صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت شنبه تا پنجشنبه 10:35 به مدت 25 دقیقه

هوشنگ نصیرزاده، کارشناس حقوقی فوتبال ایران که این روزها با ادعای اینکه اساسنامه‌ی ارسالی فدراسیون فوتبال به فیفا از روی اساسنامه‌ی کویت کپی شده، مسبب انتشار خبرهای جنجالی نشریات در حوزه‌ی فوتبال کشور بوده است.

این کارشناس حقوقی که به دعوت از تهران ورزشی‌های رادیو تهران با مجری و کارشناس این برنامه گفتگو کرد امیدوار است اساسنامه‌ی اصلاح شده در تاریخ تعیین شده که یکشنبه‌ی آتی است به فیفا ارسال شده و فوتبال کشورمان در این رابطه با مشکلی روبرو نباشد.

پیش از گفتگوی این رسانه با نصیرزاده، صحبتهای آقای براتی، رییس کمیته‌ی حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال برای مخاطبان پخش شد که مدعی بود "اینطور نبوده که فیفا بگوید ما باید اساسنامه را اصلاح کنیم بلکه ما خودمان اینکار را شروع کردیم".
هوشنگ نصیرزاده در خصوص اظهارت آقای براتی گفت: صحبت من کاملا صادقانه بود. سال 2017 فیفا بخشنامه‌ای به کشورهای جهان داد تا اساسنامه‌ی خود را تحویل این سازمان بین‌المللی بدهند. زیرا اساسنامه ی فیفا سال 2016 اصلاح شده بود اما ایران اساسنامه‌ی خود را به فیفا نداده و در سال 2018 آن را برای فیفا فرستاد و نهایتا این سازمان نیز 69 ایراد بر این اساسنامه وارد کرده و آن را برای ما بازپس فرستاد.
وی افزود: چیزی که من در برنامه‌ی ورزش و مردم سیما به مردم نشان دادم ساختگی نبود. سندی بود که وجود داشت و من حتی آن را شخصا به معاون وزیر تخویل دادم. در ضمن می‌گفتند که فیفا ایراد گرفته که ترجمه‌ی اساسنامه‌ی ایران با نسخه‌ی انگلیسی آن مطابقت ندارد. یک فردی در ساختار فدراسیون فوتبال این اشتباه را کرده و خانمی به نام "جویس" در فیفا مامور اصلاح اساسنامه بوده است. پس اینکه آقایان می‌فرمایند این کار همزمان با تعلیق کویت صورت گرفته و اساسنامه‌ای هم برای کویت درست کرده‌اند و 70 غلط از آن گرفته اند و به ایران هم اسال کرده‌اند صحیح نیست.

این کارشناس حقوقی مسائل فوتبال خاطرنشان ساخت: فیفا چنین کارهایی را انجام نمی‌دهد و منطقی هم نیست.
وی اظهار داشت: اوضاع فدراسیون فوتبال ما در حدی بد است که تا اسفند سال گذشته هنوز نسخه‌ی ترجمه شده‌ی اساسنامه‌ی سال 1390 را نداشت و من خود شخصا آن را در تاریخ یاد شده به آنان دادم. این اساسنامه در فدراسیون کویت هم بود. ایمیل‌هایی در دست دارم که بنا به ملاحظاتی هنوز آنها را به مدیران ارایه نداده‌ام.

نصیرزاده گفت: وقتی در ورزش می‌خواهیم قوانین را مصوب کرده و چیزی را بنویسیم باید خودمان هم تخصص داشته باشیم و باید بدانیم وقتی آیین‌نامه‌ی نقل و انتقالات می‌نویسیم ممکن است چه اتفاقاتی برای بازیکنان بیفتد.
وی افزود: در حال حاضر جدا از مساله‌ی اساسنامه، آیین‌نامه‌ی نقل و انتقالات ما دقیقا کپی شده از روی آیین نامه‌ی فیفا است و حتی شماره ماده‌ی آن هم مانند شماره‌ی ماده‌ی ما است. حتی آیین‌نامه‌های انظباطی ایران نیز به جز چند ماده کامل شباهت به آیین‌نامه‌ی فیفا دارد.

