خانه ما شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:05 به مدت 35 دقیقه

گفت وگو با علیرضا حبیبی، مدیر گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران خانه ای پر از مِهر در پایتخت

شما خوبان در هر ساعت از شبانه روز روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز از رادیو تهران همراه ما باشید.

1398/08/20
|
15:34
|

خانواده از منظر قرآن كریم، محل امنیت و آرامشی است كه بر اساس مهر و محبت بنا نهاده شده است، اما این امنیت و آرامش در گرو سبك زندگی ایرانی اسلامی میسر می شود كه برگرفته از همان اعتقادها، باورها و اندیشه‌های صحیحی كه در خانواده شكل گرفته و در حال تكامل است و هر یك از اعضای خانواده به نوبه خود باید در راستای تحكیم این روابط گام بردارند.
بی بهره ماندن برخی از خانواده‌ها از این باورها و اندیشه های صحیح، بی شك در همه مراحل، مشكلات متعددی را در پی دارد و بی تردید ترك باورهای دینی و بهره نبردن از الگوی زندگی اسلامی، آرامش و لذت را از زندگی سلب می‌كند.
آگاهی بخشی، رسالت همیشگی رادیو تهران است، این رسانه همیشه بیدار، در این راستا با تهیه و تدارك ویژه برنامه های اجتماعی و خانوادگی در صدد است ضمن سرگرمی خانواده ها، با تمركز بر رفع نیازها، مطالبات و دغدغه های شهروندان الگوی زندگی ایرانی و اسلامی را ارائه دهد.
در این حوزه با علیرضا حبیبی، مدیر گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران درباره برنامه نمایشی«خانه ما» كه با موضوع بررسی مسائل و مشكلات خانواده، سبك زندگی، جمعیت و آسیب اجتماعی روی آنتن می رود گفت وگو شده است و او به پرسش های ما درباره رویكرد و مضامین این برنامه پاسخ می دهد.

همان طور كه از نام گروه مشخص است، بی شك شما گروه بااخلاقی هستید، مهم ترین ماموریت این گروه چیست؟
از ماموریت های این گروه می توان به برنامه ریزی برای گسترش فضائل اخلاقی و ترویج معارف اسلامی و سیره اهل بیت(علیهم السلام) اشاره كرد. بیشتر تمركز ما بر نیازهای روحی و فكری مخاطبان در قالب های متنوع و جذاب است. البته ارائه الگوی مناسب سبك زندگی ایرانی اسلامی و توجه به نهاد خانواده و سیاست های جمعیتی از دیگر ماموریت های این گروه است.

رویكرد موضوعی گروه اخلاق و زندگی شهروندی مبتنی بر چیست؟
رویكرد این گروه بیشتر توجه به همان اخلاق، فرهنگ، ادب، هنر، معارف اسلامی، خانواده و دفاع مقدس است.

برنامه «خانه ما» یكی از برنامه های كه بیشتر دغدغه خانواده و سبك زندگی دارد، در این باره بیشتر توضیح می دهید؟
«خانه ما» برنامه تركیبی نمایشی كه با موضوع بررسی مسائل خانواده، سبك زندگی، جمعیت و آسیب اجتماعی شنبه تا چهارشنبه ساعت 15 روی آنتن رادیو تهران می رود.
ما در این برنامه دو رویكرد كلان نهاد خانواده و جمعیت و سبك زندگی و توجه به موضوع ها و چالشهای خانواده های تهرانی را در حوزه های مختلف همچون زندگی خانوادگی، روانشناسی خانواده، جامعه شناختی، تربیتی، اخلاقی، حقوقی را دنبال می كنیم.

از آنجایی كه این برنامه با استقبال خوب مخاطبان مواجه شده است و مختص خانواده هاست، چه تدابیری اندیشیده شده است؟
این برنامه در قالب یك نمایش خانوادگی با حضور اعضای خانواده فرضی و طرح مشكل یا موضوع خاصی كه قرار است در برنامه پیگیری شود به صورت پیش در آمد نمایش اجرا می شود و از شهروندان در قاب"همسایه خانه" تقاضای مداخله در موضوع برنامه می شود.
گزارش مردمی پیرامون موضوع از سطح شهر تهیه و تلفن ها و پیامك ها هم به عنوان بخش مكمل پخش می شود. پیام و تلفن های مردمی نشان از انتخاب درست موضوع و چالشهای محیط خانواده در تهران دارد.
در بخش دیگر، كارشناس برنامه بنا بر تقاضای خود خانواده وارد بحث می شود و سعی می كند با طرح مسئله از بعد روانشناسی یا جامعه شناسی به تبیین و توضیح اصل موضوع بپردازد و به مهارت تصمیم گیری و بهبود روابط اعضای خانواده كمك كند.

در برنامه ای كه مروج سبك زندگی ایرانی اسلامی بیشتر به چه موضوعاتی پرداخته می شود؟
بیشتر موضوع ها حول همین سبك زندگی خانوادگی، مسایل آموزشی و مهارتهای ارتباطی، مسایل حقوقی و آسیبهای خانواده، سیاستهای جمعیتی و ازدواج، مباحث اقتصادی و... است. مثلا در این نمایش مشاجرات زن و شوهر، رفتار فرزندان در بیرون از خانه، طلاق، اعتیاد، دخانیات، ارث، نفقه، حضانت، خیانت و... به صورت نمایشی اجرا می شود.
شماره تلفن های 22652466 و 22652465 یا سامانه پیامكی 3000094 ویژه مخاطبان است كه بتوانند در نقش همسایه ضمن پیشنهاد موضوع های جدید ما را در جریان پیشنهادها و تجربه های خودشان قرار دهند.

عواملی كه با این برنامه همكاری دارند؟
عوامل برنامه "خانه ما": تهیه كنندگان: انسیه سمیع پور و مینا نیكانیك، مجری بازیگر مرد: سعید بارانی و آرمان غفاریان، مجری؛ بازیگران زن فاطمه سرلك و اكرم محمدی، بازیگران مكمل آسیه گرجی مرضیه نقدی، گزارشگران كیمیا گیلی و اعظم قربانپور، نویسندگان نگار نیكنامی، فاطمه سرلك،معصومه پاكروان و اكرم محمدی با این برنامه همكاری دارند.
علاوه بر این كارشناسان دكتر علی شاه حسینی، دكتر روژان مظفری، دكتر ولی الله باقریان، دكتر مریم پوررحیمی، دكترمریم جلالی كشاورز، دكترمحسن اسكندری، دكترمحمد حسن سعیدی، دكتر زهراشریف زاد، دكتر سلیقه دار و دكتر اعظم آهنگر، هماهنگی حسین فهیمی پور و سمانه گلك سایر عوامل برنامه نمایشی خانه هستند.

شما خوبان در هر ساعت از شبانه روز روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز از رادیو تهران همراه ما باشید.

مریم كریمی/ چند رسانه ای رادیو تهران

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

دسترسی سریع
خانه ما