پارك شهر پنجشنبه از ساعت 6:30 به مدت 3 ساعت و نیم

سفیر ایران در ونزوئلا: كمك بلاعوض ایران به ونزوئلا را تكذیب می‌كنم+فایل صوتی

سفیر ایران در ونزوئلا با بیان اینكه ونزوئلا كشور ثروتمندی است و به كمك‌های ما نیازی ندارد، گفت: این خبر برای تشویش اذهان عمومی و سیاه‌نمایی مطرح شده تا این فرصت طلایی كه برای كشور ما شكل گرفته است را خدشه‌دار كند.

1401/03/23
|
10:57
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، حجت‌الله سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا درخصوص دستاوردهای سفر «نیكلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا به ایران گفت: ایران و ونزوئلا روابط بسیار نزدیك سیاسی هستند و سفرهای این چنین منجر به تعمیق روابط سیاسی بین دو كشور می‌شود. توافقاتی كه در این دیدار صورت می‌گیرد موجب گسترش روابط بین دو كشور خواهد شد.

دیدار رئیس جمهوری ونزوئلا از مجتمع صنعتی گروه «مپنا»
وی به بازدید رئیس جمهوری ونزوئلا از مجتمع صنعتی گروه «مپنا» اشاره كرد و گفت: همانطور كه می‌دانید مپنا جزو چند شركت بزرگ دنیا است و ونزوئلا در حوزه نیروگاهی به خدمات فنی و مهندسی و تجهزیات صنعتی ایران نیاز دارد لذا توانمندی ما در این حوزه و نیاز ونزوئلا در این حوزه نیروگاهی مكمل یكدیگر خواهد بود.

دیدار رئیس جمهوری ونزوئلا از دستاوردهای شركت‌های دانش‌بنیان ایرانی
سفیر ایران در ونزوئلا گفت: رئیس جمهوری ونزوئلا از نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای دانش‌بنیان شركت‌های ایرانی در حوزه تجهیزات پزشكی و كشاورزی دیدن كرد و از شركت‌های دانش بنیان دعوت كرد به ونزوئلا سفر كنند و محصولات خود را در آنجا ارائه دهند.

ونزوئلا در سال 2020 رشد اقتصادی مثبت خواهد داشت
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش كه كشور ونزوئلا در سال‌های اخیر با مشكلات اقتصادی مواجه است از دیدگاه شما تعامل اقتصادی با چنین كشورهایی چه بازخوردی خواهد داشت؟ تصریح كرد: ونزوئلا مشكلات اقتصادی خود را پشت سر گذاشته است و سال گذشته 4.5 درصد رشد اقتصادی مثبت را ثبت و تورم را مهار كرده است. برای سال 2022 تمام موسسات اقتصادی دنیا پیش‌بینی كرده اند كه این كشور رشد اقتصادی مثبت خواهد داشت.
در سال‌هایی كه اقتصاد ونزوئلا دچار مشكل بود كشورهایی مثل تركیه به شدت روابط خود با این كشور را گسترش داده بودند همچنین حجم مبادلات آمریكا و ونزوئلا نزدیك به 2 میلیارد دلار است.

به دلیل سیاه نمایی‌ رسانه‌های غربی محصولات ایرانی امكان حضور در بازارهای جهانی را نداشتند
سلطانی با تاكید بر اینكه به اعتقاد من گسترش روابط با كشور ونزوئلا برای ما یك فرصت است، تصریح كرد: شركت‌های ما توجه داشته باشند در شرایطی كه خیلی از برند‌های معروف دنیا بازار را تَرك كردند كشور تركیه از این فرصت استفاده كرد و كالاهای خود را به كشورهای دنیا صادر كرد. درصورتی كه كالاهای ایرانی به شدت قابل رقابت با كالاهای كشور تركیه است ولی به دلیل سیاه نمایی‌های رسانه‌های غربی محصولات ایرانی امكان حضور در بازارهای جهانی را نداشتند.

اولین فروشگاه ایرانی قاره آمریكا در ونزوئلا راه‌اندازی شد
سفیر ایران در ونزوئلا تصریح كرد: در شرایط وخیم اقتصادی اولین فروشگاه ایرانی قاره آمریكا و در كشور ونزوئلا راه‌اندازی شد كه بالغ بر 5 هزار قلم كالای ایرانی در این فروشگاه به فروش می‌رسد. همچنین برای اولین بار در تاریخ روابط بین این دو كشور صادرات اقلام یكبار مصرف پزشكی و دارو به ونزوئلا انجام شد.

كمك بلاعوض ایران به ونزوئلا را تكذیب می‌كنم
سلطانی در پاسخ به این پرسش كه خبری در فضای مجازی مبنی بر كمك‌های بلاعوض ایران به ونزوئلا منتشر شده است؛ آیا این خبر صحت دارد یا خیر؟ تصریح كرد: به طور قطع این خبر را تكذیب می‌كنم. ونزوئلا كشور ثروتمندی است و به كمك‌های ما نیازی ندارد. این كشور در منطقه آمریكا لاتین به كشورهای هم‌جوار و نیازمند خود كمك‌های مالی ارائه می‌دهد. ونزوئلا هیچگاه درخواست كمك بلاعوض نداشته است و این خبر از مجموعه خبرهایی است كه برای تشویش اذهان عمومی و سیاه‌نمایی طرح می‌شود تا بتوانند این فرصت طلایی كه برای كشور ما شكل گرفته است را خدشه‌دار كنند.

صلاحیت اظهارنظر درباره هواپیمای توقیف شده ونزوئلا در آرژانتین را ندارم
وی در پایان در پاسخ به این پرسش كه آیا می‌توانید اطلاعاتی در خصوص هواپیمایی كه در آرژانتین توقیف شده و گفته می‌شود متعلق به ایران و یا ونزوئلا است، در اختیار شنوندگان قرار دهید؟ تصریح كرد: این حوزه در صلاحیت سخنگوی وزارت امور خارجه و مقامات بالاتر است؛ بنده صلاحیت اظهار نظر در این حوزه را ندارم. این موضوع بین ونزوئلا و آرژانتین است و تا جایی كه بنده اطلاع دارم ارتباط مستقیمی با ایران ندارد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر