پارك شهر پنجشنبه از ساعت 6:30 به مدت 3 ساعت و نیم

توزیع چای، قهوه و تخمه شور منجر به كاهش مرگ و میر جاده ای شد+فایل صوتی

رئیس پلیس راهور استان یزد گفت: توزیع چای، قهوه و تخمه آفتابگردان شور در مبادی ورودی استان یزد منجر به كاهش تعداد جانباختگان حوادث رانندگی در شش ماه ابتدای سال شد.

1402/08/16
|
09:00
|

انتشار خبر توزیع 2 تُن تخمه شور توسط پلیس راه یزد در بین رانندگان جاده‌های برون‌شهری استان یزد در نیمه نخست امسال، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبكه‌های اجتماعی سطح كشور به دنبال داشت، برخی از این اقدام پلیس تمجید و برخی نسبت به آن انتقاد كردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، سرهنگ رحیم حاجی ده آبادی رئیس پلیس راهور استان یزد در گفت و گو با «پارك شهر» در خصوص این اقدام پلیس راهور اظهار داشت: پلیس راه پس از بررسی و تجزیه و تحلیل تصادفات به این نتیجه رسید با توجه به اینكه محورهای برون شهری استان یزد، كویری و فاقد چشم انداز طبیعی است، این مسئله باعث خستگی و خواب آلودگی رانندگان می‌شود و اغلب حوادث نیز بین ساعت 14 تا 18 بعد از ظهر رخ می‌دهد.

وی یادآور شد: 37 درصد حوادث مربوط به عدم توانایی در كنترل وسیله نقلیه و 27 درصد مربوط به خستگی و خواب آلودگی است.


رئیس پلیس راه استان یزد ادامه داد: پلیس به ناچار برای جلوگیری از افزایش جان باختگان و مجروحان، ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی ورودی استان برپا و اقدام به توزیع چای، قهوه و تخمه آفتابگردان شور كرد كه توقف در این ایستگاه‌ها، علاوه بر افزایش هوشیاری باعث نشاط و شادابی راننده شده و از حوادث جلوگیری می‌كند.

وی ادامه داد: به رانندگان از طریق پلیس هرگز توصیه نشده كه تنقلات را در حین رانندگی مصرف كنند، زیرا ممكن است موجب حواس پرتی رانندگان و حوادث ناگوار شود بلكه گفته شده صرفا حین استراحت و توقف‌های كوتاه، این خوراكی ها را مصرف كنند. این تنقلات باید در حال توقف مصرف شود.

سرهنگ حاجی ده آبادی گفت: این اقدام هزینه سنگینی برای پلیس راه داشت كه استاندار یزد هزینه‌ها آن را تقبل كردند، همچنین دهیاری، شهرداری، اداره صنعت و معدن بخشی از هزینه‌های این طرح را تامین كردند.
پس از اجرای این طرح؛ تعداد جانباختگان حوادث رانندگی جاده‌ای استان یزد در شش ماه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 نفر كاهش داشت.

وی افزود: این طرح در نیمه اول سال اجرا می‌شود در نیمه دوم سال كه روزها كوتاه است اجرا نمی‌شود.مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
كانال رادیو تهران را در پیام رسان بله به نشانی tehraan360@ جستجو كنید.
علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.
*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر