تهران من شنبه تا چهارشنبه از ساعت 17:00 به مدت 2 ساعت

حذف كمیسیون مشاوران املاك در اجاره بها تاثیر ندارد+فایل صوتی

رئیس اتحادیه املاك شهر تهران گفت: حذف كمیسیون مشاوران املاك با راه‌اندازی سامانه معاملات املاك و مستغلات كشور در میزان اجاره بها تاثیر ندارد؛ با راه اندازی این سامانه حدود 2 میلیون نفر بیكار می‌شوند.

1402/03/10
|
08:28
|

همزمان با راه‌‍اندازی سامانه معاملات املاك و مستغلات كشور iranamlaak.ir امكان دریافت كد رهگیری قرارداد اجاره بدون مراجعه موجر یا مستاجر به بنگاه معاملات املاك، به صورت رایگان فراهم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، كیانوش گودرزی رئیس اتحادیه املاك شهر تهران در گفت و گو با «تهران من» اظهار داشت: ما به دنبال قانونمندی در بازار مسكن هستیم.
سامانه معاملات املاك و مستغلات كشور اشكال‌هایی دارد. این سامانه مسئولیت قراردادها را بر عهده نگرفته است و پایش اطلاعات را بر عهده طرفین قرار داده است. مدارك احراز هویت، مالكیت و صحت اسناد باید در اختیار یك مرجع بی‌طرف قرار بگیرد ولی این مدارك در اختیار این سامانه قرار نمی‌گیرد.

وی گفت: با ایجاد سامانه معاملات املاك و مستغلات كشور شناسایی خانه‌های خالی امكان‌پذیر نیست. ما هم اكنون سامانه ‌ای تحت عنوان املاك و مستغلات داریم كه مربوط به اتحادیه و مشاوران املاك سراسر كشور است؛ اگر به دنبال قانونمندی در این حوزه هستیم می‌توانستیم بخش‌های لازم را در قالب همین سامانه تعریف كنیم نه اینكه به دنبال ایجاد سامانه جدید باشیم.

گودرزی تصریح كرد: متاسفانه قیمت ملك و اجاره بها در فضای مجازی مشخص می‌شود.

رئیس اتحادیه املاك شهر تهران در پاسخ به این پرسش كه آیا سامانه معاملات املاك و مستغلات كشور در اجرای دقیق افزایش 25 درصدی اجاره بها تاثیرگذار نخواهد بود؟ تصریح كرد: هیچ تضمینی در اجرای درست این قانون از طریق این سامانه وجود ندارد؛ ممكن است طرفین در این سامانه هم به صورت صوری قرارداد ببندند.

وی افزود: راه اندازی این سامانه موازی كاری است؛ ثبت قرادادها از طریق همان سامانه املاك و مستغلات امكان‌پذیر بود؛ با راه اندازی سامانه جدید حدود 2 میلیون نفر بیكار می‌شوند. حذف كمیسیون مشاوران املاك تاثیری در میزان اجاره بها ندارد می‌توانستیم میزان كمیسیون مشاوران املاك را كاهش دهیم. باید هنگام راه اندازی این سامانه افرادی كه بیكار می‌شوند را نیز در نظر می‌گرفتند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران من