تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 به مدت 2 ساعت

برای ایران فرقی نمی‌كند، جمهوری‌خواه‌ها سر كار بیایند و یا دموكرات‌ها+فایل صوتی

رئیس گروه مطالعات آمریكا دانشگاه تهران گفت:آمریكا بیش از این نمی‌تواند با تحریم‌ها به ما فشار بیاورد؛ آنها هر آنچه در چنته داشتند علیه كشورمان استفاده كردند؛ برای ما خیلی فرقی نمی‌كند كه جمهوری‌خواه‌ها سر كار بیایند و یا دموكرات‌ها.

1401/08/22
|
11:30
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ فواد ایزدی استاد دانشگاه تهران و رئیس گروه مطالعات آمریكا دانشگاه تهران در گفت و گو با "تهران من" رادیو تهران درخصوص انتخابات میان دوره‌ای كنگره آمریكا گفت: نظام سیاسی در ایالت متحده آمریكا متشكل از دو حزب سیاسی دموكرات و جمهوری خواه است.

پیش بینی می‌شود جمهوری خواهان برنده مجلس نمایندگان شوند
وی افزود: جمهوری‌خواهان برای كسب اكثریت در مجلس نمایندگان باید 218 كرسی از 435 كرسی را به دست آورند و تاكنون 211 كرسی در اختیار جمهوری‌خواهان و 203 كرسی در اختیار دموكرات ها است درنتیجه برآورد می‌شود كه جمهوری خواه‌ها برنده مجلس نمایندگان شوند.

نتیجه آراء در دو ایالت نوادا و جورجیا سرنوشت سنای آمریكا را معلوم می‌كند
رئیس گروه مطالعات آمریكا در دانشگاه تهران درخصوص نتیجه مجلس سنا اظهار داشت: تاكنون درمجلس سنا 49 كرسی در اختیار دموكرات‌ها و 49 كرسی در اختیار جمهوری‌خواهان است و نتیجه آرا در دو ایالت نوادا و جورجیا سرنوشت سنای این كشور را معلوم می‌كند. با مشخص شدن آرا این دو ایالت معلوم می‌شود نمایندگان سنا به چه گروهی تعلق پیدا می‌كند.

شاید جمهوری‌خواه‌ها با فاصله اندكی از دموكرات‌ها، پیروز مجلس نمایندگان ‌شوند
ایزدی تصریج كرد: جمهوری خواه‌ها معمولا با رنگ قرمز یا همان موج قرمز شناسایی می‌شوند. برآوردها این بود كه جمهوری‌خواه‌ها با یك فاصله خوبی مجلس نمایندگان را ببرند و این اتفاق نیفتاد؛ البته ممكن است در نهایت پیروز شوند ولی با یك تفاوت اندك از دموكرات‌ها.

اگر جمهوری خواهان پیروز شوند؛ دولت بایدن به نقطه خوبی نمی‌رسد
این استاد دانشگاه تهران افزود: در نظام سیاسی آمریكا كنگره قدرت بالایی دارد. اگر مجلس نمایندگان به دست جمهوری‌خواه‌ها بیفتد دو سال باقی مانده از دولت بایدن، به تعبیر خودشان(Lame duck) خواهد بود، یعنی دولت بایدن همانند (اُردك شَل) سلانه سلانه به پایان خواهد رسید. دو عامل دلیل این تعبیر است؛ اول اینكه هر طرحی كه بایدن بخواهد در كنگره به تصویب برسد، باید پیش از تصویب در مجلس نمایندگان و مجلس سنا رأی بیاورد؛ اگر جمهوری‌خواه‌ها پیروز مجلس نمایندگان شوند؛ می‌توانند برای تصویب طرح‌های بایدن مانع ایجاد‌ كنند. دوم اینكه می‌توانند در حوزه سیاست‌های خارجی و داخلی آمریكا نیز برای بایدن مانع ایجاد كنند. یكی از این موانع این است كه جمهوری‌خواه‌ها عنوان كردند با تشكیل گروهی دلایل فرار آمریكا از افغانستان را بررسی خواهند كرد؛ ضمن اینكه مشكل آقازاده‌ها تنها مختص به ایران نیست و پسر بایدن هم معتاد است و برای پسر او نیز پرونده‌ای باز كرده‌اند و به طور كلی در حوزه‌های مختلف برای بایدن پرونده ایجاد كرده‌اند. همچنین عنوان می‌كنند زمانی كه مجلس نمایندگان دست دموكرات‌ها بود ترامپ دوبار استیضاح شد به همین دلیل قصد دارند برای یكبار هم كه شده بایدن را استیضاح كنند.

شاید استیضاح جو بایدن مطرح شود؛ ولی دوره ریاست او كوتاه نمی‌شود
وی در پاسخ به پرسش حسینی كارشناس مجری برنامه مبنی بر اینكه استیضاح بایدن تا چه میزان جدی است؟ اظهار داشت: برای استیضاح رئیس جمهور، رأی نصف+1 مجلس نمایندگان نیاز است. اگر جمهوری‌خواه‌ها پیروز مجلس نمایندگان شوند مشكلی برای استیضاح وجود نخواهد داشت. اما در مجلس سنا دو سوم رای نمایندگان برای استیضاح نیاز است. مساله استیضاح بایدن مطرح می‌شود ولی احتمال اینكه دوره ریاست جمهوری او كوتاه و اخراج شود بسیار كم است.

