پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

علیرضا نادعلی: وزارت كشور حكم شهردار را سریعتر صادر كند/ حضور چمران در رأس شورای شهر مهم است+فایل صوتی

نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران با تأكید بر اینكه وقایعی كه در شهر تهران رخ می‌دهد مواردی نیست كه بدون حضور شهردار بتوان آنها را اداره كرد از وزارت كشور خواست حكم شهردار منتخب را سریعتر صادر كند.

1400/06/09
|
13:57

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، علیرضا نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران درخصوص اخبار منتشر شده مبنی بر سكته مغزی مصطفی چمران رییس شورای شهرتهران در گفتگو با پارك شهررادیو تهران گفت: بحث سكته مغزی مطرح نبوده و من شب گذشته(دوشنبه 8 شهریور) با آقای چمران صحبت كردم. ان شاء الله بعد از چند روز استراحت بهبودی خود را بدست می‌آورند. برای انتخاب شهردار تهران حجم كار بالا بود و جلسات متعددی در این مدت برگزار شد و رییس شورا باید وقت بیشتری صرف می‌كردند كه باعث خستگی ایشان شد البته بحث سكته مطرح نبوده ولی پزشك‌ها گفتند كه باید مدتی استراحت كنند.

حضور آقای چمران به عنوان فردی با تجربه دركنار شورای شهرجوان ما مهم است
وی در پاسخ به اظهارنظر برخی مبنی بر اینكه بهتربود فرد جوانتر و پرانرژی‌تری به عنوان رئیس شورای شهر انتخاب می‌شد و آقای چمران تجربیات خود را در اختیار آن فرد قرار می‌دادند؛ گفت: شاید برای كسی كه از دور شرایط را می‌بیند، منطقی باشد ولی از نزدیك میزان انرژی، دقت و نظم ایشان قابل توجه است. آقای چمران یك منبع شفاهی از ادوار مختلف شورای شهر هستند ضمن اینكه نظم و دقت ایشان بر سایر اعضا تأثیر گذار بوده است و حضور ایشان در رأس شورا خصوصاً برای شكل گرفتن شورایی كه متوسط سنی آن جوان است خیلی مهم است.
نادعلی سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه افزود: آقای سروری نائب رئیس شورا هستند و جلسات شورا طبق آیین نامه با حضور ایشان شكل می‌گیرد و در برخی موارد مهم كه نیاز به نظر رئیس شورا باشد آقای چمران اعمال نظر می‌كنند. آقای سروری و آقای چمران از با تجربه های شورای شهر هستند.
وی در پاسخ به این پرسش كه آقای چمران چه زمانی به جمع شورای شهر بازمی‌گردند گفت: چكاپ های مجددشان كه انجام شود و پس از مدتی استراحت به شورای شهر باز می‌گردند.

هزینه 700 میلیونی جلسات شورای شهر دور از ذهن است
نادعلی درباره خبر منتشر شده مبنی بر اینكه هزینه تمام شده هر جلسه شورای شهر 700میلیون تومان است گفت: شورا از 21 نفر نماینده مردم تشكیل شده است كه برای انجام كاری دور هم جمع می‌شوند و شاكله ای در خدمت این كار قرار می‌گیرد كه به آن سیستم اداری شورا گفته می‌شود و قطعاً كارمندان و رفت و آمدی دارد و همچون نهادهای دیگر سازوكارهایی دارد كه باید دستمزد افراد در آن داده شود و اگر مجموع اینها را به میزان جلساتی كه برگزار می‌شود نسبت دهند چنین مبلغی می‌شود و طبیعتاً مبلغ 700 میلیون تومان برای هر جلسه دور از ذهن است.

در دوره ی مهندس چمران از شورای شهر به عنوان شعب ابی‌طالب یاد می‌كنند
سخنگوی شورای شهر گفت: در دوره ی مهندس چمران دوستان می‌گویند اینجا شعب ابی‌طالب است به طور مثال همه اعضای شورای شهر و مسئول دفتر‌ها نهارشان را خودشان تهیه می‌كنند و خرج اضافی نداریم و تنها برای نیروهای كاری و اعضا هزینه غذا پرداخت می‌شود. ما خودروهایی كه همكاران در دوره گذشته استفاده كرده بودند را تعمیر كردیم و استفاده می‌كنیم درصورتی كه قرار بود هر چهارسال یكبار خودروهای نو جایگزین خودروهای قدیمی شود.

شهردار تهران هنوز حكم خود را نگرفته است
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا آقای زاكانی شهردار تهران ، حكم خود را از وزیر كشور دریافت كردند یا خیر؟ گفت: خیر. همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر شاید مقدار زیادی صرفه جویی ایجاد كرده باشد ولی مشكلاتی را به همراه داشته است به طور مثال كابیه قبلی و كابینه جدید در رفت و آمد هستند و دراین شرایط شورای جدید مستقر می‌شود و می‌خواهند شهرداران خود در كل كشور را انتخاب كنند و این عدم هماهنگی بین وزاری قبلی و جدید و شوراهایی كه سركار آمده‌اند وضعیت شهردارها در كل كشور را دچار مشكل می‌كند. به دلیل همین مشكلات هم اكنون 54 نفر توسط شورای شهرها به عنوان شهرداد انتخاب شده‌اند اما هنور بلاتكلیف هستند.


