تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:30 به مدت 2 ساعت و 30 دقیقه

از سرگیری روابط ایران و عربستان؛ یكی از موفقیت‌های بزرگ دولت سیزدهم است+فایل صوتی

یك كارشناس سیاسی گفت: ارتباط دوباره با عربستان یكی از موفقیت‌های دولت سیزدهم است؛ البته از سرگیری روابط بین ایران و عربستان به این معنا نیست كه دو طرف از اصول اصلی خود دست بردارند؛ همه كشورها به دنبال منافع ملی خود هستند.

1401/12/24
|
11:25
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، زهیر اصفهانی كارشناس سیاسی در گفت و گو با «تهران من» درخصوص از سرگیری روابط ایران و عربستان اینگونه اظهار داشت: بعد از 7 سال تنش‌های بسیار زیاد بین ایران و عربستان و پادرمیانی كشور عراق و كشورهای همسایه روابط ایران و عربستان از سرگرفته شد. روابط مسالمت‌آمیز بین كشورهای همسایه منجر به كاهش دخالت كشورهای غربی به خصوص آمریكا می‌شود.

وی افزود: ارتباط دوباره با عربستان یكی از موفقیت‌های دولت سیزدهم است. البته از سرگیری روابط بین ایران و عربستان به این معنا نیست كه دو طرف از اصول اصلی خود دست بردارند؛ همه كشورها به دنبال منافع ملی خود هستند.

اصفهانی در پاسخ به این پرسش كه آیا غیبت آمریكا در یك واقعه این چنینی در خاورمیانه مساله مهمی طلقی می‌شود؟ تصریح كرد: در 15 سال گذشته صحبت‌های زیادی از افول هِژِمونی (تسلط) آمریكا به میان آمده است ولی متاسفانه بسیاری این مساله را توهم تلقی می‌كنند. اما اینكه یك كشور آسیایی مثل چین برای برقراری رابطه بین دو كشور مهم منطقه تلاش كند و آمریكا حضوری نداشته باشد خود نشان از افول قدرت آمریكا است.

این كارشناس سیاسی در پاسخ به این پرسش كه آیا خبر منتشر شده مبنی بر اینكه ایران متعهد شده به عربستان به خاطر حمله صورت گرفته به آرامكو و حمله به سفارت این كشور در تهران غرامت پرداخت كند، صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: به هیچ وجه اینطور نیست؛ صفحه ای كه در توییتر به این خبر منتشر شده از سوی وال استریت ژورنال استناد كرده بود یك صفحه جعلی بود. غربی‌ها از این رفتار سیاسی به هنگام ایران بسیار ناراحت هستند.

اصفهانی در پاسخ به این پرسش كه برخی از روزنامه‌ها در همان روزهای اول قطع ارتباط با عربستان اظهار نظرهای تندی می‌كردند؛ اساسا در وقایع دیپلماتیك این شكل موضع گیری‌ها مهم است؟ تصریح كرد: این مسایل و موضوع گیری‌ها از سوی هر دو طرف مطرح می‌شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من