صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 100 دقیقه

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان در پایه اول و دوم در گروه های حداکثر 10 نفره در زمان های محدودی که شورای مدرسه بر اساس تشخیص معلم و نیاز دانش آموزان مشخص می کند در مدرسه حضور پیدا می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، بازگشایی مدارس کم ظرفیت در مناطق آبی و زرد از موضوعات داغ روز است که ذهن بسیاری از اولیاء خانه و مدرسه را به خود مشغول کرده است. در همین راستا برنامه پارک شهر با رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفتگو کرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در توضیح بازگشایی مدارس در شرایط شیوع کرونا اظهار داشت: بازگشایی مدارس برای دستورالعمل ابلاغی آموزش و پرورش تبیین دقیقی نیست.
وی افزود: دانش آموزان در پایه اول و دوم در گروه های حداکثر 10 نفره در زمان های محدودی که شورای مدرسه بر اساس تشخیص معلم و نیاز دانش آموزان مشخص می کند در مدرسه حضور پیدا می کنند. مناطق آبی، مناطق روستایی و عشایری کم جمعیتی هستند که به زیرساخت های فناوری دسترسی ندارند. برخی از این مدارس حداکثر 10 دانش آموز دارند. این دانش آموزان در زمانی که مدارس تعطیل است باز هم در کنار هم حضور دارند با این تفاوت که معلم نمی تواند به آنها درس دهد. این دانش آموزان در معرض افت تحصیلی شدید و حتی ترک تحصیل قرار گرفته اند و درباره دانش آموزان سال اول و دوم ابتدایی هم باید گفت مسئله سواد یک نسل مطرح است. یادگیری حروف الفبا از طریق گوشی موبایل توسط دانش آموز بسیار مشکل و غیرقابل تصور است.

حکیم زاده در اشاره به آموزش در کشور کانادا و برخی کشورهای دیگر گفت: در این کشورها زمان مدرسه کوتاه نشده و زندگی عادی در مدرسه ادامه دارد. اتفاقا در بسیاری از کشورها برای بچه های دوره ابتدایی پروتکل های خاصی وجود ندارد و آنها از ماسک استفاده نمی کنند و به صورت طبیعی در مدرسه حضور پیدا می کنند فقط دانش آموزان بالای 11 سال مشمول رعایت پروتکل های بهداشتی می شوند.

وی در ادامه با اشاره به بررسی شرایط آموزشی کشورهای دیگر توسط کارشناسان آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت آموزش به ویژه در دوران کودکی مدارس در کشورهایی که تلفات کرونایی چند برابر کشور ما دارند مدارس همچنان باز است. ما هم با بررسی هایی که انجام داده ایم بازگشایی جزئی را برای دانش آموزان در نظر گرفته ایم.

حکیم زاده بر نگرانی والدین در آموزش کودکان ابتدایی تاکید کرد و گفت: بسیاری از والدین دانش آموزان هم نگران آموزش فرزندانشان در این شرایط هستند آموزش به کلاس اولی ها بسیار تخصصی است و حتی پدر ومادرانی که تحصیلات بالایی دارند هم نمی توانند از عهده آن برآیند. بسیاری از والدین در غیاب مدرسه از معلمان درخواست کرده اند که فرزندانشان را در گروه های کوچک و در منازل آموزش دهند در این حالت چرا ما نباید این آموزش را در مدارس طی ساعت های محدود و به طور کاملا کنترل شده انجام دهیم؟
وی افزود: این تصمیم بسیار مناسب به دستور وزیر آموزش و پرورش انجام نشده بلکه دستوری از سوی ستاد ملی کرونا است که آموزش و پرورش هم عضوی از آن است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره گروه هایی که باید در مدرسه حاضر شوند گفت: پایه های اول و دوم ابتدایی در مناطق زرد و آبی با رعایت شرایط در مدرسه حضور می یابند. مدارس مناطق آبی که عمدتا مناطق روستایی و عشایری کم جمعیت هستند و دانش آموزان زیر 50 نفر دارند بازگشایی می شوند و هنرجویان آموزشگاه های فنی حرفه ای و کار و دانش هم برای فراگیری دروس عملی در مدارس حاضر خواهند شد.

حکیم زاده در پاسخ به اظهارات امیرحسین راسخ مجری برنامه پارک شهر مبنی بر اینکه نباید از کودکان انتظار داشت تا تمامی پروتکل ها را رعایت کنند گفت: باید درباره رفتار کودکان انصاف بیشتری داشته باشیم . کودکان برعکس آن چیزی که تبلیغ می شود حرف شنوی زیادی از معلمان دارند و آنها را الگوی خود می دانند. روز اولی نیست که این کودکان در جامعه با شرایط کرونایی حضور دارند آنها یاد گرفته اند چگونه پروتکل ها را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند. همانطور که کودکان در همیار پلیس توانستند رفتارهای صحیح رانندگی را حتی به والدین آموزش دهند.مرتبط با این خبر

  • استخراج مجاز رمز ارزها، فرصت مناسبی برای صادرات مجازی برق+فایل صوتی

  • افزایش تعرفه 10 درصدی برق مشترکان پرمصرف+فایل صوتی

  • ارسال رایگان کتاب های نمایشگاه مجازی کتاب تهران با تخفیف 20 درصدی+فایل صوتی

  • دستوری کردن فولاد در بورس مانع از ایجاد رقابت می شود+فایل صوتی

  • رد بیوتروریسم در کرونا/ به فعالیت های بیولوژیک آمریکا مشکوکیم+فایل صوتی

  • مالیات خودروهای لوکس در بودجه 1400+فایل صوتی

  • مسمومیت قارچی شیرازی ها تکذیب شد+فایل صوتی

  • استفاده از مازوت منحصر به امروز نیست+فایل صوتی

  • طرح جدید سازمان تعزیرات در جلوگیری از تخلفات فروشگاه های زنجیره ای+فایل صوتی

  • 50 درصد از معلمان برای تدریس در فضای مجازی آموزش دیده اند!+فضای مجازی