وی معتقد است آیین‌نامه‌ها باید بر اساس واقعیات نوشته شود و یادآور می‌شود: وقتی در فدراسیون همه چیز را محرمانه می‌کنند و به اعضای مجمع نمی‌دهند امکان اشتباه کردن بسیار بالاتر می‌رود. ما از زمانی که این اساسنامه آمده و رفته ساکت بودیم و حرفی نمی‌زدیم و زمانی صحبت کردیم که فیفا به آن توجه نشان داد. من در آن دوران کرونا و زمان قرنطینه، اساسنامه‌ی نوشته و با استانداردهای فیفا را به‌روز رسانی کردم. یک نسخه از آن را به آقای بهاروند و نسخه ای هم به آقای نبی دادم و نظر خودم را هم ارایه دادم.

داور سابق فوتبال گفت: شنبه، 21 تیر جلسه‌ی هیات رییسه خواهد بود زیرا یکشنبه باید اساسنامه‌ی جدید با اصلاحات به فیفا ارسال شود و پیش‌بینی من این است که موضوع عمومی غیردولتی با چند ماه و چند سال حل نمی‌شود و باید فیفا را متقاعد کنیم که ما مجمع مجزا داریم، تصمیمات و رکن قضایی ما مستقل است و با داخل کاری نداریم.
وی در مورد تعلیق نیز گفت: چیزی به اسم تعلیق وجود ندارد. تعلیق زمانی است که فدراسیون از اساسنامه‌ی خودش و فیفا تخطی کند و امیدوارم در کمیته‌ی عادی سازی وارد نشویم چون هیأت رییسه‌ی فعلی صادقانه کارشان را انجام می‌دهند و امیدوارم عزیزانی که کار تدوین اساسنامه را جلو می‌برند سریع تر کار را انجام بدهند تا مشکلی دیگر در این مسیر نداشته باشیم.

مجری تهران ورزشی در ادامه گفت: خبری شنیده‌ایم که ممکن است در روزهای آینده اعضای هیات رییسه به خاطر افشای قرارداد ویلموتس تحت تعقیب سازمان بازرسی و نهادهای قضایی قرار گرفته و قرار است اموالشان در دادگاهی توقیف شود. لطفا نظر خود را در این رابطه بفرمایید.
نصیرزاده گفت: بنده مسئولیتی در ابن رابطه ندارم و نمی دانم چه اتفاقاتی قرار است بیفتد. بازرسی کل کشور تامین کننده‌ی گزارش و خوراک برای دستگاه‌های قضایی است و خودش اجرا کننده نیست و به طور قطع آنان تحقیقاتی در این رابطه خواهند کرد و اعضای هیات رییسه‌ی فدراسیون فوتبال نیز در این رابطه توجیهاتی خوهند داشت. اما نهایتا من در جریان این مساله نیستم و هیچ اطلاعات دیگری ندارم.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360


مرتبط با این خبر

  • دغدغه من برای جراحی خار پاشنه، کسب بهترین نتیجه ی المپیک است+فایل صوتی

  • بابت جداشدنم از تراکتورسازی؛ پشیمانم

  • برگزار کنندگان لیگ فوتبال مقصران اصلی پایین آمدن کیفیت مسابقات هستند+فایل صوتی

  • تیم استقلال موظف است به مسابقات ادامه دهد +فایل صوتی

  • ادامه‌ی مسابقات لیگ با کرونا غیرممکن است+فایل صوتی

  • مخالف ورود مربی گلر خارجی به کشور هستم+فایل صوتی

  • بعید است؛ شکایت پادوانی به جایی برسد+فایل صوتی

  • امیدواریم در بازیهای آسیایی حضور داشته باشیم+فایل صوتی

  • اخراج فرهاد مجیدی، کار درستی بود+فایل صوتی

  • از مصاحبه دکتر ستوده سوءبرداشت شد/ سازمان لیگ باید پاسخگو باشد+فایل صوتی