گذری در تهران شنبه تا پنجشنبه از ساعت 17:15 به مدت 10 دقیقه

در سلسبیل جنوبی با رادیو تهران


سلسبیل جنوبی در برنامه "گذری در تهران"، به مخاطبان معرفی می شود.

1396/11/30
|
11:51
|


به گزارش سایت رادیو تهران؛ مخاطبان هر روز در برنامه "گذری در تهران" می توانند با گذرهای قدیمی، آثار تاریخی، موزه ها، كاخ ها، تاریخ شفاهی و مكتوب شهر تهران، و ... آشنا شوند؛ این برنامه امروز دوشنبه 30 بهمن، مخاطبان را به محله "سلسبیل جنوبی" می برد.
سلسبیل جنوبی نام چشمه ای است در بهشت و به علت وجود رودخانه ای كه در این محله جاری بوده است به این نام معروف گردید كه بعدها به رودكی تغییر نام داد. در حاشیه این رود زمین های كشاورزی وجود داشته كه به ندرت در كنار آن مردم شروع به ساخت و ساز نمودند . كل خیابان رودكی شامل باغهای اناری بوده است كه بعدها شروع به ساخت و ساز در این محله كردند و درحال حاضر تبدیل به پمپ بنزین شده است . بیشتر افرادی كه در این محله زندگی می كنند ترك زبان هستند و اكثر آنان از كارمندان یا نظامیان ارتش بودند.از نظر بافت مسكونی خانه ها ی این محله از خشت و گل و تیر چوبی ساخته شده بود و آب فشاری در سر هر كوچه نصب كرده بودند كه مردم از آن برای شرب استفاده می كردند . بعد از انقلاب این محله شروع به پیشرفت كرد و مغازه ها ساخته شد، بیشتر مغازه ها برای یهودی ها بود اما بعدها تبدیل به مركز خرید شد و برق محله ازبرق فروزان برطرف می گردید. دلیل نام گذاری این خیابان به رودكی به خاطر رودخانه ای بود كه از خیابان آذربایجان می آمد و به سمت پایین خیابان رودكی می رفت و برای باغ ها هم استفاده می شد. حمل و نقل بیشتر با درشكه و كمتر از ماشین استفاده می شد.
"گروه اخلاق و زندگی شهروندی" رادیو تهران متولی تهیه و تولید این برنامه است كه شنبه تا پنج شنبۀ هر هفته ساعت 16:20 تقدیم شنوندگان می‎شود.
میثم كطائیان تهیه كننده، آلبرت كچویی نویسنده و گوینده، در این برنامه مخاطبان را همراهی خواهند كرد.

دسترسی سریع
گذری در تهران