صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 06:30 به مدت 180 دقیقه

محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با پارک شهر گفت: 2 میلیون و 220 هزار نفر در طرح کمک ودیعه اجاره مسکن ثبت نام کرده اند و تا 20 مرداد لیست اسامی افراد واجد شرایط به بانک ها برای پرداخت کمک ودیعه اجاره ارسال خواهد شد.

محمود محمود زاده در گفتگو با پارک شهر 11 مرداد درباره خانه های خالی گفت : ما در حال بررسی وضعیت خانه های خالی هستیم و طبق طرح کمیسیون اقتصادی، تمام مالکین موظف هستند اطلاعات سکونتی و مالکیت خود را ظرف سه ماه در سامانه ثبت کنند. در حال حاضر بیش از 28 میلیون ملک غیر از واحدهای تجاری، اداری و سایر کاربری ها وجود دارند که در این راستا مطالعاتی در حال انجام است تا سامانه با پذیرش این ظرفیت با مشکل مواجه نشود.
وی افزود: طرح این سامانه در سال 94 به تصویب رسید که منجر به رونمایی از این سامانه در بهمن ماه سال گذشته شد. تا این لحظه، اطلاعات حدود 8 میلیون و 300 هزار ملک با اولویت شهرهای بزرگ و کلان شهرها خصوصا تهران، بر روی سامانه وجود دارد و بزودی این اطلاعات بصورت فنی برای مالکین و در نهایت برای سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد شد.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی در خصوص آمار نوجوانانی که به تعداد پنج خانه خالی به نامشان ثبت شده است گفت : طبق آمار خروجی سامانه افراد زیر 18 سال زیادی داریم که هر کدام بیش از یک یا دو واحد دارند.کد های ملی حقیقی و حقوقی وجود دارند که تعداد زیادی واحد به نامشان ثبت شده است. به عنوان مثال شخص حقیقی وجود دارد که 194 ملک در تهران به نامش ثبت شده است. این اطلاعات در سامانه وجود دارد. طی جلساتی، طرح تشویق به سرمایه گذاری را مطرح خواهیم کرد و البته از احتکار مسکن که یکی از کالاهای اساسی برای خانوار است، جلوگیری خواهیم نمود و آن را به بازار مصرف بر می‌گردانیم .

محمودزاده درباره واحدهای مسکونی زیادی که به نام بانک ها وجود دارد اظهار داشت: کل شخصیت های حقیقی و حقوقی در حال بررسی هستند ولی با توجه به اینکه نمی توانیم فعلا اسامی برخی را اعلام کنیم پس از کامل شدن اطلاعات در مدت مقرر این اسامی را منتشر خواهیم کرد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به نحوه تصویب مالیات خانه ها ی خالی خاطرنشان کرد : مالیات بر اساس ضریبی که برای اجاره ماهانه خانه در نظر گرفته می‌شود، تعریف شده و بسته به مساحت، موقعیت و شهر متفاوت است. اما طبق مصوبه های کمیسیون اقتصادی ، مالیات ملک های خالی پس از شش ماه اول، حدود 50 میلیون ، سال دوم 100 میلیون و سال سوم 150 میلیون تومان است و عدد به گونه ای تنظیم شده است که بازدارنده باشد.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی درباره طرح اقدام ملی گفت : این طرح با توجه به اهتمام ویژه دولت و مجلس بر این موضوع، مراحل اولیه را به خوبی طی می‌کند. حدود 240 هزار واحد از پروژه های اقدام ملی در حال ساخت هستند و طی مراسم واگذاری اراضی، اراضی قابل ساخت به گروه های کوچک واگذار خواهند شد که در جلسه ای سراسری اعلام می‌شود. متقاضیان این طرح بایستی آورده های خود را به موقع واریز کنند تا این پروژه دچار توقف نشود.

وی درباره قیمت تمام شده ساختمان با توجه به افزایش قیمت فولاد و سیمان اظهار داشت: باتوجه به افزایش قیمت سیمان و فولاد، طبق دستور وزارتخانه مقرر شده است تا قیمت تمام شده سیمان و فولاد برابر سال گذشته و تنها با 20 درصد افزایش قیمت اختصاص داده شود که می‌تواند تاثیر به سزایی در قیمت تمام شده داشته باشد.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اتمام ثبت نام برای وام کمک ودیعه اجاره گفت: دو اقدام پیشنهاد شده توسط وزارت راه و شهر سازی بحث تعیین ثبت و اهدای کمک ودیعه اجاره بود که فرصت ثبت نام برای درخواست دریافت کمک ودیعه در نیمه شب پنجشنبه گذشته به پایان رسید. 2 میلیون و 220 هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند و تا 20 مرداد لیست اسامی افراد واجد شرایط به بانک ها برای پرداخت کمک ودیعه اجاره ارسال خواهد شد.

محمودزاده در انتهای این گفتگو درباره افرادی که فاقد اجاره نامه هستند و حتی سقفی بالای سرشان نیست اظهار داشت: حدود 20 هزار میلیارد تومان به تحت پوششین کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی تعلق دارد این دستگاه ها اختیار تام در واگذاری وام کمک ودیعه دارند. اما کسانیکه تحت پوشش نیستند مبلغی به آنها تعلق نمی گیرد.

مرتبط با این خبر

  • تعداد زیادی خودرو به دلیل کسری قطعات، قابل عرضه به بازار نیستند+فایل صوتی

  • انبار نفت شهران نیاز به بازبینی دارد+فایل صوتی

  • در هیچ کشوری به اندازه کشور ما، مجرمان شامل عفو و بخشش نمی‌شوند+فایل صوتی

  • کمیته امداد پویش ایران همدل و اطعام حسینی را برگزار می کند+فایل صوتی

  • جلوگیری از ورود افراد مبتلا و یا ناقل کرونا به جلسه کنکور+فایل صوتی

  • حذف یارانه نقدی/ 40 لیتر بنزین برای هر ایرانی

  • افزایش ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی+فایل صوتی

  • روش و زمان برگزاری کنکور امروز مشخص می شود/ جریمه دوبرابری مالیاتی نهادهای متخلف+فایل صوتی

  • مبالغ متناسب سازی بیمه تامین اجتماعی تا پایان مرداد ماه واریز می شود+فایل صوتی

  • اعطاء حواله قیر رایگان ممنوع است/ اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به زودی منتشر می شود+فایل صوتی