صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 06:30 به مدت 180 دقیقه


رییس کمیته‌ی دستمزد شورای عالی کار در مورد اظهارات اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص ترمیم حقوق بازنشستگان و کارگران با پارک‌شهر گفتگو کرد.

دکتر فرامرز توفیقی، سیزدهم خرداد گفت: قرار بود روی مستمری بازنشستگان و حقوق کارگران افزایش 21 درصدی اتفاق بیفتد. بنابراین برای احقاق حق کارگران جلسه‌ی شورای عالی کار قرار بود امروز برگزار شود اما این جلسه به بعد از ظهر شنبه‌ی بعد موکول شد و قرار بر این است که طبق قول وزیر، ماده‌های هفت و هشت مصوبه‌ی دستمزد سال 99 بازنگری شود.
وی افزود: در این مصوبه صراحتا قید شده بود که تغییراتی در مولفه و آیتم‌های مزدی مورد بازنگری قرار گیرد تا بتوانیم قطار از ریل خارج شده‌ی مصوبه ی سال 99 را به ریل ماده‌ی 41 قانون کار بازگردانیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: پیشنهاد ما از نخست هم مشخص بود و همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار مجازی اشاره کردند عدالت مزدی و مزد منصفانه و شنیدن صدای هز سه ضلع اهداف قطعی ما در برنامه‌هاست. ماده‌ی 41 صراحتا اعلام می‌کند که هیچ دستمزد بگیر و بازنشسته‌ای در سال جاری زیر دو میلیون و 800 هزار تومان دستمزد نداشته باشد.
وی افزود: پایه‌ی حقوق کارگری پارسال یک میلیون و 500 هزار تومان بوده و اگر 34 درصد به آن اضافه شود چیزی در حدود دو میلیون و 200 هزار تومان شده و با حق مسکن و بن و سایر موارد مانند سنوات بتوانیم کف این حقوق را به دو میلیون و 800 هزار تومان برسانیم.

این مسئول تاکید کرد: هرچند اعتقاد داریم این مولفه‌ها در بنگاه‌های کوچک اجرا نمی‌شود اما ماده‌ی 41 صراحتا اعلام می‌کند که حداقل دستمزد یاد شده باید به کارگران تعلق بگیرد. نرخ پایه‌ سنوات در کارگاهی اتفاق می‌افتد که کارگر حداقل یک سال در یک کارگاه مشغول به کار باشد.
توفیقی پس از شنیدن یک پیام تلفنی از سوی کارگر شهرداری که عنوان می‌کرد سبد کالای عید را هنوز دریافت نکرده و حقوقش روی یک میلیون و 900 هزار تومان مانده است گفت: اگر ماده‌ی هفت و بند یک و دو آن با صراحت اجرا می‌شد و اصلاح آن صورت می‌گرفت، امنیت شغلی برای کارگران هم به خوبی ایجاد شده و پیاده‌سازی آن بهتر انجام می‌شد.
وی خاطرنشان کرد: ما جلساتی با حضور نمایندگان کارگری در مورد کمیته‌ی نظارت بر فعالیت کارگری داشتیم. امیدواریم روح نظارت بر اجرای صحیح قانون به مجلس یازدهم بازگردد و ما شاهد یک نگرش مثبت مطالبه‌گری صحیح مجلس از اجرای قانون باشیم چرا که اگر قانون درست اجرا شود صراحتا در شورای عالی کار ترکیب دولت به گونه‌ای خواهد شد که جز وزیر کار دو نماینده‌ی بصیر و مطلع در امور اقتصادی هم باید حضور داشته باشند.

توفیقی گفت: متاسفانه تا کنون این بحث محقق نشده است و امیدواریم در مجلس یازدهم شاهد این مساله باشیم که مجلسی‌ها بر چیدمان ترکیب اعضای شورای دولتی شورای عالی کار نگرشی داشته باشند و مطالبه گرایانه اجرای صحیح ماده‌ی 41 و هفت قانون کار را از دولت خواهان باشند.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • زورمان به اپراتورها می‌رسد، قیمت‌ها بازخواهد گشت+فایل صوتی

  • تهران باید دو هفته قرنطینه شود

  • حضور معتادان متجاهر در مراکز بازیافت زباله+فایل صوتی

  • تکلیف دولت، تکمیل سامانه املاک و اسکان است+فایل صوتی

  • پشت بام خوابی و پارکینگ خوابی در تهران را تأیید نمی کنم+فایل صوتی

  • نظارت بر ساختمان‌هایی با تغییر کاربری باید بیشتر شود

  • هنوز دستوری برای تعطیلی مراکز ورزشی پایتخت دریافت نکرده‌ایم+فایل صوتی

  • بساط دستفروشی‌ام را برده بودند+فایل صوتی

  • ظرفیت تولید نفت ایران افزایش می‌یابد+فایل صوتی

  • 13 نفر در تیم استقلال تهران کرونا دارند+فایل صوتی