گفتاورد یكشنبه؛ سه شنبه؛ چهارشنبه از ساعت 12:30 به مدت 60 دقیقه

ثبت نكردن قرارداد اجاره بها در سامانه خودنویس یعنی خانه؛ خالی و مشمول مالیات است+فایل صوتی

مدیر كارگروه مسكن وزارت راه و شهرسازی گفت: در صورتیكه تمدید قرارداد در سامانه خودنویس ثبت نشود سامانه خانه مذكور را خالی فرض كرده و به خانه‌های خالی هم مالیات تعلق می‌گیرد.

1403/02/12
|
12:49
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، شهرام دستمالچی مدیر كارگروه مسكن وزارت راه و شهرسازی در گفتگو با برنامه «گفتاورد» رادیو تهران در یازدهمین روز از اردیبهشت در خصوص اقدامات وزارت راه و شهرسازی با بیان اینكه در سال گذشته اقدامات بزرگی در خصوص ساماندهی مسكن و بنگاه‌های معاملات املاك بر اساس مصوبه شورای عالی مسكن انجام شد گفت: یكی از این اقدامات مقابله با بنگاه‌های معاملات املاكی بود كه مجوز ندارند و در شبكه توزیع اخلال ایجاد می‌كردند و افرادی كه بعضا در پوشش دلالی و كار سالم روابط ناسالم ایجاد كرده بودند كه نتیجه آن تشكیل پرونده های متعدد در دستگاه قضایی بود.

قانون اجاره بها به زودی ابلاغ می‌شود
او افزود: یكی دیگر از اقدامات قانون اجاره بها بود كه كارهای آن در مجلس به پایان رسیده و به زودی ابلاغ خواهد شد . همچنین مالیات بر خانه‌های خالی در حوزه مسكن انجام شد.

كار گروه ساماندهی بنگاه‌های معاملات املاك در وزارت راه و شهرسازی تشكیل شده است
مدیر كارگروه مسكن وزارت راه و شهرسازی خبر داد: كار گروهی به دستور وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساماندهی بنگاه‌های معاملات املاك در وزارتخانه تشكیل شده است كه در حال پیگیری مسائل آن تا قبل از آغاز ورود مردم به بازار اجاره بها در سال جاری هستیم.

ثبت قرارداد و دریافت كد رهگیری در سامانه خودنویس كاملا رایگان است
وی در خصوص سامانه خودنویس هم گفت: طبق ماده 18 قانون جهش مسكن موظف هستیم امكان دریافت كد رهگیری رایگان را در سامانه فراهم كنیم. در سامانه قبلی امكان اینكار نبود اما در سامانه جدید(خودنویس) مردم می‌توانند قرارداد خود را به صورت كاملا مجازی، رایگان با ضریب امنیتی بالا ثبت نمایند.

برای ثبت قرارداد در سامانه خودنویس، مشخصات ملك باید در سامانه ملی املاك و اسكان ثبت شده باشد
او با بیان اینكه ضریب امنیتی سامانه خودنویس بالا است گفت: برای تنظیم قرارداد مشخصات ملك باید در سامانه ملی املاك و اسكان ثبت شده باشد. با ورود به سامانه خودنویس احراز هویت از طریق پنجره هوشمند دولت به طور كامل انجام شده و قرارداد نوشته می‌شود. دو طرف به صورت مجازی آن را خوانده و قرارداد را خوانده و امضاء كرده وكد رهگیری را به صورت رایگان دریافت می‌كنند.

قرارداد تمدید اجاره بها براحتی در سامانه خودنویس قابل ثبت است
دستمالچی با تاكید بر اینكه سامانه خودنویس علاوه بر خودنویس بودن روان‌نویس هم هست گفت: اگر ثبت قرارداد در سامانه خودنویس از طریق املاك انجام شود كارشناس‌های صنفی، قراردادها را تنظیم می‌كنند اما معمولا در قراردادهای تمدیدی خود مردم به جای اینكه پشت برگه قرارداد یك قرارداد جدید را امضا كنند می‌روند و در سامانه خودنویس قراردادهای تمدیدی را به راحتی ثبت و تمدید می‌كنند.

امسال؛ بازار مسكن آرامش بیشتری خواهد داشت
او تاكید كرد: مجموعه این امكانات در كنار واگذاری‌هایی كه امسال انجام خواهد شد موجب می‌شود تا آرامش بیشتری در حوزه مسكن فراهم شود.

كشورهای پیشرفته با مالیات اداره می‌شوند ماهم باید به این سمت حركت كنیم
دستمالچی در ادامه با بیان اینكه یكی از دلایلی كه مالك و مستاجر برای تمدید، قرارداد نمی‌نویسند بحث‌های مالیاتی است گفت: كشورهای پیشرفته با مالیات اداره می‌شوند و اگر ما بخواهیم پیشرفته باشیم باید به این سمت حركت كنیم در واقع مالیات موضوع درستی است.

خانه‌های زیر 150 متر در تهران از مالیات معاف هستند
او افزود: قانونگذار در تبصره 11 ماده 53 قانون مالیات اشاره كرده خانه‌های زیر 150 متر در تهران و خانه‌های زیر 200 متر در سایر شهرها از مالیات معاف هستند. ضمن اینكه سازمان امور مالیاتی اشراف دارد كه خانه‌های بیش از 150 متر در كجای تهران واقع شده و مالیات خودش را هم می‌گیرد.

ثبت نكردن قرارداد اجاره بها در سامانه خودنویس یعنی خانه خالی و مشمول مالیات است
مدیر كارگروه مسكن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینكه تمدید قراردادها در سامانه خودنویس موجب می‌شود تا حاكمیت هم بداند كدام خانه‌ها خالی هستند گفت: در صورتیكه تمدید قرارداد در سامانه خودنویس ثبت نشود سامانه خانه مذكور را خالی فرض كرده و طبیعتا به خانه‌های خالی هم مالیات تعلق می‌گیرد. در خانه‌های مذكور یا باید مالك ساكن باشد یا در سامانه خودنویس با عنوان اجاره ثبت شده باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
گفتاورد