گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

شب قدر می‌تواند نقطه عطف زندگی انسانها باشد

رضا امانی دانشیار دانشگاه علوم و معارف قرآنی گفت: در عین حالی كه همه روزها و شب های زندگی ما ارزشمند است اما شب قدر می‌تواند نقطه عطفی در زندگی ما باشد كه با خود خلوت كنیم، مراقبه و نجوا كنیم و بهره بیشتری از آن ببریم.

1401/02/01
|
07:57
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، رضا امانی دانشیار دانشگاه علوم و معارف قرآنی با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران درباره فلسفه شب قدر و فلسفه هم نشینی رمز و راز و شب قدر گفت: در وهله نخست باید به این اشاره كرد كه در همه ادیان برخی زمان ها، مكان ها و افراد نسبت به بقیهشرافت دارند. شب قدر هم در دین اسلام بدینگونه است و این رازوارگی شب قدر شامل همین مساله می شود.

امانی در پاسخ به این مساله كه افضل بودن شب قدر به چه معناست؟، گفت: افكار و باورها ریشه در عالم برتر و دنیای متافیزیك دارد، این در حالی است كه ما در عالم سه بُعدی هستیم و دسترسی و ظرفیت دنیای برتر را نداریم ؛ فلسفه نزول آسمانی و انبیاء هم توانایی پرده برداری از این رازها توسط اینها است.

به گفته امانی روحانی و معنوی شدن انسان باعث می شود كه بتواند به حقایق بیشتری دسترسی یابد و در عین حالی كه همه روزها و شب های زندگی ما ارزشمند است اما شب قدر می تواند نقطه عطفی در زندگی ما باشد كه با خود خلوت كنیم، مراقبه و نجوا كنیم و بهره بیشتری از آن ببریم.

او در پاسخ به این پرسش كه چگونه می توان درك كرد كه درهای رحمت شب قدر باز می شود؟ افزود: ما آمده ایم در دانشگاه دنیا درس بندگی را یاد بگیریم و برای قبولی در مرحله اول باید آزمون های مقدماتی را پاس كنیم. نیازمند پاكسازی جسمی و روحی هستیم كه ماه مبارك رمضان با همین هدف است. در مرحله بعد باید ذهن را نیز پاكسازی كنیم مثبت اندیش باشیم .

این استاد دانشگاه با بیان اینكه روح با دو عنصر عشق و آگاهی تعالی بخشیده می شود، تصریح كرد: برای بهره مندی از فضائل شبهای قدر باید آماده سازی در ما صورت بگیرد. باید ابتدا از یك ماه قبل بدن از اشربه و اطعامی كه در طول یكسال می خورد پاك شود و سپس آنهایی كه تقوا كنندگان هستند در شب های قدر بتوانند روح و ذهن خود را پاكسازی كنند.

امانی قدم بعدی را طلب هدایت از باری تعالی دانست و گفت: باید دعا كنیم تا خداوند مارا در مسیر حق قرار دهد همچنین باید این ظرفیت را در خود ایجاد كنیم كه رحمت خداوند شامل حال ما بشود.
او افزود: اگر آمادگی لازم در ما ایجاد شده باشد در شب های قدر درجه و رتبه بر دوش ما زده می شود و به مرحله بعدی می رویم.

او تصریح كرد: شبهای قدر می تواند برای انسان ها شروعی دوباره باشد، نوروز و قدر و.. همه بهانه هایی است برای برگشت به خویشتن خویش و شروع خوب دوباره.

دسترسی سریع
گفتاورد