گفتاورد روزهای زوج از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

واگذاری زمین‌های شهرك‌های صنعتی به صورت الكترونیكی انجام می‌شود+فایل صوتی

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور گفت: ما موفق شدیم با فرآیند الكترونیكی كردن واگذاری زمین به متقاضیان، این امر را تسهیل كرده و بوروكراسی اداری را كم كنیم.

1401/06/16
|
07:42
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، برنامه گفتاورد 5 شهریور با موضوع صنایع كوچك با حضور دكتر رضا غلامی اوریمی، معاون برنامه ریزی سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور بر روی آنتن رادیو تهران رفت.

صنایع كوچك و متوسط كشور، كمتر از 50 نفر پرسنل دارند
وی درباره صنایع كوچك و تفاوت آن با صنایع بزرگ گفت: صنایع كوچك در كشورهای مختلف تعریف‌های متفاوتی دارد اما تفاوت آنها بیشتر در تعداد پرسنل، حجم فعالیت‌ها و میزان سرمایه گذاری است. در ایران صنایع كوچك و متوسط ، كمتر از 50 نفر پرسنل دارند و صنایعی كه بیش از 50 نفر پرسنا دارند در گروه صنایع بزرگ قرار می‌گیرند.
معاون برنامه ریزی سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور در توضیح بیشتر گفت: رسته‌های صنعتی فلزی و غیر فلزی، نساجی و شیمیایی و اصناف تولیدی مثل جوشكاری و تراشكاری و موزائیك سازی جزو صنایع كوچك محسوب می‌شوند.

بیش از 96 درصد تعداد صنایع كشور، كوچك و متوسط هستند
غلامی خاطرنشان كرد: از نظر تعداد، بیش از 96 درصد صنایع كشور، كوچك و متوسط هستند اما از نظر اشتغال سهم كمتر و نزدیك به 50 درصد مشاغل را به خود اختصاص داده اند. حدود 47 هزار طرح صنعتی در حال ساخت و ساز و بیش از 49 هزار واحد در حال بهره برداری در كشور داریم. 960 هزار نفر در این واحدها فعالیت می‌كنند.
سهم صنایع كوچك و متوسط در كشور حدود 33 درصد است

وی افزود: در كشورهای مختلف حدود 30 تا 50 درصد ارزش افزوده كل صنایع كشور به صنایع كوچك و متوسط اختصاص دارد. اگر بتوانیم سهم این بخش از صنعت را افزایش دهیم اقدام موثری انجام داده‌ایم. سهم صنایع كوچك و متوسط در كشور ما حدود 33 درصد است كه باید افزایش یابد.
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور در پاسخ به اظهارات امیر دبیری مهر كارشناس مجری گفتاورد مبنی بر اینكه پیش از انقلاب توجه زیادی به صنایع كوچك نمی‌شد؛ پس از انقلاب چقدر به این صنایع توجه شده است؟ گفت: در گذشته به صنایع كوچك و متوسط بها داده نشده است. شركت شهرك‌های صنعتی ایران در سال 62 به منظور زیر ساخت شهرك‌های صنعتی تاسیس شد. در سال 84 سیاست گذاری و تعیین راهبردهای صنایع كوچك به این شركت منتقل شد.

در سال 6 تا 7 هزار میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌ شهرك‌های صنعتی هزینه می‌شود
وی در توضیح وظایف سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور گفت: این سازمان با دو ماموریت ایجاد زیرساخت‌های صنعتی برای استقرار متقاضیان و سرمایه‌گذاران در این شهرك‌ها و حمایت و توسعه صنایع كوچك و متوسط ایجاد شد. به طور متوسط در سال 6 تا 7 هزار میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های این شهرك ها هزینه می‌شود تا متقاضیان در این شهرك‌ها مستقر شوند. بخشی از این هزینه‌ها توسط دولت از محل منابع عمومی و بخشی از منابع داخلی تامین می‌شود. 6 هزار میلیارد تومان از كل این هزینه‌ها از منابع داخلی تامین می‌شود.
غلامی متذكر شد: سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور یك سازمان توسعه ای غیر انتفاعی است. هزینه ایجاد زیرساخت در یك شهرك محاسبه شده، مشاعات از آن كسر و در نهایت با تقسیم بر متراژ زمین قیمت نهایی زمین به دست آمده و به متقاضیان ارائه می‌شود. هر چقدر دولت بیشتر به ما كمك كند قیمت هر متر مربع زمین كمتر می‌شود.

