تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 2 ساعت و 30 دقیقه

مثلث طلایی سواد رسانه در مستطیل سبز+فایل صوتی

قدیری كارشناس رسانه گفت: اگر كسی خودش را كُنشگر سیاسی می‌داند و درمورد موضوعی قضاوت می‌كند، باید اخبار را از منابع متعدد خبری و از جنس متضاد پیگیری كند.

1401/09/02
|
13:19
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران؛ احمد قدیری كارشناس رسانه در گفت و گو با "تهران من" رادیو تهران درخصوص واكنش‌های سیاسی در فضای مجازی اینگونه اظهار داشت: ما سالهاست كه با پدیده "مردم نمایی" در فضای مجازی مواجه هستیم. در شبكه‌های اجتماعی حساب‌های كاربری مختلفی برخواسته از قرارگاه سایبری مجاهدین خلق و اسرائیل و در شكل و شمایل جوانان ایرانی، كارگر و كارمند وجود دارد و این صفحه ها در صدد این هستند كه وضعیت ایران را سیاه جلوه دهند. خروجی این حساب‌های كاربری این است كه عده زیادی از مردم فكر می‌كنند نظر كل جامعه این است و خود به خود به سوی این گروه‌ها كشیده می‌شوند.

وی افزود: حساسیت زدایی، هنجارشكنی و عادی سازی‌های سیاسی در حلقه اول توسط عناصر سازمانی و سایبری انجام می‌شود و در مراحل بعد به مردم عادی سرایت می‌كند. فارغ از اینكه چه خبرهایی در فضای مجازی منتشر می‌شود؛ آیا درست است یا خیر؟ مهم این است كه بدانیم تولیدكنندگان این محتواها و هنجارشكنی ها در حلقه های اولیه از جانب چه كسانی ایجاد می‌شود.

این كارشناس رسانه در ادامه افزود: سال‌های سال است كه شاهد سیاه نمایی‌ها از هر روزنه ای و هر بهانه‌ای علیه كشورمان هستیم؛ و اكنون در شرایط فعلی موضوع این سیاه نمایی‌ها تیم ملی فوتبال كشورمان است.
فوتبال همیشه نشاط اجتماعی را به مردم تزریق می‌كرد و افراد جامه را با هر گرایش و سلیقه ای زیر پرچم و سرود ملی جمع می‌كرد؛ دشمنان ما تلاش می‌كنند این نقطه شادی بخش را با عملیات سنگین روانی و میدانی به ضد خودش تبدیل كنند.

قدیری كارشناس رسانه اظهار داشت: ما باید در ابتدا وجود جنگ سنگین روانی و رسانه‌ای علیه كشورمان را به رسمیت بشناسیم؛ اینكه منكر چنین جنگی شویم درست نیست. زمانی كه این جنگ را به رسمیت بشناشیم می‌توانیم با آن مقابله كنیم.

وی در پایان خاطر نشان كرد: قضاوت‌های سیاسی برگرفته از اخبار است و تا زمانی كه منشأ خبری ما آلوده باشد قضاوت‌های ما هم نادرست خواهد بود. اگر كسی خودش را كنشگر سیاسی می‌داند و درمورد موضوعی قضاوت می‌كند باید از منابع متعدد خبری و از جنس متضاد اخبار را پیگیری كند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من