صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه از ساعت 22:30 به مدت 30 دقیقه

اشکان آذرماسوله یکی از روشندلانیست که دل به دریا زده و با پشتکار و همت وصف نشدنی توانسته موفق و خوشبخت باشد.

برای یک لحظه هم شده چشمانتان را ببندید، دنیا را بدون رنگ و فقط سیاه ببینید، چه حسی دارید؟ خیلی از ما آدم ها حتی با چشمان باز هم نمی‌توانیم زیبایی‌ها و خوبی‌ها را ببینیم؛ اما هستند کسانی که با چشمانی بسته و دلی پرامید به زندگی رنگ دیگری بخشیده‌اند و از دشواری ها، محدودیت‌ها و محرومیت‌ها پلی ساختند برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی...
اشکان آذرماسوله یکی از این روشندلانیست که دل به دریا زده و با پشتکار و همت وصف نشدنی که داشته است توانسته موفق و خوشبخت باشد.
آذرماسوله به واسطه عشقی که به رادیو داشته، حالا یکی از همکاران موفق رادیو تهران در حوزه اجرا و سردبیری است.

نکته مهم و جالبی که در مدت یکی دو ساعت گفت وگو با اشکان آذرماسوله توجه من را به خودش جلب کرده بود و اصلا باورم نمی شد، انرژی مثبت و سرشار از امید به زندگی بود، در کلمات و جملاتی که به کار برده می شد، نشانی از کنایه، غر زدن، نغ زدن و توقع بی جا داشتن از دیگران نبود.
خلاصه رنگ و بوی حال و هوای این روزهای ما آدم ها را نداشت و توام با عشق و لذت از زندگی و در نهایت خوشبختی و آرامش بود شما را به خواندن این گزارش دعوت می کنم ؛ با ما همراه باشید.

بعضی ها از همان دوران نوزادی، به صورت مادرزادی نابینا هستند، برخی هم از بد روزگار بر اساس سانحه و حادثه ای نابینا می شوند؟ شما از کدام دسته بودید؟
من به صورت مادرزادی نابینا هستم، برادر بزرگتر من هم نابیناست. برای درمان هم پیگیری کردیم تا ببینیم ...

دوران کودکی شما چطور گذشت؟
دوران کودکی من در تهران و بیشتر صرف پذیرش نابینایی و آشنایی با نحوه زندگی نابینایان شد. از همان کودکی سرزبان دار و شیطون بودم و با اینکه که نابینا بودم ولی ارتباط اجتماعی قوی و بالایی داشتم. دوران مدرسه را هم در مدرسه نابینایان شهید محبی درس خواندم، ارتباطم هم با دوستانم خیلی خوب بود و در حال حاضر هم یکی از آنها همکارم است.

یادگیری خط بریل چقدر طول کشید؟
من خیلی زود خط بریل را یاد گرفتم، آموزش آن به صورت روتین چیزی حدود یک سال و نیم تا دو سال طول می کشد اما من توانستم طی شش ماه خواندن و نوشتن خط بریل را یاد بگیریم. ما قبل از شروع دوره مدرسه در کلاس آمادگی که شامل یادگیری خط بریل، لمس اشیای مختلف، تقویت سایر حواس و... بود. بعد از گذراندن دوره آمادگی، وارد کلاس اول شدم.

دوران تحصیل را چطور گذراندید؟ با توجه به شرایطی که داشتید کار شما سخت تر بود؟
درس ها که یکی بود، همان درس هایی که در مدرسه های عادی تدریس می شد ما هم همان درس ها را یاد می گرفتیم. زندگی سختی و بلندی زیادی دارد و هر دورانی یک سری خوبی و یک سری بدی دارد. من دوران مدرسه و دوره دانشجویی را بیشتر دوست دارم.

چطور از سد کنکور گذر کردید؟
من در کنکور سراسری رشته الهیات قم قبول شدم و در کنکور دانشگاه آزاد در رشته فقه و حقوق قبول شدم و این رشته را ادامه دادم.

