گفتاورد یكشنبه؛ سه شنبه؛ چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

استادان بی‌سواد؛ دانشجویان خلاق را نمی‌پذیرند+فایل صوتی

توكلی جامعه شناس كشورمان گفت: تا زمانیكه سد گزینش اداری قوی‌تر از گزینش علمی است؛ برخی اساتید با این گزینش‌ها به جرگه استادی وارد می‌شوند. آنها فاقد حداقل دانش برای هیات علمی شدن هستند. آنها كسانی كه واقعا طالب علم هستند را تنبیه می‌كنند.

1401/06/12
|
12:23
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، پایان نامه نویسی سالهاست كه یكی ازدغدغه‌های استادان متعهد كشور است. پایان نامه نویسی برای دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری به عنوان كاری ضروری بعضا به صنعتی تقلب آمیز و كسب و كاری غیر قانونی تبدیل شده و كم‌كم در حال عادی شدن است. در همین راستا دكتر نیره توكلی جامعه شناس به برنامه گفتاورد 29 مردادماه گفت:این روند ناامید كننده است. اما برای اینكه ببینیم این خشت كج از كجا پایه گذاری شده باید سراغ نظام دانشگاهی و نوع ورود دانشجویان به دانشگاه ها برویم و سپس به این تجارت كه بسیار سود آور است بپردازیم اگرچه باید این روند از دبستان و حتی دوره مهد كودك بررسی شود.

این جامعه شناس كشورمان با بیان اینكه تمام تلاش اولیاء خانه و مدرسه به طور ناقص انجام می‌شود و نهایتا دانش آموز را نیازمند صنعت سودآور كنكور می‌كند گفت: این صنعت عالِم و دانشجو تربیت نمی‌كند بلكه به دانش آموزان تست زنی یاد می‌دهد. كلاس‌های كنكور به دانش آموزان تقلب را یاد می‌دهند تا وارد دانشگاه شوند. در دانشگاه هم این روند همچنان ادامه دارد و ارزیابی های بعدی توسط كسانی انجام می‌شود كه به همین ترتیب وارد دانشگاه‌ها شده اند. تا زمانیكه سد گزینش اداری قوی تر از گزینش علمی است؛ برخی اساتید با این گزینش‌ها به جرگه استادی وارد می‌شوند. آنها فاقد حداقل دانش برای هیات علمی شدن هستند. آنها كسانی كه واقعا طالب علم هستند را تنبیه می‌كنند.

وی افزود: بسیاری از اساتید عالم در این وضعیت دلی خون دارند و خودشان در پایین ترین مناصب هستند. استادی را می شناسم كه سالی 20 كتاب می نوشت. این اساتید با استفاده از امكانات دانشگاه های بزرگ این كار را می‌كنند. افرادی كه دست می گذارند روی غلط‌های علمی این افراد مورد بازخواست قرار می‌گیرند .این روند همچنان ادامه دارد و افرادی كه پایان نامه دانشجویان را می‌نویسند موضوعاتی راحت را انتخاب می‌كنند و در نهایت این پایان‌نامه‌ها به كالبد علمی كشور چیزی نمی افزایند.

دكتر توكلی با بیان اینكه مدارك دانشگاهی تابع بازار عرضه و تقاضا است گفت: در موسسات و آكادمی‌های غیر دولتی امنیت و استقلال علمی حفظ شده است. تا زمانی با مدرك می توان حقوق خوبی داشت اما پس از چندی همه افرادی كه با این روش صاحب مدرك شده اند گلایه دارند چرا پشت میز نمی نشینند و اینجاست كه با باندبازی در صدد پیدا كردن كار خواهند بود.

وی در پاسخ به اینكه چرا در كشورهایی نه چندان پیشرفته مثل مالزی اولین پروتكل دانشگاه رعایت قوانین نقل قول است، اما پایان نامه‌های قلابی در كشور ما كپی از محتوای گوگل است؟ گفت: بسیاری از اساتیدی كه پایان‌نامه‌های زیادی زیر دست خود دارند، همان موضوعات تكراری را می‌خواهند. حدود 40 سال پیش شرایط نقل قول باید رعایت می شد. موسسات ویرایشی در سال‌های گذشته به علم كشور خدمت كردند و كتاب های غیر استاتندارد از زیر دست آنها بیرون نمی‌آمد.

توكلی در توضیح راهكار حل این مشكل گفت: انقلابی باید در گزینش هیات علمی رخ دهد و شاخص علمی از همه چیز مهمتر باشد.اگر موضوعات پایان نامه ها تكراری نباشد جلوی تقلب گرفته می‌شود. قیمت این پایان نامه ها مناسب است . اگر گروهی به دنبال شناسایی این افراد یعنی سفارش دهندگان باشند این تجارت غیرقانونی به راحتی پیش نمی‌رود و مشخص می شود پایان نامه‌ها چگونه نوشته شده است.

وی با تایید اینكه قبح نوشتن پایان نامه توسط دیگری شكسته شده است گفت: من بسیار سختگیر هستم. روزی دیدم تحلیل دانشجویان بسیار عالی است و من در نهایت متوجه تقلب آنها شدم و جالب این بود آنها به راحتی اقرار می كنند تقلب كرده‌اند. قبح تقلب از بین رفته است.

جامعه شناس كشورمان با اشاره به اینكه فرصت‌های مطالعاتی موجب شده تا دانش‌جویان به دنبال این هستند تا از استاد نمره بالا را درخواست كنند تا با تقلب به مرتبه دیگر بروند گفت: این دیوان سالاری(بوروكراسی) موجود همه را فاسد می كند.

وی در ادامه با تایید اظهارات امیر دبیری مهر كارشناس مجری و سردبیر برنامه مبنی بر اینكه در دانشگاه‌ها بسیاری از اساتید و دانشجویان متعهد و متخصص هستند گفت: افرادی كه در دانشگاه ها سعی می كنند خلّاق باشند و بكر بنویسند تنبیه می‌شوند.

شایان ذكر است، گفتاورد به همت گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران، تهیه كنندگی ساناز باقری و اجرای كارشناسی امیر دبیری مهر، روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه پخش می‌شود.

دسترسی سریع
گفتاورد