گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

تعرفه بیمه ها با هزینه دندانپزشكی تناسب ندارد


میرزایی متخصص بیماری‌های لثه با انتقاد از تعرفه بیمه ها گفت: به علت تورم و قیمت بالای وسایل جانبی دندانپزشكی كه اغلب وارداتی است هزینه‌ها بالا رفته است. باید بر روی سیاست‌هایی كه در این زمینه اعمال می‌شود بیشتر كار كرد.

1401/02/06
|
11:30
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، آیدا میرزایی متخصص بیماری‌های لثه و عضو هیات علمی دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی گلستان با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران با اشاره به بالابودن شاخص دی ام اف ( میزان دندان‌های پوسیده،كشیده و پر شده) در ایران گفت: متاسفانه مشكلات زیادی در موضوعات مربوط به بهداشت دهان و دندان ایرانی‌ها وجود دارد كه مهمترین عامل آن عدم آموزش صحیح والدین وكودكان است.

میرزایی با بیان اینكه عوامل اصلی رفتار و عملكرد بهداشتی افراد از كودكی نهادینه می‌شود، گفت: برای غلبه بر این مشكل پیشنهاد می‌شود رفتارهای بهداشتی دهان و دندان مانند زدن مسواك و كشیدن نخ دندان در خانواده ها به صورت دسته جمعی اجرا شود تا كودكان شرطی شوند.

این دندانپزشك با ابراز تاسف از این مساله كه برخی بزرگسالان هنوز طرز صحیح استفاده از مسواك و نخ دندان را بلد نیستند، گفت: دومین مساله مهم در حوزه بهداشت دهان و دندان در ایران نبود وجود فرهنگ معاینه‌های دوره ای است.

او افزود: افراد اگر تا زمانی كه مشكلی احساس نكنند به دندان پزشك مراجعه نمی‌كنند در حالی كه باید در بهترین حالت بین 6 ماه تا یكسال باید مراجعه شود.

او با بیان اینكه درد جزو علامت های اصلی بیماریهای لثه نیست ، تصریح كرد: دندانپزشكی پیشگیرانه خانواده ها را از هزینه های هنگفت دندانپزشكی نجات می دهد.

میرزایی همچنین بهره مندی از فضای مجازی برای دندانپزشكان و شاغلین حرفه سلامت دهان و دندان را یك فرصت مغتنم دانست كه نسل قدیم دندانپزشكان از ان بی بهره بودند.

به گفته او برخی از افراد در قشر تحصیلكرده استفاده از مسواك و نخ دندان را بلد نیستند و در برنامه روزانه آنها نیست.

میرزایی عامل سوم وضعیت بهداشت دندان و دهان را فقدان منابع اطلاع رسانی برای مراجعه به دندانپزشكی و ضرورت حفظ سلامت دهان و دندان دانست و گفت: بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی رابطه مستقیم دارد. تاثیر عفونت‌های دهان و دندان بر سلامت سیستماتیك بدن ثابت شده است و هر روز شواهد بیشتری این را تایید می‌كند كه با بیماری های دیگر بدن تاثیر دارد.

او با بیان اینكه عفونت دهان وارد خون شده و زمینه‌ساز بیماری های قلبی و عروقی می‌شود اظهار كرد: دیابت، زایمان زودرس و سكته های مغزی و قلبی نیز از دیگر بیماری هایی است كه با عفونت دهان و دندان ارتباط مستقیم دارند.

او همچنین از وضعیت پوشش تعرفه بیمه‌ها برای خدمات دندانپزشكی انتقاد كرد و گفت: نسبت هزینه بیمه با هزینه ای كه بیماران متقبل می‌شوند متناسب نیست. به علت تورم و قیمت بالای وسایل جانبی دندانپزشكی كه اغلب وارداتی است هزینه‌ها بالا رفته است. باید بر روی سیاست هایی كه در این زمینه اعمال می شود بیشتر كار شود.

برنامه گفتاورد به سردبیری و مجری كارشناسی امیر دبیری مهر روزهای زوج از رادیو تهران از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 13 به مدت نیم ساعت پخش می شود.

دسترسی سریع
گفتاورد