تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 به مدت 2 ساعت

برخی محله‌های مناطق 11.17.14 فاقد بوستان هستند+فایل صوتی

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران گفت: سال گذشته در11 محله تهران فقر فضای سبز داشتیم كه امسال به 5 محله كاهش پیدا كرده است. محله‌های منطقه 11.17.14 فاقد بوستان و منطقه 11 و 17 جزو مناطق كم برخوردار است.

1402/02/24
|
13:20
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در گفت و گو با «تهران من» اظهار داشت: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در دو بخش درون شهری و برون شهری فعالیت می‌كند.

وی یادآور شد: بخش درون شهری شامل بوستان‌ها می‌شود. قبل از انقلاب 75 بوستان محله‌ای، منظقه‌ای و فرا منطقه‌ای و 2 هزار و 920 هكتار جنگل‌كاری مثل جنگل‌های سرخه حصار، چیتگر و لویزان را داشتیم. جمع مساحت فضای سبز تهران قبل انقلاب 4 هزار و 200 هكتار بود.

وی با بیان اینكه از 50 هزار هكتار طرح كمربندی فضای سبز شهر تهران، 46 هزار و 250 هكتار اجرا شده است تصریح كرد: در بخش درون شهری 75 بوستان به 2 هزار و 368 بوستان افزایش پیدا كرده است.


مختاری افزود: سرانه فضای سبز درون شهری برای هر شهروند تهرانی قبل از انقلاب با 3.5 میلیون نفر جمعیت كمتر از 1 متر بوده ولی امروز این میزان به 16.75 متر مربع رسیده است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران افزود: هدف ما توزیع عادلانه فضای سبز است. سال گذشته جنگل‌كاری هزار و 500 هكتار بود كه امسال به دستور شهرداری این میزان به 2 هزارهكتار گونه‌های گیاهی مثمر مثل توت و گردو رسیده است و در طرح كمربندی پیرامون تهران كاشته خواهد شد تا از نظر اقتصادی هم موثر باشد.

وی افزود: سال گذشته در11 محله تهران فقر فضای سبز داشتیم كه این تعداد امسال به 5 محله كاهش پیدا كرده است. محله‌های منطقه 11.17.14 فاقد بوستان و منطقه 11 و 17 جزو مناطق كم برخوردار است.
استاندارد فضای سبز برای هر نفر 15 متر است كه این میزان در برخی از مناطق مثل منطقه 22 بالا و در برخی مناطق مسكونی فشرده مثل مناطق 7.10.11.17.8.12 این سرانه اندك است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در پاسخ به این پرسش كه این سازمان پیش از كاشت درخت با كارشناسان محیط زیست مشورت می‌كند یا خیر؟ تصریح كرد: گونه‌های گیاهی مناسب تهران 7 سال پیش با همكاری دانشگاه تهران تدوین شده است و گونه‌های بومی انتخاب می‌شود و گونه‌های آلرژی زا كاشته نمی‌شود كاشت گیاهان سوزنی چندین سال است كه از رده خارج شده است.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی @tehran360 جستجو كنید.
علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من