صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 18:00 به مدت 120 دقیقه

پس از اتش گرفتن قسمتهایی از "بوستان ولایت تهران" در یکشنبه‌ی گذشته، که پوشیده از علفزارهای خشک بود، حدود هزار تا دو هزار متر از قسمتهای ضلع شمالی جنگل‌های چیتگر هم در آتش سوخت.

تهران من در تماس با سخنگوی آتش نشانی در رابطه با آتش‌سوزی‌های اخیر پایتخت در یکی دو روز گذشته اطلاعاتی را برای مخاطبان رادیو تهران از وی جویا شد.
جلال ملکی سیزدهم خرداد به "تهران من" گفت: در روزهای گذشته دو سه مورد آتش سوزی درون شهری در تهران داشتیم. یک مورد در "بوستان ولایت" در مناطق جنوبی تهران و مورد بعدی در ضلع شمالی جنگل چیتگر بود که در شب اول حدود هزار تا دو هزار متر از فضای انتهایی و متروکه‌ی پارک چیتگر آتش گرفت و شب گذشته هم در قسمت شمالی چیتگر، بخشی از علوفه های خشک دچار آتش سوزی شد.
وی افزود: ظاهرا هفته‌های گذشته شهرداری تهران در آن منطقه یک پروژه‌ی آب‌رسانی اجرا کرده بود که پس از اتمام کار وسایل و ابزار آلات اجرای پروژه در این منطقه هنوز باقی بود. با اینکه به شهرداری اخطار داده بودند لوازم اضافه را باید از محل جمع کند، این سازمان نسبت به این تذکرات عکس‌العملی نشان نداد.

ملکی گفت: تمامی این وسایل در کانکسی متعلق به شهرداری در محل مذکور شده جمع شده بود که وقتی آتش علوفه‌ها به کانکس شهرداری می‌رسد به علت وجود مواد اشتعال‌زا، آتش جان دوباره‌ای گرفته و مشتعل‌تر می‌شود.
وی افزود: خوشبختانه آتش سریعا توسط ماموران آتش‌نشانی خاموش شد.

سخنگوی آتش‌نشانی اظهار داشت: در فضای مجازی شنیدم که آتش ‌سوزی منظقه‌ی 22 تهران منتسب به شهرداری است و عمدی تلقی شده است اما تا زمانی که کارشناسان آتش‌نشانی در این رابطه تاییدیه‎ای را اعلام نکنند هیچ نظری از سوی آتش‌نشانی در رابطه با علل ایجاد حریق منتشر نخواهد شد.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360آتش سوزی در منابع طبیعی مختص امسال و شهر تهران نیست. در کشورهای دیگر هم هر روز خبرهایی را می‌شنوید که گرما باعث آن است. همچنین به دلیل وجود بارندگی‌های یکی دو سال اخیر در کشورمان و روییدن علوفه در دشت‌ها و منابع طبیعی، هر نوع بی احتیاطی سبب حریق می‌شود.
وی گفت: وقتی به روزهای گرم سال می‌رسیم این علفها خشک شده و کاملا مستعد آتش سوزی می‌شود. دلایل زیادی هم در آتش گرفتن این علوفه‌ها وجود دارد که از جمله‌ی آنها صاعقه‌های آسمانی و دلایل انسانی مانند خاموش نکردن آتشی که برای پخت و پز راه شده و رها کردن بطری شیشه است.
ملکی خاطرنشان کرد: قطعا در این مورد نیاز به کمک شهروندان داریم. معمولا از اول تا آخر خرداد بیشترین درصد آتش‌سوزی‌ها در مناطق مختلف کشور صورت می‌گیرد. پس از آن علوفه‌ها از حالت شعله‌وری خارج می‌شود. پس اگر مردم در طول این یک ماه رعایت بیشتری کنند آمار گسترده‌ی حریق در کشور کاهش خواهد یافت.
وی متذکر شد: طبیعت متعلق به همه است و اگر کسی برای تفریح به دل طبیعت می‌رود توجه کند که دوباره به آن برای نشاط روحش احتیاج دارد. پس باید با مراقبت بیشتر و رعایت نکاتی که از حریق جلوگیری می‌کند در حفظ آن کوشا باشد. مثلا دقیق روی علف‌ها و برگ‌های خشک آتش روشن نکنند و روی منقل‌هایی که در بوستانها تعبیه شده غذا درست کنند. همچنین اگر در بوستان‌های تجهیز شده نباشند بهتر است حتما همراه خود منتقل داشته باشند تا از روشن کردن آتش به صورت مستقیم روی برگها و علف‌های خشک اجتناب کنند. همچنین باید مراقب رفتار کودکانمان در طبیعت باشیم چون آنان به تبعیت از بزرگترهایشان به راه انداختن آتش علاقه نشان می‌دهند.مرتبط با این خبر

  • افزایش سرسام آور قیمت موبایل پس از مصوبه اخیر دولت+فایل صوتی

  • متولیان اقتصادی کشور، مشکلات ارزی را با مردم در میان بگذارند+فایل صوتی

  • در روزهای آتی تصمیمات جدیدی برای طرح ترافیک اتخاذ می‌شود+فایل صوتی

  • اصالت بیمه‌ی شخص ثالث را از طریق کد یکتا درخواست کنید+فایل صوتی

  • برگزاری جشنواره‌ی "شکوه رضوان" در هفته‌ی کرامت+فایل صوتی

  • دیپلماسی اقتصادی کشور باید فعال شود+فایل صوتی

  • اعطای نخستین جایزه‌ی "نشان رسول" در هفته‌ی دفاع مقدس+فایل صوتی

  • واحدهای مسکن ملی به قیمت روز محاسبه می شود+فایل صوتی

  • مردم قطعا موظف به رعایت قانون استفاده از ماسک هستند+فایل صوتی

  • دفاتر پیشخوان مالکیت معنوی راه‌اندازی می‌شود+فایل صوتی