شهر آفتاب شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو تهران

شهر آفتاب

ثبت نام در طرح یكپارچه تخصیص خودرو تا 23 اسفند ادامه دارد+فایل صوتی

سخگوی وزارت صمت: ثبت نام در طرح یكپارچه تخصیص خودرو از 20اسفند آغاز و تا 23 اسفند ادامه دارد. متقاضیان می‌توانند از 26 تا 28 اسفند برای ثبت نام خودرو‌ مورد نظرشان به سامانه esalecar.ir مراجعه كنند.

1401/12/21
|
11:39
|

قرعه‌كشی خودروهای وارداتی روز 21 اسفند انجام می‌شود
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در گفت و گو با «شهر آفتاب» درباره زمان برگزاری قرعه كشی خودروهای وارداتی اظهار داشت: امروز 21 اسفند ماه قرعه كشی خودروهای وارداتی ساعت 14:00 به منزله نوبت دهی انجام می‌شود و از روز دوشنبه 22 اسفند ماه گزینه انصراف برای كسانی كه تمایل به ادامه ندارند فعال خواهد شد.

ثبت نام در طرح یكپارچه تخصیص خودرو تا 23 اسفند ادامه دارد
وی درباره طرح یكپارچه تخصیص خودرو نیز تصریح كرد: این طرح شامل سه مرحله است كه در مرحله نخست از 20 تا 23 اسفند، افتتاح حساب وكالتی به نام سازمان حمایت از تولیدكننده و مصرف كنندگان است كه متقاضیان باید مبلغ 100 میلیون تومان در حساب وكالتی داشته باشند. سپس از 26 تا 28 اسفند ماه متقاضیان می‌توانند برای ثبت نام خودرو‌های مورد نظرشان به سامانه esalecar.ir مراجعه كنند.
در فروردین 1402 مرحله دوم اتفاق می‌افتد كه بر اساس آن و برنامه‌ریزی‌های تولید خودروسازان، خودروی شخص متقاضی در زمان بندی مشخص به نام شخص متقاضی، زمان تحویل خودرو برایش مشخص می‌شود. مرحل نهایی تكمیل وجه و تحویل خودرو است.

متقاضیان طرح یكپارچه تخصیص خودرو؛ پس از 3 ماه می‌توانند پول بلوكه را آزاد كنند
قالیبات تصریح كرد: اگر زمان تحویل خودرو بیش از 3 ماه به طول انجامد متقاضی می‌تواند مبلغ 100 میلیون تومان خود را آزاد كرده و در نوبت مشخص شده می‌تواند خودروی خود را تحویل بگیرد.

قیمت واقعی خودرو؛ نه قیمت كارخانه و نه قیمت بازار است!
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش كه آیا قبول دارید فروش خودرو چه در بورس كالا و چه در قرعه كشی منجر به رانت می‌شود؟ این رانت به جیب چه كسی می‌رود؟ رانت زمانی شكل می‌گیرد كه بین قیمت محصول در كارخانه و بازار اختلاف وجود داشته باشد؛ مشابه وضعیت فعلی خودرو. اما در بورس كالا رانت نداریم. اما در بحث قرعه‌كشی خودرو، اگر شخص خودرو را به نیت فروش ثبت نام كند منجر به رانت می‌شود ولی ما تلاش كردیم كسانی در این طرح شركت كنند كه خودرو نداشته و نیاز به خودرو دارند.
برای از بین رفتن رانت در بازار خودرو شورای رقابت باید قیمت خودرو را به واقعیت نزدیك كند؛ قیمت واقعی نه قیمت كارخانه و نه قیمت بازار است؛ به تصور من قیمت واقعی در بورس كالا كشف می‌شود.

با عرضه خودرو در بورس؛ به دنبال كشف قیمت واقعی خودرو بودیم
قالیباف در پاسخ به این پرسش كه آیا بورس خودور در كشور دیگری اجرا می‌شود یا خیر؟ تصریح كرد: خیر. دنیا تجربه‌ عرضه خودرو دربورس را ندارد. به دنبال این بودیم با عرضه خودرو در بورس قیمت واقعی خودرو را كشف كنیم. به عنوان راهكار موقت از این طرح راضی بودیم. البته شورای رقابت با این طرح مخالف بود لذا این عرضه خودرو در بورس منتفی شد.

واردات خودورهای كاركرده خارجی در مناطق آزاد مقدور است
سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به این پرسش كه آیا خودروهای وارداتی صفر كیلومتر هستند و یا دست دوم؟ تصریح كرد: خودروها صفر هستند؛ ولی نمایندگان مجلس در بودجه سال آینده طرحی برای واردات خودروهای كاركرده داشتند كه تكلیف این قانون هنوز مشخص نشده است.
البته در مناطق آزاد هم اكنون واردات خودروهای كاركرده خارجی با پرداخت حقوق ورودی و عوارض امكان پذیر است.

سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به این پرسش كه دلیل مشكل ایجاد شده در وبگاه تخصیص خودرو چیست؟ تصریح كرد: متاسفانه در سامانه ثبت نام فروش فوق العاده ایران خودرو اشكال پیش آمده و باید پاسخگو باشند. مدیران ایران خودرو دلیل مشكل به وجود آمده را مشكلات ایجاد شده از سوی بانك‌ها برای ایجاد حساب وكالتی مطرح كردند.

قالیباف در پاسخ به این پرسش كه آیا در قرعه كشی خودرو؛ خودرو متقاضیان مشخص است؟ تصریح كرد: در طرح یكپارچه تخصیص خودرو متقاضی از 26 تا 28 اسفند خودرو خود را انتخاب می‌كند.
اما در مورد خودروهای وارداتی كه قرعه‌كشی نوبت‌دهی آن امروز(یكشنبه 21 اسفند) اجرا می‎‌شود؛ شخص با توجه به نوبت خود در زمان مقرر در سایت با مدل‌های مختلف وارداتی مواجه می‌شود، اگر مدل مد نظر خود در خودروها باشد می‌خرد در غیر اینصورت با حفظ نوبت منتظر عرضه‌های بعدی می‌ماند.

وی افزود: چانگان مدل CS35 PLUS وCS55، فیات، كیا، هیوندای النترا از جمله خودروهای وارداتی هستند.

این مقام مسئول در پایان تاكید كرد: تا زمانی كه قیمت خودرو واقعی نشود رانت در بازار خودرو وجود خواهد داشت. ضمن اینكه اگر میزان عرضه خودرو افزایش پیدا كند رانت در این بازار از بین می‎‌رود.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
شهر آفتاب