گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

دانش هسته ای، اقتدار آفرین است

دانش هسته ای اقتدار ایجاد می كند و قدرت آن به گونه ای است كه دیگران را مجبور به تمكین می‌كند بنابرین كشورها درصد انحصار آن هستند.

1401/02/05
|
14:53
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمودرضا آقامیری رییس دانشكده مهندسی هسته ای دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با برنامه گفتاورد موقعیت كنونی ایران در دانش هسته ای را مرهون مقاومت مردم و شهادت دانشمندان هسته ای دانست و گفت:همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا امروز در موقعیتی باشیم كه با داشتن راكتور هسته ای قدرت ویژه ای داشته باشیم.

او اهمیت انرژی هسته ای را دارای زوایای متعدد دانست و گفت: از سال 1945 كه بمباران هیروشیما و ناكازاكی با بمب اتم صورت گرفت آمریكا به قدرت این دانش پی برد بنابراین كشورهای دارای این دانش سعی كردند كنترل این تكنولوژی را برای خودشان نگه دارند و از توسعه آن در سایر كشورها حتی برای فضای صلح و نه تنها برای جنگ ممانعت كردند.

آقامیری درباره تاریخچه استفاده از دانش هسته ای در ایران گفت: قبل از انقلاب هم قرار بود ایران جزو كشورهای صاحب دانش هسته ای شود چراكه دانش هسته ای و داشتن راكتور كشور را قدرتمند می كند.

او تصریح كرد: ایران از سال 1992 تصمیم گرفت به طور جدی وارد این حوزه شود بنابراین تمام راه ها را برای ایران بستند و حتی مانع از دسترسی ایران به این دانش برای خدمات صلح جویانه شدند. به غیر از ایران ، عراق، كره شمالی و سودان را نیز كه فعالیت هایی را در دانشگاه هایشان آغاز كرده بودند را ممنوع كردند . به گفته او لیبی و اوكراین را هم زمانی در مسیر دسترسی به دانش هسته ای محدود كردند و همه اینها حاكی از آن است كه می خواهند درصدد تكنولوژی انرژی هسته ای انحصاری شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینكه در اصفهان تمامی چرخه هسته ای اعم از معدن،كیك زرد، غنی سازی، تولید قرص، سوخت و اورانیوم توسط ایرانیها صورت می گیرد، گفت: امروزه در جهان تنها چندكشور این توانایی را دارند. از همین رو امروز ایران در مرز بازدارندگی قراردارد.

آقامیری كاركرد دیگر انرژی هسته ای را در بخش پزشكی معرفی و خاطرنشان كرد: علیرغم همه محدودیت های موجود بخشی از دانش هسته ای برای رفع نیاز كشور در علوم پزشكی مصرف می‌شود.
او درباره تامین برق از طریق راكتورهای هسته ای نیز گفت: ظرفیت فعال تولید برق از هسته ای در ایران دو درصد است و این رقم در مصرف اسمی به یك درصد می رسد.

به گفته او در این قضیه تعلل شده است باید بخش قابل قبولی از برق مصرفی از هسته ای استفاده شود چرا كه راكتورها می تواند به فضای سبز و محیط زیست كمك كنند.

او همچنین به تاثیرات رادیو اكتیو بر بدن انسان تاكید و خاطرنشان كرد: اثرات این دانش بر بیولوژیك و بحث پزشكی بسیار جدی است. مساله پزشكی رادیواكتیو اصلی ترین كاربرد آن است به طوری كه عكس‌برداری سلول به سلول برای نشان داد عملكرد بدن است. در عین حالی كه در بخش درمان نیز استفاده می شود.

او با بیان اینكه 20 درصد از نیروی تولیدی در جهان از طریق هسته ای است، گفت: ولی این دانش تنها برای 30 كشور است.

به گفته این استاد دانشگاه دانش هسته ای به غیر از پزشكی در كشاورزی(تاثیرات ژنتیكی و آفات)، باستان شناسی ، صنعت زیردریایی ها و كشتی های بزرگ نیز استفاده می شود.

آقامیری جایگاه ایران در تولیددانش هسته ای را ویژه دانست و تصریح كرد: ایران در همه زمینه‌های بهره برداری از دانش هسته ای ورود كرده است اما به دلیل كاركرد بخش نظامی آن اجازه نمی دهند سایر بخش ها هم استفاده شود .

او همچنین از آغاز بهره برداری از دانش هسته ای در رشته دامپزشكی خبر داد و گفت: علم هسته ای هم مثل همه علوم دیگر است ولی چون بهره برداری دوگانه دارد حساسیت درباره آن وجود دارد.

گفتنی است، برنامه گفتاورد به سردبیری و مجری كارشناسی امیر دبیری مهر روزهای زوج از رادیو تهران از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 13 به مدت نیم ساعت پخش می شود.

دسترسی سریع
گفتاورد