حقوق خواندید اما کار در رادیو را انتخاب کردید؟
من رشته حقوق را دوست داشتم اما علاقه زیادی هم به حوزه اجرا و رسانه داشتم. اما بین این دو تا ترجیح دادم که کار اجرا و رسانه را دنبال کنیم. از اولویت های من هم رادیو بود، به همین دلیل این شغل را انتخاب کردم.

داستان ورود شما به رادیو از کجا شروع شد؟
من سوم راهنمایی بودم فکر کنم سال 82 بود که به عنوان نویسنده افتخاری و طراح سوالات مسابقات رادیو ورزش انتخاب شدم. من از همان دوران کودکی از شنونده های پروپاقرص رادیو بودم چون به ورزش هم علاقه زیادی داشتم بیشتر بخش های ورزشی رادیو و رادیو ورزش را دنبال می کردم و همین هم باعث شدکه نویسنده افتخاری مسابقات رادیو ورزش شوم. اما اولین بار که در سال 85 وارد فضای صدا و سیما شدم در باشگاه رادیویی جوان تست دادم؛ اما چون نحوه آموزش به افراد نابینا تعبیه نشده بود نتوانستم در کلاس ها شرکت کنم.

از چند سالگی رادیو گوش می کنید؟
من از همان دوران کودکی اگر اغراق نکرده باشم از همان 4 یا 5 سالگی رادیو گوش می کردم، وقتی که گریه می کردم رادیو را که روشن می کردند، ساکت می شدم.

با توجه به این که از همان کودکی از شنونده های پروپاقرص رادیو بودید، چقدر این موضوع در ارتقاء سطح معلومات شما تاثیرگذار بود؟
همان طور که مستحضرید مخاطبان حرفه ای رادیو افراد نابینا هستند همین باعث شد تا تاثیر زیادی در کل زندگی من بگذارد. مثلا من برای اجرا در هیچ کلاسی شرکت نکردم همه لوازم اجرای خوب را با شنیدن اجراهای مختلف دیگر مجریان یاد گرفتم، می شنیدم و تمرین می کردم. آن عشق و علاقه بود که باعث کشش بیشتر من شد. من در هیچ دوره آموزشی شرکت نکردم خودم تلاش کردم. برای کار اجرا هم تست دادم و با رتبه بالا قبول شدم.

در حال حاضر هم اجرا می کنید و همه تهیه کننده هستید؟
حتی تهیه کنندگی را بر اساس علاقه ای که داشتم یاد گرفتم، افراد نابینا برای آموزش از یک سری صفحه خوان استفاده می کنندکه تمام پیغام های روی صفحه را به صورت صوتی می خواند.

اوقات فراغتان را چطور می گذرانید؟
من بیشتر اوقات فراغتم را با رادیو گوش کردن، مطالعه و خواندن خبرها و تفریح و سرگرمی می گذارنم.

در حال حاضر مجری و تهیه کننده کدام برنامه هستید؟
برنامه «شش نقطه» از رادیو تهران که جمعه ها از ساعت 22:30 روی آنتن می رود، در این برنامه نخبگان و سرآمدان روشندل را معرفی می‌کند و دغدغه‌ها و معضلات این قشر را هم به چالش می‌کشد. و آنچه مورد توجه و برنامه ریزی شش نقطه از گروه اخلاق و زندگی شهروندی قرار گرفته، انتخاب موضوع های مرتبط و درباره نابینایان جامعه است.
در این بستر هر آنچه میان نابینان و جامعه در تعامل و ارتباط است مورد بررسی قرار می گیرد؛ موضوعاتی از قبیل ارتباط با نابینایان و بینایان، معاشرت و مراودات اجتماعی با نابینایان و بینایان، انجام امور روزمره در جامعه، ازدواج، تحصیل و اشتغال نابینایان و ...

مریم کریمی/ چند رسانه ای رادیو تهران

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • روزگار کرونایی برای نابینایان چگونه می گذرد؟

  • در دنیای یک نابینا، دورنگی دیده نمی شود

  • نقطه آغاز تا نقطه پایان«شش نقطه»