گفتاورد یكشنبه؛ سه شنبه؛ چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

ارتش، 48 هزار شهید در جنگ تحمیلی دارد

رییس مركز اسناد و حفظ آثار و ارزش های ارتش با اشاره به اینكه ارتش 48 هزار شهید در جنگ تحمیلی دارد گفت: ارتش به طور متوسط ماهانه 210 شهید و 10 فرمانده شهید در دوران جنگ داشته است كه رقم بالایی است.

1401/02/11
|
09:09
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، امیر سرتیپ دوم محمدرضا فولادی رییس مركز اسناد و حفظ آثار و ارزش های ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران درباره نقش ارتش در پیروزی انقلاب گفت: ارتش در پیروزی انقلاب اسلامی نقش فعالی داشت و تنها نهاد نظامی كشور بود كه از ابتدا با نیروهای انقلابی همكاری داشت و همسو بود.

فولادی با اشاره به این مطلب كه پیش از انقلاب سازماندهی ارتش با آمریكایی ها بود، تصریح كرد: از همین رو آموزش و تجهیزات و تمام تلاششان برای القای فرهنگ آمریكایی به ارتش ایران بود.

او افزود: اما در آستانه انقلاب ارتش پوست انداخت و چیزی كه ماند همان ارتشی بود كه نیروهایش در زمان تبعید امام هم با او در ارتباط بودند و اعلامیه های امام را در ارتش چاپ و منتشر می كند.

او با اشاره به پیشنهاد برخی مبنی بر انحلال ارتش درآستانه انقلاب ادامه داد: امام در صحیفه 21 جلدی كه از او منتشر شده است حتی یك جمله مبنی بر تضعیف ارتش چیزی نگفته است.

او افزود: این در حالی است كه آمریكا انتظار نداشت كه دست پروده خودش به او و طاغوت پشت كند و در انقلاب پیشتاز باشد. اولین عرصه ای كه انقلاب با استكبار درگیر شد ارتش بود كه استكبار را در هم كوفت. علت آن هم این بود كه ارتش ندای امام را حق تشخیص داد و در كنار امام ایستاد.

فولادی در توصیف توانایی ارتش در دفاع از كشور گفت: مبنای اقتدار و توانمندسازی ارتش در پیروی و عمل به قرآن است. ارتش همواره به دنبال این بوده است كه اقتدار خودش را رتقا بدهد و به تجهیزات تولید ابزارهای جنگی مجهزشود و متناسب با نیاز روز خودش را به روز و آماده نگهدارد.

او ارتش را سازمانی ماموریت محور توصیف كرد و افزود: بر اساس آموزه های قرآنی ارتش سعی می كند كه بازدارندگی لازم را در برابر دشمن ایجاد كند همانطور كه حضرت علی می فرماید اگر طالب صلحی باید آماده جنگ باشی.

او به بیش از 48 هزار شهید ارتش در هشت سال دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: شهید صیاد ،شهید منفرد نیاكی، شهید ستاری، شهید، فكوری و نامجو، شهید فلاحی و قرنی از جمله این فرماندهان بودند. ارتش به طور متوسط ماهانه 210 شهید و 10 فرمانده شهید در دوران جنگ داشته است كه رقم بالایی است.

فولادی تصریح كرد: در دوران دفاع مقدس ارتش با كمك سپاه و بسیج نه تنها یك وجب از خاك را از دست نداد بلكه تمامیت ارضی را حفظ كرد.

او همچنین در این زمینه به اقدام شهید عباس دوران اشاره كرد كه درست زمانی كه دیپلماسی به بن بست رسیده بود و وزارت امور خارجه اعلام كرد كاری از دست ما بر نمیاد، با یك اقدام تاكتیكی كه اثر راهبردی داشت ایران را حفظ كرد.

او افزود: در همین زمینه شهید سلیمانی هم گفت كه اگر نیروی هوایی ارتش نبود توفیقات سوریه را نداشتیم.

او افزود: همچنین نیروی دریایی در 67 روز اول جنگ با عراق خوش درخشید. این نیرو در طول جنگ 10 هزار كشتی را بدرقه(اسكورت) كرد، خطوط مواصلاتی دشمن را بست و خطوط ایران را باز گذاشت، نیروی پدافند و نیروی دریایی ارتش هم به كمك نیروی های هوایی اجازه ندادند یك روز صادرات نفت ما در طول جنگ قطع شود.

برنامه گفتاورد به سردبیری و مجری كارشناسی امیر دبیری مهر روزهای زوج از رادیو تهران از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 13 به مدت نیم ساعت پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.
دسترسی سریع
گفتاورد