وزارت كشور حكم شهردار را سریعتر صادر كند
نادعلی افزود: هم اكنون علیرضا جاوید سرپرست شهرداری تهران هستند اما وقایعی كه در شهر تهران رخ می‌دهد مواردی نیست كه بدون حضور شهردار بتوان آنها را اداره كرد و مطالبه شورای شهر از وزارت كشور این است كه حكم شهردار منتخب را سریعتر صادر كند.

عدم امضای حكم شهردار از سوی وزیر كشور سابق، سیاسی نبود
سخنگوی شورای شهر در پاسخ به این پرسش كه آیا رحمانی فضلی وزیر كشور سابق نمی‌توانستند حكم ایشان را صادر كنند؟ گفت: هیچگونه دیدگاه سیاسی در این مسأله نبوده و چون تنها یك حكم نبود و باید 54 حكم دیگر هم صادر می‌شد تصمیم گرفتند صدور این احكام را به وزیر جدید بسپارند.
سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه در پاسخ به این پرسش كه آیا مشكل قانونی شهردار شدن آقای زاكانی دلیل اصلی عدم امضای حكم ایشان از جانب وزیر كشور سابق بود؟ اظهارداشت: مشكل بعضی كوتاهی‌ها و عدم دقت‌ها در آیین نامه و بخشنامه داخلی وزارت كشور درباره رشته‌ها بود كه متأسفانه به این نتیجه رسیده بودند كه هربار كه كسی در كشور به عنوان شهردار جدید انتخاب می‌شد و رشته تحصیلی آن در آیین نامه داخلی نبود می‌گفتند این رشته را در لیست اضافه می‌كنیم و این قانون نبوده و یك بخشنامه داخلی در وزارت كشور و مصوبه هیأت دولت است. آقای زاكانی به صورت شبانه روزی با معاونان و شهرداران مناطق جلسه برگزار می‌كنند ولی چون حكم ایشان صادر نشده هیچ دستوری نمی‌دهند و حكمی را هم صادر نمی‌كنند چون اجازه قانونی هم برای آن وجود ندارد.
وی در پاسخ به اینكه آیا با برنامه "كوچ شهروندان" آقای زاكانی موافقید؟ گقت: برنامه های شهردار منتخب پیشنهادی است و كمیسیون‌های تخصصی شورای شهر برای برنامه‌های شهردار منتسب باید نظر بدهند. نظریه های متفاوتی در جهت بهبود شرایط شهر و بافت فرسوده وجود دارد اما در مورد اینكه كدامیك از این برنامه‌ها تصویب شود به شرایط شهر بستگی دارد.

سگ‌گردانی در پارك‌ها مشكل درجه یك شهر تهران نیست
نادعلی در پاسخ به این پرسش كه اولویت اعضای فعلی شورای شهر در اداره شهر چیست؟ آیا تنها مسائل فرهنگی مد نظر شورای شهر است یا خیر؟ اظهارداشت:
مشكل درجه یك شهر، گرداندن سگ در پارك ها نیست، نمی‌گویم مشكل نیست و نباید حل شود ولی خیلی موارد دیگر اهمیت بیشتری دارد ما هم اكنون مشكل كرونا را در كشور داریم اگر حمل و نقل ما می‌توانست شرایط بهتری پیدا كند در جلوگیری از همه‌گیری این بیماری موثر بود و همچنین شهرداری می‌تواند در بحث واكسیناسیون كمك كند خیلی موارد دیگر كه نسبت به مسائلی چون سگ‌گردانی در پارك‌ها اهمیت بیشتری دارد. قبل از اینكه سوگند یاد كنیم و عضو شورای شهر شویم برخی از خبرنگارها درخصوص برخی مسائل از جمله سگ‌گردانی سوال می‌كردند اینها مواردی است كه خبرنگارها به نقطه داغ خبری می‌رسانند و این نیست كه لزوماً برای ما اولویت باشد. به طور كلی بحث سبك زندگی در تهران حتماً مورد توجه ما است.

كارتن خوابی در اثر بی‌توجهی تبدیل به یك نوع سبك زندگی می‌شود
سخنگوی شورای شهر در پایان درخصوص اظهارنظر یكی از اعضای شورای شهر مبنی بر اینكه كارتن خوابی یك نوع سبك زندگی است گفت: من با زهرا شمس احسان، عضو شورای شهر تهران دراین‌باره صحبت كردم و ایشان عنوان كردند كه اگر ما به وضعیت آسیب‌های اجتماعی و كارتن‌خوابی و افراد آسیب‌دیده در تهران به موقع رسیدگی نكنیم به قدری كارتن‌خوابی عادی می‌شود كه كم كم تبدیل به یك سبك زندگی می‌شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر