تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 به مدت 2 ساعت

انطباق شماره ملی و كد پستی هنوز به صورت كامل اجرا نشده است+فایل صوتی

مدیركل جغرافیایی و اطلاعات مكانی شركت ملی پست گفت: از سال 1376 قانون‌گذار به دنبال ایجاد كد پستی و شماره ملی برای شناسایی شهروندان است؛ این دو باید به هم متصل شوند ولی متاسفانه با گذشت این همه سال هنوز این هدف به صورت كامل اجرا نشده است.

1401/10/19
|
15:10
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، حسن جوادی صادق مدیركل جغرافیایی و اطلاعات مكانی شركت ملی پست، در گفت و گو با «تهران من» اظهار داشت: مساله مسكن یكی از مسائل پر چالش ایران است؛ همیشه راهكارهای متفاوتی برای شناسایی خانه‌های خالی ارایه می‌شود ولی هیچ كدام اجرا نمی‌شود.

وی افزود: اظهارات میرزایی مدیر آزمایشگاه توسعه دولت الكترونیك مبنی بر رفع مشكل شناسایی خانه‌های خالی با اصلاح سیستم خود اظهاری نشانی پستی را تایید می‌كنم؛ یكی از راه‌های شناسایی خانه‌های خالی این شیوه است ولی به تنهایی پاسخگو نخواهد بود. اطلاعات پستی باید در كنار سایر اطلاعات قرار بگیرد تا ما را به هدفمان برساند.

جوادی صادق یادآور شد: چند سالی است كه مركز آمار ایران «سرشماری ثبتی مبنا» را اجرا می‌كند؛ این شیوه در شناسایی خانه‌های خالی بسیار موثر است. یكی از پایگاه‌های اطلاعاتی كه مبنای این روش است بانك اطلاعاتی كد پستی است. چندین سال است كه شركت ملی پست در صدد مكان محور كردن اطلاعات نشانی پستی است به این معنا كه نشانی‌ها استاندارد شده‌اند و كد شناسایی به اسم كد پستی 10 رقمی به هر مكان اختصاص داده شده است.

این مقام مسئول افزود: تا كنون 83 درصد طرح نظام ملی آدرس گذاری مكان محور«GNAF» كه اطلاعات و كدهای پستی شهروندان به نقشه كشور متصل می‌شود اجرا شده است. چالش اصلی اجرای كامل این طرح نقشه‌ها هستند كه با همكاری واحدهای تولید نقشه به دنبال رفع این مشكل هستیم تا بتوانیم تمام آدرس‌ها را به مختصات جغرافیایی متصل كنیم.

وی افزود: سازمان پست پایگاه اطلاعاتی خود را در اختیار تمام دستگاه‌های اجرایی قرار داده است. آنها با توجه به قوانین می‌توانند از طریق انطباق اطلاعاتی از بانك اطلاعاتی پست بهره‌بردای كنند.

مدیركل جغرافیایی و اطلاعات مكانی شركت ملی پست یادآور شد: از سال 1376 قانون‌گذار به دنبال این بود كه دو عدد حاكمیتی در كشور ایجاد شود؛ اول كد پستی كه مكان فرد و دگیری شماره ملی كه هویت فرد را نشان می‌دهد؛ این دو باید به هم متصل شوند ولی متاسفانه با گذشت این همه سال تاكنون این اتفاق به صورت كامل اجرا نشده است.

جوادی صادق در پایان افزود: حدود 3 سال پیش كارگروه تعامل پذیری دولت مصوبه‌ای مبنی بر این داشت كه از دریافت آدرس از شهروندان خودداری شود، این اتفاق خوبی است و باید اجرایی شود. اگر می‌خواهیم شماره ملی و كد پستی به هم متصل شوند نباید از شهروندان آدرس گرفته شود بلكه باید از كد پستی متصل به شماره ملی افراد استفاده شود و خدمات به آدرس كد پستی آنها ارایه شود. در این شیوه شهروندان موظف می‌شوند آدرس پستی خود را در سیستم اصلاح كنند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

دسترسی سریع
تهران من