گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

شب قدر آغاز سال جدیدی برای مسلمان است

بر اساس روایات، شب قدر آغاز سال بعد است. از همین رو برنامه ریزی سالانه در این شب اهمیت دارد. این برنامه سالانه در شب 19 نوشته ، در شب 21 تایید و در شب 23 ام ماه رمضان امضا می‌شود.

1401/02/01
|
15:16
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، عبدالحسین فقهی دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران درباره فلسفه شب قدر و رازگشایی از این شب گفت: در اسلام یكی از اهداف مهم اعمال عبادی است كه به ارتقا تربیت، فرهنگ، اخلاق و منش انسان ها توجه می كند .

فقهی افزود: البته باید توجه كرد این اعمال زمانی نتیجه بخش خواهد بود كه افراد ابه معنا توجه كند. همانطور كه نماز بدون توجه به معنای نماز موثر نیست. روزه ، احیا و اعمال شب قدر نیز شامل همین قاعده است.

او با بیان اینكه از متوسط 80 سال سن هر انسان تنها 20 سال عمر مفید هر انسان است، گفت: این 20 سال نیز پر از مشغله و روزمرگی و غفلت است و تنها در بزنگاه هایی نفحاتی دمیده می شود كه باعث می شود افراد از روزمرگی ها بیرون بیایند.

این استاد ادبیات شب قدر را به مثابه تدوین برنامه یكساله انسان ها دانست و گفت: در شب های قدر بازبینی در اعمال انجام شده ضرورت دارد ؛ باید ببینیم كجا كار اشتباه كردیم و كجا كار درست انجام دادیم.

او با انتقاد از رویكرد انسان ها به اعمال و كردار خود گفت: برخی از افراد متاسفانه خود معصوم پندارند و خود را بری از خطا و اشتباه می دانند. به همین خاطر هم حرف شنوی از دیگران ندارند و در نهایت اشتباه خود را متوجه نمی شوند.

امیر دبیری مهر، مجری كارشناس این برنامه نیز با بیان یانكه شب قدر آغاز سال معنوی است، گفت: با توجه به اینكه ازمیان سه شب قدر بودن هیچ شبی قطعی نیست بنابراین باید در این سه شب در حیات معنوی تدبر كرد. و باید توجه داشت كه این شب ها یك مرحله از زندگی نیستند بلكه آغاز مرحله جدید و شب تولدی دوباره برای انسانهاست. بنابراین باید عزم جدی برای زندگی جدید داشته باشند.

در ادامه فقیهی افزود: بر اساس روایات هم شب قدر آغاز سال بعد است. ازهمین رو برنامه ریزی سالانه در این شب اهمیت دارد. این برنامه سالانه در شب 19 نوشته ، در شب 21 تایید و در شب 23 ام امضا می‌شود.
او در پاسخ به این پرسش كه آیا انسان ها امكان درك و رازگشایی از شب قدر را دارند، گفت: لیله القدر هر سال تكرار می شود و نازل شدن ملائك هر ساله بر بنده صالح خداوند تكرار می شود. شب های قدر اعمال انسان ها را ارتقا می دهد و آماده سازی می كند هر فرد به اندازه ظرفیتش از این شب بهره ببرد.دسترسی سریع
گفتاورد