پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

بر خلاف ادعای آمریكایی ها؛ ناوشكن ایرانی در آب‌های اقیانوس اطلس شمالی حضور یافت+فایل صوتی

تقی‌خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران: راه‌یابی ایران به آب‌های آزاد جهان و تقویت مسیر ناوگان تجاری ازجمله دستاوردهای سفر 133 روزه به آب‌های اقیانوس اطلس شمالی بود.

1400/06/19
|
12:43

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، امیر سرتیپ شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی كشورمان در گفتگو با پارك‌شهر رادیو تهران گفت: مجموعه نیروی دریایی راهبردی ارتش از زمان جنگ تحمیلی تاكنون در خصوص اسكورت كاروان‌ها و تقویت دیپلماسی دریایی و برقراری امنیت خطوط مواصلاتی واردات و صادرات بسیار فعال بوده است.

وی افزود: از سال 88 نیروی دریایی ارتش وارد عرصه جدیدتری شد و آن‌هم حضور در آب‌های آزاد بود. 77 ناوگروه بالغ‌بر 155 شناور سطحی، زیرسطحی و بالگردها امنیت مناطقی فراتر از حوزه دریای عمان و خلیج‌فارس را برقرار كردند و به سمت شرق و غرب حركت كردند از كانال سوئز عبور كردند و تا دریای مدیترانه و تنگه جبل‌الطارق حضور پیدا كردند تمام این اقدامات باز مقدمه‌ای شد برای یك اقدام تاریخی بزرگ‌تر كه از روز 12 اردیبهشت سال جاری یك سفر تاریخی را دلاور مردان ما در نیروی دریایی راهبردی آغاز كردند كه این سفر 133 روزه متشكل از یك ناوشكن تمام ایرانی به نام سهند و ناو بندر 121 هزار تنی مكران بود.

سخنگوی ارتش گفت: این دو ناوگروه 75 نیروی دریایی ارتش را تشكیل دادند تا بتوانند بیش از 44 هزار كیلومتر مسیر را طی كنند و برای اولین بار به اقیانوس اطلس شمالی راه پیدا كنند به بندر سن‌پترزبورگ برسند و در 325 امین سالروز رژه روسیه كه به مناسبت تأسیس نیروی دریایی روسیه شكل‌گرفته بود شركت كنند.

سرتیپ تقی‌خانی در ادامه گفت: اما مهم‌تر از شركت در این رژه، عبور از 5 تنگه راهبردی جهان با تجهیزات و امكانات رزمی بود كه روی این ناوها سوار شده بود. امیدواری دوستداران انقلاب، مردم كشورمان و كشورهای دوست و همسایه و ناامیدی دشمنان از دستاوردهای این كار بزرگ بود.

وی افزود: شاید مردم به خاطر داشته باشند تقریباً 10 سال پیش آمریكایی‌ها ادعا كردند كه محال است ایران بتواند با ناوگان‌های نظامی خود در اقیانوس اطلس شمالی حضور پیدا كند ما این كار را كردیم آن‌هم با یك ناوشكن ایرانی كه دستاورد كشورمان است و باعث غرور ما است. در این سفر طولانی كه بیش از 4 ماه طول كشیده باید از خانواده این عزیزان قدرشناسی كنیم كه رنج دوری را تحمل كردند.

سخنگوی ارتش افزود: تمام افتخارآفرینی‌های ورزشكاران كشورمان با به اهتزاز درآوردن پرچم كشورمان به مدت 133 روز در فراتر از آب‌های سرزمینمان توسط فرزندان كشورمان كامل می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا نیروی دریایی ارتش كشور روسیه در این اقدام با كشورمان همكاری داشته یا خیر؟ تصریح كرد: به‌هیچ‌عنوان كشور روسیه مشاركتی در این اقدام نداشته است مجموعه نیروی دریایی روسیه رسماً از جمهوری اسلامی ایران دعوت كردند در رژه آنها شركت كنیم و یكی از برنامه‌های ما حضور در مراسم رژه بود. ما اهداف دیگری داشتیم كه مهترین آن باز شدن راه جمهوری اسلامی ایران به دیگر آب‌های آزاد جهان و تقویت مسیر ناوگان تجاری بود تا بتوانیم در آینده حضور گسترده‌تری در این مناطق داشته باشیم.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش كه آیا این مأموریت‌ها می‌تواند سوژه فیلم‌سازان كشورمان باشد؟ گفت: این ظرفیت حتماً وجود دارد و امیدواریم بتوانیم پشتیبانی لازم از هنرمندان كشورمان داشته باشیم تا بتوانند با نگاه هنرمندانه خود مردم را از این كار بزرگ آگاه كنند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
پارك شهر