847 شهرك صنعتی؛ آماده واگذاری به متقاضیان است
وی گفت: ما حق بهره‌برداری از زمین را به متقاضیان می‌فروشیم و پس از بهره برداری و دریافت پایان كار، متقاضیان سند مالكیت را دریافت می‌كنند.حمایت از این واحدها همچنان پس از دریافت سند كماكان ادامه خواهد داشت. در حال حاضر 847 شهرك صنعتی در حال بهره برداری در كشور داریم كه آماده واگذاری به متقاضیان است.

امسال؛ 6 هزار هكتار زمین به عرصه شهرك‌های صتعتی می‌شود
وی اشاره كرد: در سال گذشته حدود 7 هزار هكتار به اراضی قابل واگذاری در شهرك‌های نواحی صنعتی اضافه شده است و برنامه داریم تا امسال هم 6 هزار هكتار زمین به عرصه شهرك‌های صتعتی اضافه كنیم . سالانه حدود 2 هزار و 700 زمین صنعتی ایجاد و آماده واگذاری به متقاضیان می‌شود.
غلامی در پاسخ به اینكه نحوه واگذاری كارگاه در شهرك‌های صنعتی چگونه است؟ گفت: در ابتدا فرد سرمایه‌گذار با مراجعه به سازمان صنعت و معدن استان مربوطه باید جواز فعالیت صنعتی دریافت كند و پس از آن با مراجعه به شهرك‌های صنعتی باید برای دریافت زمین و مجوز ساخت، درخواست دهد در پایان ساخت باید پایان كار و پروانه بهره برداری دریافت نمایند.

واگذاری زمین‌های شهرك‌های صنعتی به صورت الكترونیكی انجام می‌شود
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور افزود: ما موفق شدیم با فرآیند الكترونیكی كردن واگذاری زمین به متقاضیان، این امر را تسهیل كرده و بوروكراسی اداری را كم كنیم. با این كار نقش افراد در انجام این فرآیند كم رنگ شده است. به عنوان مثال فردی كه در تهران زندگی می‌كند و درخواست زمین در استانی دیگر را دارد می‌تواند با مراجعه به سامانه سازمان زمین را انتخاب و حتی درصد پرداخت نقد و اقساط خود را مشخص كند. میزان زمین درخواستی بر اساس طرح توجیحی فرد متقاضی انجام می‌شود. به طور متوسط حدود 4 هزار و 700 متر مربع زمین به متقاضیان واگذار شده است. قیمت زمین در هر استان متفاوت است و حتی تخفیف 50 درصدی برای مناطق كمتر توسعه یافته در نظر گرفته ایم. اما قیمت تمام شده به صورت متوسط در كل كشور حدود 500 هزار تومان است.
وی تاكید كرد: بانك ها معمولا برای سرمایه در گردش با متقاضیان همكاری می كنند و در زمینه زمین و سرمایه ثابت كمتر همكاری دارند.

كلینیك‌های كسب و كار به واحدهای صنعتی كوچك، مشاوره می‌دهند
این مقام مسئول اظهار داشت: حمایت از واحدهای كوچك و متوسط، دومین ماموریت اصلی سازمان صنایع كوچك و شهرك‌های صنعتی كشور از واحدهای كوچك و متوسط علاوه بر تامین زیرساخت است. كل فرآیندهای این سازمان قرار است به صورت الكترونیكی شود. ما به سمت اقتصاد دیجیتال در حال حركت هستیم. به هم رسانی كسب و كارها از برنامه‌های مهم ما است. برنامه ریزی كرده ایم كلینیك‌های كسب و كار را برای مشاوره راه اندازی كنیم و در همین راستا 6 شهرك فناوری و همینطور 38 مركز خدمات مشاوره با حضور 579 مشاور برای ارائه خدمات مشاوره ای به واحدهای صنعتی در راستای افزایش بهره‌وری ایجاد كرده ایم. تا كنون 2 هزار و 700 قرارداد ارائه خدمات كلینیك منعقد كرده ایم. حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان از دیگر اقدامات ما در سال جاری است. تسهیل امور، واگذاری زمین با اقساط بلندمدت و شناسایی واحدهای مستعد برای دانش‌بنیان شدن و دانش بنیان كردن آنها هم در حال انجام است.
شایان ذكر است افراد متقاضی درخواست زمین در شهرك‌های صنعتی می‌توانند به سایت https://eservice.isipo.ir مراجعه نمایند.

برنامه «گفتاورد» روزهای زوج به تهیه كنندگی ساناز باقری و سردبیری و اجرای كارشناسی امیر دبیری مهر از رادیو تهران پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
گفتاورد