گذری در تهران شنبه تا پنجشنبه از ساعت 17:15 به مدت 10 دقیقه

در گلابگیر محله سید اسماعیل با رادیو تهران


گلابگیر محله سید اسماعیل در برنامه "گذری در تهران"، به مخاطبان معرفی می شود.

1396/11/29
|
12:00
|


به گزارش سایت رادیو تهران؛ مخاطبان هر روز در برنامه "گذری در تهران" می توانند با گذرهای قدیمی، آثار تاریخی، موزه ها، كاخ ها، تاریخ شفاهی و مكتوب شهر تهران، و ... آشنا شوند؛ این برنامه امروز یكشنبه 29 بهمن، مخاطبان را به "گلابگیر محله سید اسماعیل" می برد.
كوچه گلابگیرها كه امروز به نام كوچه «شهید ستار جنتی» معروف شده است، در صد سال قبل محله آدم‌هایی بود كه شغل اصلی‌شان گلابگیری و شیرینی‌فروشی و بستنی‌فروشی بود، ‌كوچه‌ای كه دیگر امروز نه تنها اثری از عطر گلاب ندارد بلكه نشانی هم از آن خانه‌های قدیمی به یادگار نمانده است. از میان آدم‌هایی كه از آن گذشته دور و آن كوچه پر از عطر، در ذهن كاسبان قدیم محل به خاطر مانده است نام و یاد «مرحوم حاج زین‌العابدین گلابگیر» طور دیگری ماندگار شده است، مردی كه نخستین بار در سال 1300 كنار «امامزاده سید اسماعیل(ع)» برای گرفتن گلاب و فروش آن به‌صورت صنفی مغازه‌ای به راه می‌اندازد كه این نخستین واحد صنفی در حرفه گلابگیری در تهران بوده است.
"گروه اخلاق و زندگی شهروندی" رادیو تهران متولی تهیه و تولید این برنامه است كه شنبه تا پنج شنبۀ هر هفته ساعت 16:20 تقدیم شنوندگان می‎شود.
میثم كطائیان تهیه كننده، آلبرت كچویی نویسنده و گوینده، در این برنامه مخاطبان را همراهی خواهند كرد.

دسترسی سریع
گذری در تهران