گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

كاهش 10 درصدی تصادف عابران پیاده در سه سال اخیر


رییس اداره تصادفات پلیس راهور گفت: آمار تصادفات عابران پیاده و موتور سیكلت ها در سه سال متوالی از 50 به 40 درصد كاهش یافته است.

1401/02/20
|
09:05
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، احسان مومنی رییس اداره تصادفات پلیس راهور با حضور در برنامه گفتاورد رادیو تهران با بیان اینكه 40 درصد متوفیان در تهران را عابران تشكیل می دهند، گفت: از این میان 44 درصد نیز موتور سوار ها و 16 درصد نیز خودرو سوارها هستند.
مومنی انسان، راه و وسیله نقلیه را سه عامل اصلی تصادف دانست و گفت: درتهران بالای 80 درصد عوامل تصادفات را عامل انسانی تشكیل می‌دهد.

او در پاسخ به این سوال كه آیا شهر تهران برای عابران پیاده امن است؟ گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده آمار تصادفات عابران پیاده و موتور سیكلت ها در سه سال متوالی از 50 به 40 درصد كاهش یافته است.
رییس اداره تصادفات پلیس راهور تصریح كرد: بر اساس آمار بیشترین آمار تصادفات منجر به فوت در شهر تهران در مناطق نزدیك به مراكز خرید، پل ها و ... اتفاق می افتد.

او افزود: در بازدیدهای میدانی با نیروهای شهرداری به این نتیجه رسیدند كه اكثر حوادث در مناطقی صورت می گیرد كه اتفاقا دارای پل هوایی و خط كشی عابر پیاده است ولی متاسفانه عابران بی توجه به گذرگاه‌های ایمن هستند. به علت عجله و شتاب حاضر به استفاده از پل مكانیزه نیستند.

مومنی از كانالیزه كردن ورود به محورها برای موتورسوارها خبر داد و گفت: در تهران 4 سال به طور پیاپی با همكاری و تعامل نهادهای مرتبط شاهدكاهش فوت عابران پیاده بودیم و امیدوارم امسال این ركورد به 5 سال برسد.
او افزود: آمار فوتی موتورسوارها در سال سال 1400 ، 44 درصد بود این در حالی است كه این رقم در سال 99 حدود 35 درصد بود .

رییس اداره تصادفات پلیس راهور علت استقبال شهروندان از موتورسیكلت‌ها را قیمت ارزان ، قدرت مانور بالا و جای پارك راحت در شهر دانست و افزود: این استقبال با احرای طرح ترافیك و دوران كرونا افزایش یافت. این در حالی است كه موتور در تمامی دنیا وسیله تفریحی است ولی به دلایل ذكرشده در تهران منبعی برای درآمد خانواده ها شده است.

او درباره طرح موتوریار برای آموزش شهروندان در چهارراه ها گفت: طرح انضباط‌بخشی نیز در ادامه همین طرح در تهران اجرا می‌شود. در این طرح مردم به مردم آموزش می دهند و امیدواریم با اجرای این طرح آمار رو به كاهش رود.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تصریح كرد: حركت خلاف جهت موتورها در تهران بررسی شد و بر اساس نتایج به دست آمده از آن در بزرگراه های هاشمی، بسیج، امام رضا و آزادگان پل های هوایی دوربرگردانی برای موتور سیكلت سوارها ساخته شده است كه از آمار كشته شدن و تصادفات پیشگیری كند.

مومنی درباره توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در تهران نیز گفت: خوشبختانه در سال گذشته آمار فوت دوچرخه سوار در تهران نداشتیم تنها درمحورهای بزرگراهی دو مورد فوتی داشتیم. بر اساس آمار اگر تردد داخل خطوط باشد در تصادفات، دوچرخه سوارها هیچ تقصیری ندارند و به طور كلی هم دوچرخه سوارها بیشتر قانون را رعایت می‌كنند و منضبط‌تر هستند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد