صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 100 دقیقه

عیسی فرهادی فرماندار تهران در گفتگوی تلفنی با برنامه پارک شهر رادیو تهران جزئیات طرح محدودیت های کرونایی 1 تا 14 آذر را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، عیسی فرهادی فرماندار تهران درباره نحوه اجرای دستورات ستاد ملی کرونا در کلانشهر تهران گفت: متاسفانه کرونا باعث شده تصمیمات مختلفی گرفته شود که بعضا مشکلاتی را هم برای برخی از اقشار جامعه به وجود می آورد ولی وقتی این تصمیمات در مصلحت عموم مردم است انتظار می‌رود همه همکاری کرده این دستورات را رعایت کنند.

وی درباره تعطیلی مشاغل در شهرهای محدوده قرمز خاطرنشان کرد: در ستاد ملی کرونا سه پیشنهاد به تصویب رسید که یکی از آنها تعطیلی مشاغل 2، 3 و 4 در شهرهای قرمز است که عمدتا شهرهای مراکز استان ها در این محدوده قرار می گیرند. این شهرها با توجه به مبتلایان و مرگ و میر و تخت های بیمارستانی طبقه بندی شده اند. تهران هم با توجه به کثرت جمعیت و تراکم جمعیتی در حمل و نقل عمومی و بازارها جزو شهرهای قرمز است.

فرماندار تهران با اشاره به اینکه 300 هزار کسبه در شهر تهران وجود دارد گفت: در تصمیمات ستاد کرونا مشاغل 2، 3 و 4 غیر از فروشگاه های مواد غذایی فروشگاه های زنجیره ای و داروخانه ها فقط تا 6 بعد از ظهر می توانند تا جمعه 30 آذر فعالیت کنند که این مشاغل هم از 1 آذر به مدت 2 هفته تعطیل خواهند بود.

فرهادی درباره فعالیت بانک ها اظهار داشت: نیروهای بانک های ستادی یک سوم تا 50 درصد فعالیت دارند ولی به دلیل رفاه حال شهروندان شعب آنها باز هستند.

وی افزود: مشاغل رده یک و کل ترددهای مردم تا ساعت 21 به پایان می رسد و هیچ وسیله نقلیه شخصی از ساعت 21 تا 4 صبح حق حضور و تردد در خیابان ها را ندارد. حتی خودروهای مربوط به توزیع مواد غذایی هم فقط تا ساعت 21 می توانند در شهر تردد کنند.

فرهادی درباره مسافرت های برون شهری هم اظهار داشت: هیچ کس حق ورود به شهرهای قرمز و با پلاک شهر قرمز حق خروج از شهر را ندارد. چون ممکن است اشخاص ساکن در شهرهای قرمز ناقل بی علامت کرونا باشند پس خروج از این شهرها برای پلاک های بومی امکانپذیر نیست. استان های البرز و تهران در این طرح به صورت یکپارچه دیده شده است.

فرماندار تهران درباره کسانیکه فاصله محل کار تا منزلشان طولانی است تاکید کرد: شاغلان لازم است در ساعتی محل کار را ترک کنند تا راس 9 شب در منزل باشند.

وی تاکید کرد: در دستورات ذکر شده حضور تا یک سوم نیروها در محل کار نیاز است می تواند کمتر از این هم باشد. یعنی حضور کارمندان می تواند کمتر از یک سوم هم باشد.

فرهادی درباره فعالیت کارگاه های تولیدی گفت: کارگاه ها و شرکت های تولیدی را با توجه به نیاز جامعه نمی توان تعطیل کرد با تعطیلی مشاغل دیگر، زمینه حضور امن تر کارگران کارخانه‌های تولیدی فراهم می شود و لازم است این کارگران با رعایت پروتکل ها در محل کار حاضر شوند اما مشاغل عمرانی غیر تولیدی بسته خواهند بود. مشاغل جزئی مثل جوشکاری بسته است.

فرماندار تهران درباره فعالیت آژانس ها و تاکسی های اینترنتی تاکید کرد: آژانس ها و تاکسی های اینترنتی هم تا ساعت 21 می توانند فعالیت کنند و اگر پس از ساعت 21 در شهر باشند جریمه خواهند شد. ضمنا مترو هم از ساعت 21 تعطیل خواهد بود.

