گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

نیكوكاری، مسئولیت اجتماعی شهروندان است

مدیرعامل سرای نیكوكاری احسان گفت: در ایران كهن، فرهنگ پهلوانی وجود داشت ولی امروز در حكمرانی كشور هم چنین چیزی وجود ندارد و توجه به مستضعفان و فراموش‌شدگان، فراموش شده است.

1401/02/11
|
09:54
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، علیرضا طاهری مدیرعامل سرای احسان به مناسبت روز تكریم نیكوكاری و خیرین با حضور در برنامه گفتارود رادیو تهران گفت: متاسفانه خانواده ها به خاطر برخی واكنش های جامعه در برابر بیماری روان در جامعه از بیماران خود نگهداری نمی‌كنند و بسیاری از آنها در جامعه رها می شوند. مركز احسان هم با هدف حمایت از این قشر جامعه راه اندازی شده است.

او با بیان اینكه بسیاری از افرادی كه در سرای احسان نگهداری می شوند آدم های تحصیلكرده ای هستند كه امروز به خیل فراموش شدگان جامعه پیوسته اند، گفت: این افراد اغلب به واسطه حوادثی كه در زندگی برای آنها رخ داده به این وضعیت افتاده اند؛ بعضا افرادی را داریم كه در اثر فشارهای روانی كنكور در سرای احسان نگهداری می شوند.

او بر ضرورت حساسیت جامعه بر بیماری های روان هم پای بیماری های جسمی تاكید و خاطر نشان كرد: متاسفانه جامعه نسبت به فرآیند درمان بیماری های روان غفلت دارد و درد روح را جدی نمی گیرند. پس از حوادث گسترده ای مثل حادثه منا و حادثه پلاسكو جامعه نیازمند جدی فرآیند درمان روحی و روانی بود.
طاهری افزود: متاسفانه درمانگاه روان در شهر وجود ندارد و به علم روانشناسی و روانپزشكی توجه نمی شود.

او در پاسخ به پرسشس درباره امكان بازدید از سرای احسان گفت: طی تفاهم نامه هایی كه با مراكز دانشگاهی برای تحقیقات در حوزه روان صورت گرفته است دانشجویان و پژوهشگران زیادی به این مركز مراجعه می كنند. ضمن اینكه درِ سرای احسان به روی اقشار جامعه همه باز است ولی متاسفانه مردم یادشان می رود كه مسئولیت اجتماعی دارند.
او در ادامه به راه اندازی مركز فرهنگی دارالسلام در سرای احسان اشاره كرد و گفت: مراسم فرهنگی و مذهبی با حضور ساكنان سرای احسان به مناسبت های مختلف در این مركز فرهنگی برگزار می شود.
در ادامه امیر دبیری مهر مجری و كارشناس این برنامه خطاب به شهروندان بر مسئولیت اجتماعی تك تك شهروندان تاكید و خاطرنشان كرد: همگی افراد جامعه به مثابه تارو پود یك فرش به نام ملت و جامعه ایرانی هستند و كمك و یاری رسانی به یكدیگر توصیه و وعظ نیست بلكه پدیده ای علمی و اثبات شده است كه باید با كمك و همیاری بتوان جامعه را رشد داد.

طاهری در ادامه با اشاره به هزینه های گزاف نگهداری از بیماران روان گفت: برای هر نفر حداقل پنج و نیم میلیون تومان ماهانه هزینه جاری می شود و این بدون میزان بدون هزینه های سرمایه ای است.
او بر ضرورت ادای حق و حقوق معلولان ذهنی و بیماران روانی توسط دولت تاكید و خاطرنشان كرد: در ایران كهن، فرهنگ پهلوانی وجود داشت ولی امروز در حكمرانی كشور هم چنین چیزی وجود ندارد و توجه به مستضعفان و فراموش شدگان فراموش شده است.

به گفته او در سال جاری هزینه های نگهداری و اجرایی برای موسسات 57 درصد افزایش یافته است این در حالی است كه بهزیستی سرانه اندكی برای هر مددجو(حدود دو میلیون تومان) درنظر گرفته و اغلب هزینه های این مراكز را مردم تقبل می كنند كه اتفاقا بخش هنگفتی را هم شامل می شود.

او با تصریح این مطلب كه نیكوكاری منحصر به متمولان نیست، گفت: افرادی كه به ما كمك می كنند بعضا خودشان نیازمند هستند . اینها معتقدند كار خیر طلب خدا از ماست و نآچه انجام می دهند دین به خدا و به همنوع خودشان است كه با عشق انجام می‌دهند.

گفتنی است: سرای نیكوكاری احسان 487 فرد بی سرپرست كه مشكل بیماری روان دارند و بر اثر حوادث روزگار به این وضعیت رسیده اند را نگهداری می كند.
برنامه گفتاورد به سردبیری و مجری كارشناسی امیر دبیری مهر روزهای زوج از رادیو تهران از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 13 به مدت نیم ساعت پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد