صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 18:00 به مدت 210دقیقه

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد: فعلا ما دفاعی در مقابله با سیل نداریم و این درحالی است که در زلزله هم وضع ما خیلی جالب نیست.

برنامه «تهران من» رادیو تهران با رضا کرمی، رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص آمادگی شهر تهران در هنگام وقوع زلزله و سیل گفت وگویی انجام داد که مشروح این مصاحبه را می خوانید.

وظایف ارگان ها و سازمانها به صورت شفاف روشن نیست
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در ابتدای سخنان خود عدم هماهنگی سازمان های مختلف را مطرح کرد و گفت: متاسفانه بحث اصلی که در مدیریت بحران مطرح است، بحث هماهنگ نبودن ارگان ها و سازمان های مختلفی است که در این زمینه نقش دارند، این هماهنگی بخصوص در شهر تهران خیلی کم و رضایت بخش نیست، چرا که هماهنگی کاملی برقرار نیست و وظایف ارگان ها و سازمانها به صورت شفاف روشن نیست.

پیشگیری بهتر از درمان است
کرمی افزود: امسال بودجه خیلی کمی در شهرداری به ما اختصاص داده شد، در قسمت عملیاتی 43 درصد به ما پرداخت شد، 80 میلیارد تومان هم کل بودجه است. البته همه کار بحران مرتبط با ما نیست؛ از سیستم برق گرفته تا گاز و مخابرات و ارتباطات و... مثلا اگر ما بخواهیم جلوی سیل در تهران را از همان ابتدا که روددره ها هستند بگیریم با توجه به این که ما 13 عدد رود دره داریم چیزی حدود 200 میلیارد تومان هزینه دارد، این مبلغ اگر الان هزینه شود خیلی کمتر تا پس از وقوع.

فعلا ما دفاعی در مقابله با سیل نداریم
رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به این پرسش که اگر الان سیل یا زلزله اتفاق بیفتد، سازمان مدیریت بحران چقدر آمادگی دارد، گفت: سیل دامنه گسترده ای ندارد، ممکن در یک جا اتفاق بیفتد. ما از مبدا سیل خیلی آماده نیستیم. سیل از روددره ها وارد می شود و فعلا هم ما دفاعی در مقابله با آن نداریم، اما از سال گذشته در سطح شهر تهران کارهای خوبی از جمله جمع آوری آب های سطحی در شهر و لایروبی به صورت مستمر انجام شده است، اگر سیل در حجم زیادی نباشد مشکلی برای ما پیش نمی آید. ولی ممکن حجم بیشتری پیش بیاید که آنجا ما بی دفاع هستیم.

بافت فرسوده شهر نزدیک 40 درصد کل شهر تهران است
وی با تاکید بر این که بافت فرسوده شهر تهران بسیار زیاد است، افزود: در ارتباط با زلزله بحث به طور کلی فرق می کند، در زلزله وضع ما خیلی جالب نیست. بافت فرسوده شهر نزدیک 40 درصد کل شهر تهران است. اینها در مقابل زلزله هیچ مقاومتی ندارند و ممکن بر سر ساکنین فرو بریزد و مشکلات متعددی در آن زمان رخ خواهد داد، برآورد کشته و زخمی خیلی بالا خواهد بود به طوری که در دنیا همچنین آماری ما نشنیده ایم.

شهر ما متاسفانه مستعد زلزله بالای 5/6 ، 7 ریشتر است، این یعنی فاجعه خیلی بزرگ. با توجه به آسیب پذیری که ما داریم نیاز به آمادگی بیشتری است. دقت و توجه بیشتری در ساخت و سازها و خیلی مسائل دیگر نیاز است.

از 100 سوله بحران، 54 تغییر کاربری شده
کرمی در پایان در پاسخ به این که ما در شهر تهران چند سوله مدیریت بحران داریم، گفت: ما در شهر تهران حدود 100 سوله مدیریت بحران داریم که حدود 54 از این سوله ها با تغییر کاربری به ورزشگاه تبدیل شده است، باید به نحوی از آنجاها استفاده کرد که در هنگام بحران به سرعت بتوان از سوله ها بهره مند شد.

رادیو تهران را روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز بشنوید.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • با تست سر انگشتی قند خون، ایدز منتقل نمی شود

  • مسئولین ما در خواب زمستانی به سر می برند

  • تشریح برنامه های هفته جهانی غذا

  • کشف 90 درصد از خودروهای مسروقه

  • افزایش خطوط هوایی به عراق در ایام منتهی به اربعین حسینی

  • هنوز هم حاشیه بر متن می چربد

  • کمبود حدود 6 هزار کلاس درس در شهر تهران

  • قیمت لباس فرم مدارس مناسب است؟!

  • داورزنی آمد، داوری نیامد!

  • دکتر شهریار حیدری مهمان امروز تهران من