فرهادی درباره تولید و عرضه آن گفت: توزیع مواد غذایی مثل آرد و گوشت و لبنیات از 4 صبح به بعد صورت می گیرد ولی تولیداتی مثل خودرو و کفش و مصالح ساختمانی ذخیره می شود و یا کالاهایی مثل دارو از ساعت 4 صبح به بعد توزیع می شود. مشاغل 2، 3 و 4 هم که تعطیل هستند و کالاهای مربوط به آنها ذخیره می شود.

وی در پاسخ به اظهارات امیرحسین راسخ مبنی بر حضور کسبه در بانک ها از مردم خواهش کرد: با ستاد کرونا همکاری کنند. همه ما باید این شرایط را رعایت کنیم ما نمی خواهیم به رفتارهای قهریه متوسل شویم. حضور در خیابان باید فقط برای انجام کارهای ضروری صورت گیرد.

فرهادی درباره طرح تصویب شده در حمایت از اصناف گفت: جزئیات این طرح توسط وزارت صمت انجام خواهد شد.

فرماندار تهران خاطرنشان کرد: قرار است یک تا دو میلیون تومان وام برای خانواده هایی که یارانه دریافت می کنند در نظر گرفته شده به حساب آنان واریز و به صورت قسطی از حساب سرپرستان خانوار برداشت شود.

وی درباره کارکنانی که مجبورند پس از ساعت 21 در شهر تردد کنند گفت: لیست این کارکنان از طریق ارگان مربوطه به فرمانداری اعلام می شود. چون جریمه از طریق دوربین صورت می گیرد شماره پلاک های این افراد طوری تعریف می شود که جریمه نشود.

فرماندار تهران در ادامه گفت: تردد در شهرهای استان تهران و البرز بلامانع است. اما فعالیت تا ساعت 21 باید به اتمام برسد. تمامی کارگران شهرهای حومه مثل آب و فاضلاب جزء دستگاه های خدماتی هستند که باید در محل کار حاضر باشند فقط این اشخاص باید پس از ساعت 21 در شهر تردد نکنند. کارگران شهرداری ممنوعیت ساعت ندارند ولی مشاغلی مثل نصب داربست باید کار خود را تعطیل کنند.

فرهادی درباره کسانیکه کار اورژانسی دارند گفت: اگر هموطنان نیاز به اورژانس پزشکی دارند باید با اوژانس تماس بگیرند تا متخصصان در مکان حضور یابند.

در ادامه این برنامه فرماندار تهران در پاسخ به امیرحسین راسخ مبنی بر اینکه مردم ما زندگی شبانه ندارند که بخواهد تعطیل شود گفت: برخی از مشاغل در تهران مثل رستوران ها تا نیمه شب مشتری دارند تهران یکی از شهرهایی است که کسبه درخواست دارند تا نیمه شب فعالیت داشته باشند. این تصمیم در راستای سبک کردن بار بستری بیمارستان ها است و کاهش انتقال ویروس است. تعداد بیماران بستری به صورت روزانه افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه روزانه حدود 25 هزار تست رایگان گرفته می شود گفت: این تست ها با مجوز پزشک انجام می گیرد. با اعلام به 4030 تست رایگان گرفته نمی شود.

فرماندار تهران اعلام کرد: پادگان ها چون تردد در شهر ندارند همچنان باز است و نیروها در آن حضور دارند. کمترین آمار مبتلا در حال حاضر مربوط به پادگان ها است.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.


مرتبط با این خبر

  • اختصاص بیش از 95 درصد منابع قرض الحسنه بانکی به وام ازدواج+فایل صوتی

  • اجبار در پرداخت جریمه الکترونیکی عوارض جاده ای+فایل صوتی

  • وزیر علوم برای پاسخ به نمایندگان به مجلس می آید+فایل صوتی

  • توزیع مرغ 18500 تومانی در اصناف سطح شهر/ تامین مرغ با واردات امکان ندارد

  • کاهش 30 درصدی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی+فایل صوتی

  • سیاست رژیم صهیونیستی؛ ایجاد تنش بین آمریکا و ایران+فایل صوتی

  • بسیج یک مجموعه منحصر به فرد است/ سپاه، بازوی کمکی قدرتمند در کنترل گرانی ها+فایل صوتی

  • برگ سبز سند مالکیت خودرو مورد تایید و قانونی است+فایل صوتی

  • بازدهی بالای شرکت های استارت آپی در دوره کرونا+فایل صوتی

  • تا 10 روز دیگر مرغ ارزان می شود/ عرضه مرغ با قیمت مصوب در میادین+فایل صوتی