صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 06:30 به مدت 180 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی اقتصادی رادیو تهران در مورد ثبت‌نام خودرو توسط مردم که به صورت قرعه‌کشی به برندگان این بخت‌آزمایی تحویل داده می‌شود مواردی را مطرح کرد.

راسخ در برنامه‌ی سیزدهم خرداد پارک‌شهر گفت: در طرح اخیری که توسط دو خودروساز ایرانی با هدف کوتاه کردن دست واسطه‌گران اجرایی شد قرار است به ازای هر 200 نفری که در قرعه کشی ثبت‌نام کرده‌اند یک خودرو تحویل داده شود. اما در این میان یک مورد مهم و اساسی از نظرها به دور مانده و کمتر رسانه ای شده است.
وی افزود: 25 هزار خودرویی که توسط این خودروساز قرار است به مردم ارائه شود محصول چند روز فعالیت کاری این دو خودرو ساز است؟ قاعدتا این تعداد از خودروها در طول چهار تا یک هفته تولید می‌شود. اما سوال اینجاست محصولات 25 روز دیگر این دو خودروساز دست چه کسانی خواهد افتاد.

راسخ از مسئولان وزارت صمت پرسید چرا با قرعه کشی که چیزی شبیه لاتاری است مردم را سر کار گذاشته‌اند؟ طرح اجرا شده روش خوبی است اما نمی‌توان گفت وقتی پنج میلیون نفر در این بخت‌آزمایی شرکت کرده‌اند به دنبال احتکار هستند چون تمامی مکانیزم‌ها بررسی شده و افراد به راحتی برای خرید خودرو ثبت‌نام کرده و چالشی در این زمینه برای آنان وجود نداشته است.
وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است محصول پنج روز تا یک هفته‌ی این دو خودروساز با این سر و صدا و شلوغی به دست مصرف کننده برسد محصول 26 روز دیگر خودروسازها را به چه ترتیب به مردم ارائه خواهند داد.

این کارشناس مسائل سیاسی و اقتصادی تاکید کرد: علی‌رغم اینکه این بگیر و ببندها در قالب قرعه‌کشی برای رسیدن به دست مصرف کننده صورت می‌گیرد پس باید این روش ادامه‌دار باشد تا روشن شود مازاد تولید کجا خواهد رفت.

گفتنی است؛ در ایران سالیانه به تعداد یک میلیون و 400 هزار خودرو توان تولید وجود دارد. وقتی آمریکا از برجام خارج شد و اعلام کرد که ورود قطعات خودرو و فلزات مورد استفاده برای ساخت خودرو به ایران ممنوع است خودروسازان با چالش قطعه مواجه شدند و تلاش کردیم تا نهضت ساخت داخل را راه بیندازیم. اما همان خودروساز هم که می‌خواهد قطعات را بسازد باید مواد اولیه را وارد کند. اما هم اکنون به نظر می‌رسد تولید خودرو روی روال عادی افتاده و مشکل نبود قطعه کمتر نمود دارد. دلیل این ادعا هم این است که دو خودرو ساز در زمستان گذشته اعلام کردند تا پایان خرداد به تمامی تعهدات خود به مردم پاسخ داده و دیگر معوقه‌ای نخواهند داشت.
وی در خصوص این موارد تاکید کرد: از خرداد به بعد اگر این بساط قرعه‌کشی وجود داشته باشد می‌توان قطعا گفت: طرح قرعه‌کشی صرفا برای رساندن خودرو به دست مصرف کننده‌ی واقعی اجرایی شده است. وقتی این روال را داریم و این نگاه را القا می‌کنیم خود به خود این ذهنیت هم به مردم منتقل می‌شود که اگر می‌توانید تولیدات به روز داشته باشید چرا انقدر تقاضا زیاد است. نهایتا به این مساله می‌رسیم که هنوز تورم انتظاری در جامعه وجود دارد. علی‌رغم اینکه رییس بانک مرکزی اعلام کرد که تورم در کشور 22 درصدی است یعنی تورم 29 درصدی را در سال 98 به 22 درصد خواهیم رساند.

راسخ در پایان این گفتگو بیان داشت: یا این اظهارات واقعی است یا مردم این واقعیت را باور ندارند که شاهد تقاضای زیاد در کشور هستیم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360


مرتبط با این خبر

  • زورمان به اپراتورها می‌رسد، قیمت‌ها بازخواهد گشت+فایل صوتی

  • تهران باید دو هفته قرنطینه شود

  • حضور معتادان متجاهر در مراکز بازیافت زباله+فایل صوتی

  • تکلیف دولت، تکمیل سامانه املاک و اسکان است+فایل صوتی

  • پشت بام خوابی و پارکینگ خوابی در تهران را تأیید نمی کنم+فایل صوتی

  • نظارت بر ساختمان‌هایی با تغییر کاربری باید بیشتر شود

  • هنوز دستوری برای تعطیلی مراکز ورزشی پایتخت دریافت نکرده‌ایم+فایل صوتی

  • بساط دستفروشی‌ام را برده بودند+فایل صوتی

  • ظرفیت تولید نفت ایران افزایش می‌یابد+فایل صوتی

  • 13 نفر در تیم استقلال تهران کرونا دارند+فایل صوتی