پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

تسهیلات بانكی بر اساس توان پرداخت اقساط، طراحی می‌شود+فایل صوتی

معاون بانك مسكن در امور طرح و برنامه با اشاره به اینكه در سال‌های اخیر رشد درآمد متناسب با رشد قیمت مسكن نبوده است گفت: افراد باید توان پرداخت اقساط بالا را داشته باشند.

1400/06/21
|
12:48

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محمدحسن مرادی معاون بانك مسكن در امور طرح و برنامه در گفتگو با برنامه پارك شهر درباره وام یك میلیاری وام مسكن جوانان گفت: این حساب از سال 79 در بانك مسكن ایجاد شد. هر سال افزایش داشته وسال پیش سقف تسهیلات سال پانزدهم آن به 400 میلیون تومان و در سال جاری با افزایشی بیشتر به 1 میلیارد تومان رسیده است.

وی در مورد واكنش‌های مشتریان افزود: ما از دو طرف تحت فشار قرار داریم. برخی می‌گویند چرا سقف تسهیلات افزایش نمی‌یابد و برخی هم نقدهای دیگری به ما وارد می‌كنند. بانك مسكن تسهیلات دیگری همچون ساخت و خرید و اوراق تسه را دارد و هر فردی متناسب با شرایط خود می‌تواند انواع تسهیلات این بانك را انتخاب كند.

مرادی در پاسخ به اینكه آیا سقف این تسهیلات كم نیست؟ اظهار داشت: نرخ رشد مسكن از سال 70 تا سال 99 را بررسی كرده ایم. میانگین 5 ساله 75 تا 79 حدود 190 درصد بوده و این رشد به صورت میانگین در بازه زمانی 95 تا 99 به 224 درصد رسید. ما سناریوی رشد 130 درصدی را برای 5 سال آینده بازار مسكن در نظر گرفتیم. با توجه به شواهدی كه در بازار وجود داشت ما سناریوی حداقلی را طراحی كردیم.

وی افزود: یكی از موانعی كه در جلوی راه افزایش تسهیلات وجود دارد این است كه متاسفانه رشد درآمد متناسب با رشد قیمت مسكن نبوده است. بنابراین افراد باید توان پرداخت اقساط بالا را داشته باشند. ضمن اینكه كاهش نرخ رشد جمعیت، كاهش جذابیت مسكن به عنوان كالای سرمایه ای و اراده دولت برای ساخت مسكن به صورت انبوه از مواردی است كه موجب شد ما سناریوی حداقلی را در نظر بگیریم. البته امیدواریم رشد قیمت مسكن در 5 سال آینده كمتر از 130 درصد باشد. اقساط یك میلیارد تسهیلات در 15 سال دیگر حدود 9 میلیون تومان خواهد بود.

معاون بانك مسكن در امور طرح و برنامه خاطرنشان كرد: افزایش تسهیلات 260 میلیون تومانی به 500 میلیون تومان هنوز مصوب نشده است. ولی بانك همیشه به دنبال این بوده كه به مردم كمك كند تا خانه‌دار شوند اگرچه باید به بضاعت و محدودیت‌های بانك توجه كرد.ضمن اینكه در كنار تسهیلات بانكی پس اندازی هم باید وجود داشته باشد تا به خرید خانه كمك كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر