تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 2 ساعت و 30 دقیقه

ذخیره سدهای تهران؛ 83 میلیون متر مكعب نسبت به سال قبل كاهش داشته است +فایل صوتی

مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبفای استان تهران گفت: با اینكه ذخیره سدهای تهران؛ 83 میلیون متر مكعب نسبت به سال قبل كاهش داشته است اما قطعی آب در دستور كارمان نیست.

1401/08/24
|
10:25
|

ذخیره سدهای تهران؛ 83 میلیون متر مكعب نسبت به سال قبل كاهش داشته است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ علی‌اكبر ملكوتی مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبفای استان تهران در گفت و گو با "تهران من" رادیو تهران با تاكید بر اینكه سومین سال خشكسالی را تجربه می‌كنیم گفت: در سال آبی جدید از ابتدای مهر تا كنون متاسفانه بارش‌های خوبی در حوزه آبریز سدهای تامین كننده آب شرب نداشتیم؛ به همین دلیل حجم ذخیره سدها 83 میلیون متر مكعب نسبت به سال قبل كاهش داشته است.

وی افزود: مشتركین باید مصرف آب را مدیریت كنند. استحمام و استفاده از ماشین ظرفشویی بیشترین میزان مصرف آب در بخش خانگی را به خود اختصاص می‌دهند.

استفاده از طی و جارو برای نظافت، باید جایگزین آب شرب شود
ملكوتی با اشاره به اینكه متاسفانه شهروندان برای نظافت در بخش‌های غیر ضرور، از آب شرب استفاده می‌كنند گفت: شستن خودرو، پیاده روها و محوطه پاركینگ با آب شرب سبب هدر رفت آب می‌شود و باید استفاده از طی و جارو جایگزین آب شرب شود.

باید رویكردمان در مصرف آب شرب تغییر كند
مدیر دفتر بهره‌برداری از تاسیسات آبفای استان تهران خاطر نشان كرد: میزان بارندگی در كشور حتی در سالهای پر آب، یك ششم بارندگی كشورهای پر آب است. باید رویكردمان در استفاده درست از آب شرب در دستور كار قرار دهیم.

حجم ذخیره سدهای تامین كننده آب تهران كاهش پیدا كرده است
این مقام مسئول افزود: حجم ذخیره سدهای تامین كننده آب شرب تهران به مقدار قابل توجهی كاهش پیدا كرده است در نتیجه نباید الگوی مصرف آب شهروندان همانند سالهای پر آب باشد.
به طور مثال، الگوی مصرف آب برای یك خانواده 4 نفره ماهانه 14 متر مكعب است در صورتی كه برخی از مشتركین پر مصرف ماهانه بیش از 20 متر معكب آب مصرف می‌كنند. زمانی با كمبود آب مواجه نمی‌شویم كه مصرف آب در شرایط خشكسالی را مدیریت كنیم.

ملكوتی در پاسخ به این پرسش كه آیا ممكن است در ماه‌های آینده قطعی آب داشته باشیم؟ اظهار داشت: قطعی آب در دستور كارمان نیست ولی از شهروندان می‌خواهیم در مصرف آب تجدید نظر كنند و مصارف غیر ضرور را به شدت كاهش دهند.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا جدا كردن كنتورآب مشتركین در آپارتمان‌ها می‌تواند در كاهش مصرف تاثیر گذار باشد؟ گفت: برای مجتمع‌های 3 تا 4 طبقه تفكیك كنتور امكان پذیر است ولی برای ساختمان‌های بلند مرتبه امكان پذیرنیست. ولی به صورت كلی تفكیك كنتور به صورت كلی تاثیری در كاهش مصرف آب ندارد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من