گفتاورد یكشنبه؛ سه شنبه؛ چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

جنبش دانشجویی آمریكا علیرغم همه فشارها در حال گسترش است+ فایل صوتی

كارشناس مسائل آمریكا با اشاره به اینكه دانشجویان حامی فلسطین؛ در ساختار لیبرالیستی جامعه آمریكا از زندگی ساقط شده و آینده شغلی مناسبی نخواهند داشت گفت: علیرغم همه این فشارها جنبش دانشجویی آمریكا در حال گسترش به 200 دانشگاه است.

1403/02/10
|
08:54
|

جنبش دهه 60 میلادی در آمریكا به انحراف كشانده شد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران ، دكتر صارمی روزنامه نگار و كارشناس مسائل آمریكا در گفتگو با برنامه گفتاورد روز یكشنبه 9 اردیبهشت در ابتدای گفتگوی خود با محمدحسین امیدی مجری برنامه با بیان اینكه اعتراضات دانشجویی در آمریكا در دهه 60 میلادی در قالب جنبش مدنی(مقابله با تبعیض نژادی و دفاع از سیاه پوستان، عدالتخواهی و مبارزه با جنگ ویتنام) وجود داشت كه آمریكایی‌ها سعی كردند این جنبش دانشجویی كه با مبانی سوسیالیستی همراه بود را به انحراف كشانده و مدیریت كنند.

شبكه‌های اجتماعی نقش عمده ای در آگاهی‌بخشی جنایت صهیونیست‌ها دارند
او گفت: پس از عملیات طوفان الاقصی در فلسطین موج جدیدی از اعتراضات دانشجویی در آمریكا روی داد كه سعی كردند با بركناری رئیس دانشگاه هاروارد آن را مدیریت كنند اما بسیاری معتقد هستند دیدگاه نسل جدید با نسل قبل در حمایت از صهیونیست‌ها بسیار متفاوت و عمیق است. آنها معتقدند بخش عمده ریشه این آگاهی و نگرش در خصوص جنایت نسل‌كشی غزه در شبكه‌های اجتماعی است.

حماس در پی طوفان الاقصی فعالیت‌های رسانه‌ای قوی داشته است
وی در ادامه با اشاره به كارهای رسانه ای قوی كه حماس در خارج از چارچوب رسانه‌های استعماری انجام داد گفت: حماس صحنه‌های واقعی از درگیری‌ها و جنایت‌ها را به مردم جهان در رسانه نشان داد. حماس تصاویر زیادی از زنان و كودكان شهید و مصاحبه با اسرای صهیونیست كه اتفاقا از موقعیت خود راضی بودند و حتی هنگام آزادی با نیروهای حماس دست داده و تشكر می‌كردند را نشان دادند.
این فعال رسانه ای گفت: حماس در كارهای رسانه ای قوی نشان داد كه چگونه صهیونیست‎ها؛ خانه‌ها، بیمارستان‌ها ، ماشین‌های حمل غذا و خبرنگاران را می‌زنند. حماس در كاری رسانه ای با سربازان اسیر صهیونیست مصاحبه كرده كه اگرچه شرایط خوبی دارند اما از صهیونیست‌ها می‌خواهند جنایت خود را متوقف كنند تا آنها به خانه‌هایشان بازگردند.

كار رسانه ای حماس در دو جبهه داخلی و خارجی موثر بود
وی با بیان اینكه كار رسانه ای حماس در دو جبهه داخلی و خارجی موثر بود اظهار داشت: وجهی دیگر از این كار رسانه ای طیف وسیعی از اعتراضات در سرزمین‌های اشغالی است. ده ها هزار نفر از معترضان با حضور جلوی خانه نتانیاهو خواستار متوقف كردن جنگ و آزادی زندانیان خود شدند.

مهاجرت گسترده از داخل سرزمین‌های اشغالی به خارج را شاهد هستیم
او افزود: ضمن اینكه اختلاف نظر جدی بین اعضای كابینه وجود دارند. آنها به شدت با تصمیم‌گیری‌های نتانیاهم مخالف هستند. شمال نوار غزه خالی از سكنه شده و صهیونیست‌ها آواره و چادرنشین شده اند و مهاجرت گسترده از داخل سرزمین‌های اشغالی به خارج را به همراه احساس ناامنی و خطر شاهد هستیم. همانطور كه فلسطینی‌ها در 75 سال با این شرایط زندگی كردند.