ترامپ در حال از دست دادن جایگاه خود در بین جمهوری خواهان است
رئیس گروه مطالعات آمریكا در دانشگاه تهران در پاسخ به این پرسش كه آیا احتمال ورود ترامپ به دور جدید ریاست جمهوری وجود دارد یا خیر؟ افزود: از ابتدا نخبگان حزب جمهوری‌خواه دل خوشی از ترامپ نداشتند، او یك عقبه مردمی در بین عوام دارد كه معمولا به حزب جمهوری‌خواه رای می‌دهند. در انتخابات هفته گذشته ترامپ وضعیت خوبی نداشت و نامزد‌هایی كه تایید كرده بود در خیلی موارد رای نیاوردند. به نظر می‌رسد ترامپ به تدریج در حال از دست دادن جایگاه خود در بین جمهوری خواهان است.

جمهوری‌خواهان نامزد قوی برای مقابله با ترامپ ندارند
ایزدی در ادامه افزود: مشكل این است كه جمهوری‌خواهان نامزد خیلی قوی ندارند كه در انتخابات درون حزبی در مقابل ترامپ قرار دهند‌. باید منتظر باشیم و ببینیم آیا در یك سال نیم باقی مانده تا معرفی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 2024 نخبگان جمهوری‌خواه می‌توانند مهره قوی در مقابل ترامپ معرفی كنند و ترامپ را متوقف كنند یا خیر.

برای ما خیلی فرقی نمی‌كند كه جمهوری‌خواه‌ها سر كار بیایند و یا دموكرات‌ها
این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش به حسینی كارشناس مجری برنامه مبنی بر اینكه در دو سال باقی مانده از دولت بایدن آیا رفتارهای سیاسی آنها علیه كشورمان تغییری خواهد داشت یا خیر؟ اظهار داشت: آمریكایی‌ها هر آنچه در چنته داشتند علیه كشورمان استفاده كردند؛ برای ما خیلی فرقی نمی‌كند كه جمهوری‌خواه‌ها سر كار بیایند و یا دموكرات‌ها. آمریكا بیش از این نمی‌تواند با تحریم‌ها به ما فشار بیاورد، اگر مقاومت مردم ایران علیه جنایات و فشارهای آمریكا با همین روال ادامه داشته باشد آنها دیگر برای تحریم بیشتر وسوسه نمی‌شوند.

نماینده فوت‌شده آمریكا 80 درصد آرا را به خود اختصاص داده است
وی در ادامه افزود: بیش از 80 درصد آرای ایالت پنسیلوانیا به فردی تعلق گرفت كه یك ماه پیش از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای كنگره به دلیل بیماری سرطان فوت كرده است؛ اگر در ایران چنین اتفاقی می‌افتاد رسانه‌های دنیا ساعت‌ها درباره آن برنامه‌ می‌ساختند.

آمریكا هیچگاه درباره میزان مشاركت‌كنندگان در انتخابات آماری اعلام نمی‌كند
ایزدی یادآور شد، معمولا در انتخابات كنگره آمریكا حدود 30 تا 35 درصد جمعیت كشور شركت می‌كنند. اگر ساعت‌ها رسانه‌های آمریكا را رصد كنید درصدی از شركت‌كنندگان و كسانی كه می‌توانستند شركت كنند و در انتخابات شركت نكردند اعلام نمی‌كنند. درصورتی كه وقتی انتخابات مجلس در كشورمان 45 درصد شركت كننده داشت رسانه‌های آمریكا ساعت‌ها درباره كاهش مشاركت مردم ایران در انتخابات گفت و گو كردند.

شیطنت سی ان ان در حوزه خبرسازی علیه ایران قابل مطالعه است
مدیر گروه آمریكا در دانشگاه تهران در پاسخ به پرسش حسینی كارشناس مجری برنامه مبنی بر اینكه به نظر می‌رسد شبكه "سی ان ان" درخصوص فضای سیاسی و اعتراضات اخیر در كشورمان خیلی خبررسانی نمی‌كند؛ آیا این برداشت من درست است؟ تصریح كرد: خیر اینطور نیست من هر روز این شبكه را دنبال می‌كنم. این شبكه اصرار دارد خبرهای ایران را پیگیری كند و اگر خبری نداشته باشد، خبر تولید می‌كند. به عنوان مثال روز گذشته به كشف حجاب هنرپیشه خانمی می‌پرداخت كه این بازیگر سالها قبل به آمریكا سفر كرده و كشف حجاب كرده است و باید همان چهار سال پیش به این موضوع می‌پرداختند. این شیطنت "سی ان ان" است و در حوزه خبرسازی قابل مطالعه است. نحوه برخورد این شبكه با اغتشاشات ایران را باید در كلاس‌های ارتباطات مورد مطالعه قرار داد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من