صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 100 دقیقه

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در حال حاضر استان تهران 120 هزار مهندس دارد و این تعداد بسیار بیشتر از ساخت و سازهای شهری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، علیرضا میرجعفری رئیس نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفتگو با پارک شهر 5 اسفند روز و هفته مهندس را به تمامی مهندسان کشور تبریک گفت و درباره آزمون پایه 3 آزمون مهندسی که بسیاری اعتقاد دارند منبع درآمدی برای وزارت راه و شهرسازی است اظهار داشت: متولی آزمون نظام مهندسی وزارت راه و شهرسازی است و پس از برگزاری آزمون کسانیکه کارنامه قبولی می گیرند، پروانه نظام مهندسی دریافت کرده و در سازمان به عنوان ناظر ساختمانی معرفی می شوند.
وی افزود: برای پایه های 1و2 آزمونی برگزار نمی شود و کسانی در آزمون پایه 3 شرکت می کنند که می خواهند وارد حرفه شوند.

میرجعفری خاطرنشان کرد: در حال حاضر استان تهران 120 هزار مهندس دارد و این تعداد بسیار بیشتر از ساخت و سازهای شهری است و این تعداد برای استان تهران کفایت می کند. اما طبیعتا کسانیکه فارغ التحصیل می شوند با هدف ورود به حرفه در آزمون پایه 3 شرکت می کنند و سازمان نظام مهندسی بار اشتغال را به دوش می کشد. آزمون پایه 3 بر اساس روش کتابِ باز است و با توجه به کلاس های جانبی که طی سال های اخیر در حال برگزاری است آزمون پایه 3 سخت تر و دقیق تر برگزار می شود. طی آزمونی که در سال گذشته برگزار شد 4 هزار مهندس پروانه نظام مهندسی دریافت کرده و بر ساخت و سازها نظارت خواهند کرد. این آزمون هر سال برگزار می شود و تعدادی مهندس به این مجموعه افزوده می شوند.

وی تصریح کرد: گلایه مهندسان از این است که چرا تعداد بالاتری از آزمون دهندگان نمی توانند پروانه نظام مهندسی دریافت کنند نکته مهم در این بین پذیرش افرادی است که دقت نظر بالاتری دارند و این دقت نظر در سخت تر و دقیق تر کردن پرسش ها لحاظ می شود.

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به اینکه چرا مهندسان صنایع در نظام مهندسی نمی گنجند گفت: بر اساس قانون نظام مهندسی مصوبه سال 1374مجلس 7 رشته اصلی مهندسی برق، عمران، معماری، مکانیک، شهرسازی، نقشه برداری و ترافیک در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران عضو هستند ولی مهندسان صنایع می توانند در انجمن های مهندسی صنایع عضو شوند.

میرجعفری درباره شفاف سازی سامانه ارجاع کار گفت: من زد و بند در ارجاع کار به مهندسان را نمی پذیرم. ما سعی کردیم مهندسان نظام مهندسی کارشان را در نهایت اخلاق حرفه ای انجام دهند. کل ساختمان های تهران زیر نظر مهندسان سازمان نظام مهندسی ساخته می شود . اما یک خیابان یا میدان به نام مهندس وجود ندارد. دغدغه های مهندسان ساختمان بسیار زیاد است. مهندسان ساختمان تا ابد مسئول کار خود هستند و اگر خدای نکرده مشکلی پیش بیاید باید حتی پس از 10 سال پاسخگو باشند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.


مرتبط با این خبر

  • پیامرسان های داخلی نسبت به خارجی ها 11 برابر رشد داشته اند+فایل صوتی

  • وضعیت پرونده خدمه سانچی به کجا رسید؟/ تماس های مرموز با خانواده مفقودشدگان سانچی ادامه دارد+فایل صوتی

  • بیش از 70 درصد اسلامشهری ها پروتکل های بهداشتی کرونایی را رعایت می کنند+فایل صوتی

  • مشکلات معیشتی؛ سر منشأ درگیری های سراوان+فایل صوتی

  • کاهش شدید ورود بیماران به مراکز درمانی شهریار/ اهداء کمک های معیشتی به نیازمندان+فایل صوتی

  • چگونه با افزایش تعرفه اپراتورها، بسته های اینترنتی گران نمی شوند؟/ فایل صوتی

  • فروش فوق العاده بهاره امسال در مغازه ها برپاست+فایل صوتی

  • الزام جداسازی آب باران از آب فاضلاب در ساختمان ها+فایل صوتی

  • با شرکت های هواپیمایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند؛ برخورد جدی می شود+فایل صوتی

  • مشکل کمبود روغن با افزایش تولید برطرف می شود/ رسانه ها بحران را به جامعه القاء نکنند+فایل صوتی