بخشودگی‌های مالی وام‌های دانشجویی موجب همراهی دانشجویان با بایدن نشده است
صارمی در ادامه با اشاره به اینكه صهیونیست‌ها به دانشگاه‌های آمریكا كمك‌های مالی گسترده می‌كنند گفت: این یك نكته انتخاباتی برای آمریكا است. دانشجویانی كه برای تحصیل خود وام می‌گیرند به معضلی در آمریكا تبدیل شده اند. بایدن طرحی داد مبنی بر اینكه 50 هزار دلار وام دانشجویی را بخشیده و مابقی را قسط‌بندی كنند چون فكر می‌كرد جامعه دانشگاهی با وی برای انتخابات همراهی خواهد كرد اما در حال حاضر با جنبش دانشجویی وسیع در آمریكا روبرو هستیم.

جنبش دانشجویی آمریكا در حال گسترش به 200 دانشگاه است
او با اشاره به نقش فشارهای دانشجویی بر دولت آمریكا كه در نهایت منجر به كاهش كمك‌های نظامی به رژیم صهیونیستی خواهد شد افزود: علیرغم همه این اقدامات بایدن، روحیه عدالتخواهی دانشجویان موجب شده تا بخواهند ارتباطات پژوهشی با دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی و حتی كمك‌های مالی آنها به دانشگاه‌های آمریكا قطع شود. این دانشجویان در ساختار لیبرالیستی جامعه آمریكا از زندگی ساقط شده و آینده شغلی مناسبی نخواهند داشت، در ادامه تحصیل با مشكلات شدید مواجه شده و حتی مادام العمر از فرایندهای اجتماعی هم محروم شوند اما همچنان جنبش دانشجویی آنها فعال و در حال گسترش به 200 دانشگاه است.

جنش دانشجویان آمریكا می‌تواند موجب فرار سریعتر صهیونیستها از غزه شود
صارمی با یادآوری جنبش 1970 تا 75 دانشجویان آمریكایی در دفاع از ویتنام و در نهایت فرار نیروهای آمریكایی از این كشور گفت: این اتفاق در خصوص رژیم صهیونیستی ممكن است با سرعت بیشتری اتفاق بیفتند و صهیونیست ها مجبور شوند با فرار از غزه به آتش‌بس تن داده و جنایت‌های خود را متوقف كنند.

در 7 ماه اخیر، ساختار لیبرالیسم جهانی شكستی مفتضحانه را تجربه كرده است
وی در خصوص توجیه شبكه معاند اینترنشنال از برخورد خشن پلیس آمریكا با دانشجویان حامی فلسطین گفت: طی 7 ماه اخیر ساختار لیبرالیسم جهانی در حوزه‌های حقوق بشر، سازمان‌های بین المللی، سازمان امنیت و بسیاری حوزه‌های دیگر شكستی مفتضحانه خورده است. شورای امنیت قادر به صدور قطعنامه علیه جنایات صهیونیست‌ها نیست و دیوان دادگستری بین المللی لاهه نمی‌تواند مصوبات خود را اجرا كند و حالا تنها پایگاه داخلی كه مدعی حفظ آزادی‌های فردی بود در خیزش دانشجویان آمریكا شكسته شد.

اساتید و رؤسای دانشگاه‌های آمریكا مجبور به استعفا می‌شوند
او افزود: در آمریكا؛ رسانه‌هایی كه علیه رژیم صهیونیستی اعتراض دارند با برخورد و انزوا مواجه می شوند و اساتید و رؤسای دانشگاه‌ها به خاطر حمایت از دانشجویان مجبور به استعفا می‌شوند.

تیك تاك نقش موثری بر رساندن پیام طوفان الاقصی در آمریكا داشته است
وی در خصوص ممنوع شدن استفاده از تیك تاك در آمریكا گفت: در ظاهر استفاده از تیك تاك به خاطر اثر نا مطلوب آن بر نوجوانان ممنوع شده است اما واقعیت این است كه تیك تاك با 170 میلیون عضو، نقش موثری بر رساندن پیام طوفان الاقصی در آمریكا داشته است.

شبكه‌های اجتماعی داخلی كشورمان باید گسترش پیدا كنند
صارمی با تاكید بر اینكه شبكه‌های اجتماعی داخلی باید گسترش پیدا كنند اظهار داشت: در دوره اغتشاشات ایران، تلگرام و واتس اپ باز بود و كارهای جاسوسی و مدیریت اغتشاشات را انجام می‌دادند اما در امریكا اعتقاد دارند باید شبكه های خارجی مدیریت شوند. شبكه های اجتماعی داخلی به عنوان رسانه نقش موثری در اطلاع‌رسانی دارند و خوشبختانه طی سالهای اخیر گسترش پیدا كرده اند اما باید ظرفیت تاثیرگذاری آنها بالاتر برود تا در سطح جامعه موثرتر باشد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
گفتاورد