تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 2 ساعت و 30 دقیقه

مردمی سازی هوش مصنوعی زمان‌بر بوده و مانع رشد این فناوری است+فایل صوتی

مدیرعامل شركت دانش بنیاك دیتاك گفت: شتابی كه فعالان حوزه هوش مصنوعی 20 سال پیش تصور كرده بودند اتفاق نیفتاده است زیرا مردمی‌سازی این فناوری‌ها زمان‌بر است و اگر مردمی سازی‌ و تجاری‌سازی اتفاق نیفتد این فناوری رشد نمی‌كند.

1401/08/18
|
11:48
|

به گزارش پایگاه اطلاع رساتنی رادیو تهران، امیرحسین عسگری فعال و متخصص حوزه هوش مصنوعی و مدیرعامل شركت دانش بنیاك دیتاك در گفت و گو با "تهران من" رادیو تهران درخصوص ویژگی‌های هوش مصنوعی و كاربردهای آن در زندگی روزمره مردم گفت: تمام موجودات زنده مثل انسان‌ها و حیوانات برای رسیدن به اهداف خود از هوش استفاده می‌كنند و در برابر كنش‌های اطراف با استفاده از هوش واكنش نشان می‌دهند. اگر این واكنش‌ها را برنامه كامپیوتری انجام دهد به آن هوش مصنوعی می‌گویند. هوش مصنوعی هوشی است كه توسط ماشین ها به كارگرفته می‌شود.

اعتبار سنجی بانك‌ها برای پرداخت وام، توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود
وی با تاكید بر اینكه هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف صنایع قابل كاربرد است، افزود: به عنوان مثال در سیستم بانكداری كشور گرفتن وام منوط به اعتبار سنجی است؛ این اعتبارسنجی توسط هوش مصنوعی و بر اساس تراكنش‌ها بانكی انجام می‌شود و روند كار را ساده می‌كند.

با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانیم نیاز دارویی كشور را پیش بینی كنیم
عسگری درخصوص عملكرد هوش مصنوعی در حوزه سلامت كشور اینگونه اظهار داشت: اگر تمام نسخه‌های پزشكی و خرید و فروش داروهای مورد نیاز كشور در یك سیستم ثبت شود، هوش مصنوعی آن سیستم می‌تواند بر اساس اطلاعات وارد شده نیاز دارویی كشور در هفته و فصل‌های آتی را پیش‌بینی كند. و نیاز كشور به یك داروی مشخص را تصمیم گیر هشدار می‌دهد.

اطلاعات، خوراك هوش مصنوعی است
مدیرعامل شركت دانش بنیان دیتاك افزود: هوش مصنوعی متكی به اطلاعات است و به عنوان خوراك هوش مصنوعی تلقی می‌شود هرچه اطلاعات بیشتر باشدعملكرد هوش مصنوعی دقیق‌تر خواهد بود.

مدیران نسل بعدی باید بتوانند از اطلاعات هوش مصنوعی بهترین بهره را ببرند
عسگری فعال و متخصص حوزه هوش مصنوعی یادآور شد: مدیران نسل بعدی مدیرانی نیستند كه شمّ مدیریتی خوبی داشته باشند؛ مدیرانی هستند كه بتوانند از اطلاعات هوش مصنوعی سوال بهتری بپرسند تا جواب بهتری بگیرند و در نتیجه تصمیم درستی بگیرند.

انسان‌های امروزی شناخت خود از محیط پیرامون را از رسانه‌ ها بدست می‌آورند
وی در پاسخ به پرسش حسینی كارشناس مجری برنامه مبنی بر اینكه هوش مصنوعی در حوزه رسانه و تبلیغات چه تاثیری دارد؟ اظهار داشت: انسانهایی كه در دنیای امروز زندگی می‌كنند بخش عمده شناخت خود از محیط پیرامون را از رسانه‌ها بدست می‌آورد. رسانه‌هایی كه تعداد آنها به مرور زمان بیشتر می‌شود؛ با ازیاد رسانه‌ها هوش مصنوعی كارایی بیشتری پیدا می‌كند و می‌شود از آن استفاده مفید و یا غیرمفید داشت.

شبكه های اجتماعی با استفاده از هوش مصنوعی؛ افراد را در اتاق‌های اكو قرار می‌دهند
مدیرعامل شركت دانش بنیان دیتاك تصریح كرد: شبكه های اجتماعی به گونه ای طراحی می شوند كه افراد اصطلاحا در اتاق‌های اكو قرار بگیرند؛ یعنی صداهای همانند خود را از شبكه‌های اجتماعی بشنوند وقتی این اتفاق می‌افتد فرد فكر می‌كند كل جامعه هم نظر او هستند در صورتی كه این هوش مصنوعی است كه فرد را داخل اتاق اكو انداخته است و پیام‌هایی به او انتقال می‌دهد كه فقط شناخت او را تایید می‌كند.

مردمی سازی هوش مصنوعی زمان‌بر است
عسگری در پاسخ به این پرسش كه چقدر احتمال دارد هوش مصنوعی بر انسان كه پدید آورنده آن است غلبه كند؟ گفت: با گذشت زمان هوش مصنوعی قوی‌تر می‌شود و محدودیت‌هایی كه فكر می‌كنیم با آن مواجه شود را با فناوری‌هایی كه خودش به وجود می‌آورد رفع می‌كند. اما شتابی كه فعالان این حوزه 20 سال پیش تصور كرده بودند اتفاق نیفتاده است زیرا مردمی‌سازی این فناوری‌ها زمان بر است. اگر این مردمی سازی‌ و تجاری‌سازی اتفاق نیفتد این اكوسیستم به وجود نمی‌آید و این فناوری رشد نمی‌كند.

ایران در حوزه هوش مصنوعی در رتبه 20 تا 25 جهان قرار دارد
وی در پاسخ به این پرسش كه ایران در حوزه هوش مصنوعی چه جایگاهی دارد؟ تصریح كرد: ما از نظر دانش و فناوری در این حوزه در رتبه 20 تا 25 در جهان قرار داریم. اگر بخواهیم این بلوغ سریع‌تر اتفاق بیفتد و كاربردی شود باید بخش های مختلف تغییرات را سریع تر انجام دهند زیرا سرعت فناوری بالاست و ممكن است خیلی از سازمان ها روند این بلوغ را كند كنند.

هوش مصنوعی می‌تواند در آینده جای انسان را بگیرد
عسگری در پایان خاطر نشان كرد: برخی از نظریه پردازان دلایل قانع كننده ای را ارائه می‌دهند و عنوان می‌كنند كه هوش مصنوعی می‌تواند در آینده مخرب باشد و جای انسان را بگیرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من