تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 2 ساعت و 30 دقیقه

به عقیده برخی از مسئولان؛ ثروتمندان نباید با پرداخت مالیات تنبیه شوند!+فایل صوتی

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: متاسفانه برخی از مسئولان مخالف به وجود آمدن انضباط در حوزه مالیاتی هستند؛ بنابر عقیده آنها نباید به كسانی كه پول و یا ثروتی دارند فشار آورد و با دریافت مالیات آنها را تنبیه كرد.

1401/12/10
|
15:01
|

دولت در لایحه بودجه سال 1402 برای خانه‌های لوكس و باغ ویلاهای گران‌قیمت و اعیانی مالیات تعیین كرده بود ولی نمایندگان مجلس حین بررسی لایحه در صحن علی مجلس واحدهای مسكونی گران قیمت را از پرداخت مالیات معاف كردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، روح الله ایزدخواه عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با «تهران من» خصوص حذف قانون مالیات بر خانه‌های لوكس از بودجه سال 1402 اینگونه اظهار داشت: در ادوار گذشته بر اساس این قانون واحدهای مسكونی و باغ ویلاهای مجاز كه ارزش آنها بیش از 200 میلیارد ریال باشد، مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات می‌شوند. در بودجه سال 1402 همانند لایحه دو سال گذشته قانون مالیات بر خانه‌های لوكس آورده شده بود؛ ولی در این دوره با رأی نمایندگان مالیات بر خانه‌های لوكس حذف شد؛ در صورت تایید شورای نگهبان این قانون به تصویب خواهد رسید.

دولت طی 2 سال گذشته؛ در اخذ مالیات از خانه‌های لوكس موفق نبود
وی افزود: یكی از دلایلی كه حذف قانون مالیات بر خانه‌های لوكس در صحن علنی مجلس رای آورد به این دیل بود كه دولت طی 2 سال گذشته برای اخذ مالیات در این حوزه عملكرد موفقی نداشته است. به عقیده برخی نمایندگان قیمت‌ مسكن به شدت رشد كرده است و ممكن است حتی خانه‌های معمولی هم مشمول این قانون شوند.

باید به جای خذف قانون؛ مبلغ مشمول مالیات را افزایش می‌دادیم
ایزدخواه تاكید كرد: با حذف مالیات بر خانه‌های لوكس مخالف هستم؛ به عقیده من می‌توانستیم مبلغ مشمول مالیات را افزایش داد. مالیات بر كالای لوكس در تمام دنیا مرسوم است.

نماینده دولت در مجلس؛ با حذف مالیات بر خانه‌های لوكس موافقت كرد
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: نمانیده دولت با توجه به اینكه این قانون در لایحه دولت آمده بود؛ با حذف منازل مسكونی از قانون مالیات بر خانه‌های لوكس موافقت كرد.

متاسفانه سامانه‌های اطلاعاتی كشور به صورت جزیره‌ای ایجاد شده‌اند
عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اطلاعات اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی باید شفاف باشد. متاسفانه سامانه‌های اطلاعاتی كشور به صورت جزیره‌ای ایجاد شده اند و دستگاه‌های مختلف این اطلاعات را با یكدیگر به اشتراك نمی‌گذارند. لذا در شناسایی اطلاعات اقتصادی افراد با مشكل مواجه می‌شویم.
با اجرای قانون یكپارچه سازی سامانه‌های اطلاعاتی كه چندی پیش به تصویب مجلس رسید؛ اطلاعات 30 سامانه ملی به اشتراك گذاشته می‌شود، از این طریق به راحتی می‌توان افراد مشمول مالیات را تشخیص داد.
متاسفانه برخی از سازمان‌ها فكر می‌كنند اطلاعات باید تنها در اختیار خودشان باشد و دادن اطلاعات به سایر دستگاه‌ها را تضعیف خود می‌دانند.

به عقیده برخی از مسئولان دولتی؛ ثروتمندان نباید با پرداخت مالیات تنبیه شوند
ایزدخواه با اشاره به اینكه مسائل فرهنگی یكی از موارد اثرگذار بر عدم اجرای قانون مالیاتی در كشور است؛ گفت: متاسفانه برخی از مسئولان مخالف به وجود آمدن انضباط در حوزه مالیاتی هستند؛ بنا برنظر همین مسئولان، نباید به كسانی كه پول و یا ثروتی دارند فشار آورد و با دریافت مالیات آنها را تنبیه كرد.

اگر شفافیت آرا در مجلس اجرا می‌شد؛ حذف مالیات بر خانه‌های لوكس رأی نمی‌آورد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر قانون شفافیت آرا نمایندگان اجرا می‌شد؛ قانون مالیات بر خانه‌های لوكس حذف نمی‌شد.

نمایندگان مخالفان قانون مالیات بر خانه‌های لوكس؛ دلایل خود را شفاف بیان كنند
این نماینده مجلس تاكید كرد: جایگاه مجلس با هیچ دستگاه دیگری قابل مقایسه نیست؛ نمایندگان مجلس با رای خود نظام كشور را تغییر می‌دهند؛ از این جهت شفافیت آرا نمایندگان مهم است زیرا رای او می‌تواند سیستم نظام را تغییر دهد. اگر نماینده‌ای مخالف قانون مالیات بر خانه‌های لوكس است باید به صورت شفاف دلایل مخالفت خود را بیان كند.

ایزدخواه در پاسخ به پرسش حسینی كارشناس مجری برنامه مبنی بر اینكه آیا دستگاه‌های دولتی علاوه بر بودجه ای كه به آنها تخصیص داده شده است؛ می‌توانند در قبال ارائه خدمات جانبی به مردم از آنها مبلغی دریافت و كسب درآمد كنند؟ اظهار داشت: اگر لازم باشد برای دولت درآمدی حاصل شود كلیت آن در مجلس تصویب می‌شود ولی جزئیات آن توسط مجری مشخص می‌شود. اگر دستگاه‌های دولتی خدماتی به مردم می‌دهند می‌توانند در قبال آن هزینه اندكی از مردم بگیرند و اشكالی به این مساله وارد نیست. قطعا مردم هم راضی هستند در قبال پرداخت هزینه اندك در زمانی كوتاه خدمات مورد نیازشان را دریافت كنند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من