پارك شهر پنجشنبه از ساعت 6:30 به مدت 3 ساعت و نیم

اولین دانش‌نامه‌‌ جامع روستایی كشور رونمایی می‌شود+فایل صوتی

رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و كتابخانه ملّی گفت: آیین رونمایی از «كتاب دُماب» نخستین دانش‌نامه‌ی روستایی كشور امروز اول تیرماه در كتابخانه‌ی ملی ایران برگزار می‌شود.

1401/04/01
|
09:20
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، حجت الاسلام و المسلمین دكتر محمدرضا زائری رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و كتابخانه ملّی ایران در گفتگو با پارك شهر رادیو تهران درخصوص اولین دانش‌نامه‌‌ جامع روستایی كشور «دُماب» گفت: دُماب یكی از روستاهای تاریخی ایران و در فاصله صد كیلومتری شهر نجف آباد اصفهان است. چهره‌های فرهیخته این روستا طی سالها مطالعات جدی و پژوهش‌های مستمر یك دانش نامه 7 جلدی درباره این روستا گردآوری كردند كه اولین دانش‌نامه جامع روستایی محسوب می‌شود.

رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و كتابخانه ملّی ایران تصریح كرد: موضوعات این اثر پژوهشی شامل فرهنگ و تاریخ دُماب، فرهنگ واژگان دُمابی، سندهای تاریخی دُماب، تبارنامه مردم این روستا بوده و در آخرین جلد از این مجموعه كتاب نفیس پژوهشی نیز سنگ نگاره‌های پیش از تاریخ در روستای دُماب مورد بررسی و واكاوی قرار گرفته است.

وی تاكید كرد: این دانشنامه می‌تواند الگویی برای سایر روستاهای كشور باشد كه حتی پیشینه تاریخی بیشتری نسبت به روستای دُماب دارند. متاسفانه در كشورمان به دلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی بسیاری از روستاییان به سابقه روستایی خود اشاره نمی‌كنند درحالی كه این مساله در برخی از كشورهای جهان متفاوت است و كسی كه سابقه روستایی دارد آن را نشانه اصالت و ارزش خود می‌داند. باید با تعمیق ریشه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی زمینه را فراهم كنیم تا اصالت‌ها بیشتر دیده و مورد توجه قرار بگیرند.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر