صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

طراح طرح اصلاح قانون نظام سربازی گفت: این طرح در صورت تصویب 5 ساله خواهد بود و سربازان حقوقی معادل کارمندان رسمی را دریافت خواهند کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، طرح اصلاح قانون سربازی مدتیست در دستور کار مجلس قرار دارد و با اینحال کمتر مقام مسئولی در مورد جزئیات آن صحبت کرده است به همین دلیل برنامه پارک شهر برای اطلاع بیشتر هموطنان از جزئیات این طرح با ابوالفضل ابوترابی نماینده مجلس، عضو کمیسیون شوراها و طراح طرح اصلاح قانون سربازی گفتگو کرد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه قانون نظام وظیفه عمومی از دوره رضاخان تغییری بنیادین نداشته است گفت: در طول این سال ها زندگی مردم با تحولات بنیادین مواجه بوده اما این قانون بدون تغییر مانده و به روز نشده است. حدود 3 میلیون سرباز فراری در کشور داریم که بر اساس قانون مجرم شناخته می شوند و محدودیت های خاصی به واسطه این قانون برای آنها ایجاد شده است. این قانون تبدیل به کارخانه ی ضد نظام شده است.

وی به گزارش مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس این گزارش دومین مانع ازدواج برای آقایان سربازی است و بنا بر تاکید مقام معظم رهبری در ازدیاد نسل مانع ها باید برداشته شود. در تمام دنیا 10 کشور سربازی اجباری بیش از دو سال دارند. 28 کشور سربازی اجباری دارند که 18 تای آنها سربازی اجباری یک ساله و 10 کشور از جمله کشور ما سربازی اجباری دو ساله دارند که از زمان رضاخان باقی مانده است. لذا این قانون باید به روز شود.

ابوترابی به تامین امنیت به عنوان رکن اصلی طرح اصلاح نظام سربازی اشاره کرد و گفت: این طرح 5 رکن اصلی تامین امنیت، اختیاری ، داوطلبانه بودن، پرداخت حقوق، تامین منابع مالی را در بر می گیرد و تامین امنیت رکن اصلی آن محسوب می شود.

وی افزود: کشور ما بین کشورهای نا امن واقع شده و با دشمنی کشورهای استکباری مواجه است. نیروهای مازاد بر نیاز نیروهای مسلح تا سن 50 سالگی می توانند خدمات را بدون مانع دریافت کنند.
سربازی در این طرح به صورت داوطلبانه تبدیل به طرحی 5 ساله می شود که در آن سربازان حقوق دریافت خواهند کرد. در هر لحظه 400 هزار سرباز مورد نیاز ستاد کل نیروهای مسلح است با احتساب 5 ساله بون این طرح، هرسال با حضور 80 هزار سرباز داوطلب برای این ستاد، تعداد مورد نیاز تامین می شود. تا سال 1415 به صورت سالیانه حدود 500 هزار نفر سرباز واجد شرایط داریم که با حضور 80 هزار نفر از آنها، تعداد سرباز مورد نیاز ما تامین می شود. سربازی بعد از دو سال حرفه ای محسوب می شود.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس یازدهم به هزینه بالای تربیت سرباز اشاره کرد و گفت: برای دو سال نمی ارزد انقدر هزینه صرف تربیت سرباز شود.

وی افزود: این طرح حدود 3 سال است که با همکاری ستاد کل، مرکز پژوهش های قم و تهران بررسی شده است. این طرح مربوط به مجلس دهم است و همچنان در حال بررسی است.

ابوترابی در پاسخ به این پرسش که چرا طرحی که هنوز در دست بررسی است خبری شده و مردم فکر می کنند این طرح تصویب شده است؟ گفت: هر طرحی که اعلام وصول می شود در سایت مرکز پژوهش های مجلس قرار گرفته و قابل دسترسی است و خبرنگاران آن را رسانه ای می کنند به همین دلیل انتشار خبرهای این طرح توسط آنها رسانه ای شده است اگرچه این طرح هنوز در دست بررسی است.

وی حقوق در نظرگرفته شده برای سربازان داوطلب این طرح را برابر با حقوق کارمندان رسمی عنوان کرد و گفت: این مبلغ حدود 6 میلیون تومان است و درجه سرباز هم در مقدار این مبلغ تاثیر دارد.


مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.

مرتبط با این خبر

  • تاکید بر مهارت آموزی در دوره سربازی+فایل صوتی

  • واردات تکنولوژی بر واردات کالاهای ساخته شده ارجحیت دارد+فایل صوتی

  • مرگ و میر کرونایی ها باز هم افزایش خواهد یافت+فایل صوتی

  • مسئولیت افزایش قیمت محصولات لبنی بر عهده تولیدکنندگان نیست+فایل صوتی

  • آمریکا و انگلیس؛ عاملان اصلی خرابکاری سایت انرژی اتمی نطنز هستند+فایل صوتی

  • قاچاق چوب با پراید و پژو 206!+فایل صوتی

  • الزام رعایت قوانین دورکاری برای کارکنان بخش های دولتی و خصوصی+فایل صوتی

  • شهروندان با خیال آسوده از محصولات لبنی استفاده کنند+فایل صوتی

  • به عنوان NGO از کسانیکه باعث مرگ مردم شدند شکایت می کنیم+فایل صوتی

  • افزایش کرایه های تاکسی/ نارضایتی توأمان مسافران و رانندگان+فایل صوتی