پارك شهر پنجشنبه از ساعت 6:30 به مدت 3 ساعت و نیم

ساختمان‌های ناایمن تهران، عمدتاً مشكل آتش‌نشانی دارند+فایل صوتی

امانی عضو شورای شهر تهران با اعلام این خبر كه عمده ساختمان‌های ناایمن تهران، مشكل آتش‌نشانی دارند گفت: تاكنون موردی شبیه «متروپل» در تهران مشاهده نشده است اما در صورت وجود احتمالی این سازه های ناایمن به سرعت، فعالیت آن‌ها متوقف می‌شود.

1401/03/22
|
09:52
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، پس از فاجعه تلخ متروپل در آبادان بحث ایمن‌سازی ساختمان‌ها در شهرهای بزرگ به ویژه تهران دوباره در رسانه ها مطرح شد. در همین راستا ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با برنامه پارك شهر 22 خردادماه در توضیح آمار ساختمان های نا ایمن شهر تهران گفت: بر اساس آماری كه شورای پنجم شهر تهران پس از پیگیری‌های خود تهیه كرد حدود 130 ساختمان ناایمن در شهر تهران وجود دارد. منتهی بر اساس نظر كارشناسان كمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر و همینطور آتش نشانی ، این لیست نیاز به بازنگری دارد.

وی افزود: در حال حاضر هر هفته جلساتی دردادستانی تهران با حضور مسئولان ذی‌ربط برگزار و از مالكان ساختمان‌های ناایمن دعوت می‌شود تا ساختمان‌های تحت مالكیت خود را مقاوم‌سازی نمایند. نظر مسئولان این است كه مالكانی كه تعهد می‌دهند تا ساختمان‌های خود را در مدت كوتاه ایمن‌سازی كنند از این لیست حذف شوند و آماری به روز منتشر شود. لذا كمیسیون‌های شهرسازی و نظارت و حقوقی شورای شهر از شهرداری درخواست كرده اند، لیست آخرین ساختمان‌های ناایمن را در اختیار شورای شهر قرار دهد.

امانی یادآور شد: این جلسات مرتب تشكیل می‌شود و بر اساس اظهارات همكاران ما در كمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر، هر هفته مالكان سه ساختمان بلندمرتبه ناایمن كه محل رفت و آمد بسیاری از مردم هم هست به جلسات دادستانی دعوت می‌شوند. اشكالات به آنها ابلاغ و از آنها تعهد گرفته می‌شود تا در بازه مشخصی نسبت به ایمن‌سازی ساختمان خود اقدام نمایند.

وی تاكید كرد: عمده این ساختمان‌ها مشكل ایمنی از منظر آتش نشانی دارند و به ندرت مشكلی سازه ای مشابه متروپل داشته باشند كه البته تا به امروز موردی مشاهده نشده است به همین جهت می‌توانند مواردی كه موجب ناایمنی این ساختمان ها شده است را در كوتاه مدت برطرف كنند.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینكه اگر ساختمانی مشكل سازه ای مثل متروپل داشته باشد گفت: اگر این مشكل برای ساختمانی وجود داشته باشد باید بدون معطلی و با قید فوریت جلوی فعالیت آن گرفته شود. مسئولیت نظارت بر سازه‌های ناایمن بر عهده سازمان نظام مهندسی تهران است كه با حضور دكتر شفیع رئیس سازمان نظام مهندسی كل كشور در شورای شهر قرار شده با انجام نظارتهای این سازمان در كل كشور به ویژه تهران، لیستی آماده شده و به شورای شهر تحویل داده شود.

وی تصریح كرد: لیستی كه از 130 ساختمان ناایمن در آن نام برده شده مورد آتش نشانی دارد اما به روز نیست و پس از بروزرسانی به شورای شهر تحویل داده می‌شود.

امانی در ادامه این گفت و گوی رادیویی اظهار داشت: حادثه تاسف بار متروپل باعث شد تا بتوانیم لیست را منتشر و جلساتی را برگزار كنیم.

وی در پاسخ به اینكه آیا سامانه های شهرداری پس از هك، راه اندازی شده اند ؟گفت: برخی سامانه‌های شهرداری تهران از روز شنبه 21 خرداد فعال شده اند اما هنوز این مشكل به طور كامل مرتفع نشده است. بنابر اظهارات مسئولان شهرداری سامانه های آن با احتیاط بالا می‌آید تا آسیبی به اطلاعات شهر و شهروندان وارد نشود و نیازی به غیرفعال كردن مجدد آن وجود نداشته باشد.

امانی افزود: مسئولان شهرداری و سازمان فناوری اطلاعات آن، پاك شدن اطلاعات شهرداری و شهروندان رابه طور كامل تكذیب كرده اند.
مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
پارك شهر