پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

وزیر پیشین بازرگانی: منافع سازمان شانگهای صرفا اقتصادی نیست+فایل صوتیآل اسحاق وزیر پیشین بازرگانی، گفت: فرق ناتو با شانگهای در این است كه كاركرد ناتو تنها در حوزه‌های امنیتی و نظامی است ولی سازمان همكاری‌های شانگهای علاوه بر حوزه امنیتی، حوزه‌های اقتصادی را هم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

1400/06/28
|
12:33

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، یحیی آل اسحاق وزیر پیشین بازرگانی در گفتگو با پارك شهر رادیو تهران در خصوص پیوستن ایران به سازمان همكاری‌های شانگهای گفت: واقعیت این است كه پیوستن ایران به سازمان همكاری‌های شانگهای یك فرصت تاریخی است مشروط بر اینكه بتوانیم از این فرصت به‌خوبی استفاده كنیم. عضویت ایران در این سازمان می‌تواند نقش مهمی در توسعه روابط امنیتی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشد.

وی افزود: سازمان شانگهای مجموعه‌ای است كه حدود 3 میلیارد جمعیت را در بر دارد و حدود یك‌سوم اقتصاد دنیا را تحت پوشش خود قرار داده است. همچنین كشورهایی عضو آن هستند كه عمده مصرف‌كننده انرژی هستند.

آل اسحاق اظهار داشت: كشورهای عضو همكاری‌های شانگهای نقش جدی در منطقه داشته و همچنین سابقه طولانی تمدنی دارند. چین، روسیه، ایران، هند و قزاقستان ازجمله این كشورها هستند. این سازمان حدود 20 سال است كه ایجاد شده و ایران درگذشته مدتی عضو ناظر بوده اما در شرایط فعلی به دلیل موقعیت ژئوپلیتیكی، جغرافیایی و تأثیرگذاری در منطقه، ایران از اركان مهم این سازمان است. هم‌اكنون تعاملات اقتصادی اعضای این سازمان باهم در حدود 400 میلیارد دلار است.

وی در پاسخ به این پرسش كه با توجه به اینكه درصدی از تعاملات بین كشورهای عضو این سازمان می‌تواند غیر دلاری باشد آیا این مساله می‌تواند فرصتی برای ایران باشد یا خیر؟ اظهار داشت: بله كاملاً درست است عضویت ایران در سازمان شانگهای زوایای مختلفی دارد كه یكی از این موارد دور زدن تحریم‌ها است اینكه دنیای غرب به ویژه آمریكا فكر می‌كرد به اهداف خود در رابطه با ضربه زدن اقتصادی به ایران دست پیداكرده است با عضویت ایران در شانگهای بخش عمده ای از نقشه های اقتصادی آمریكا علیه ایران نقش بر آب می‌شود.

وزیر پیشین بازرگانی تصریح كرد: اعضای این سازمان می‌توانند در حوزه اقتصادی در روابط بین خود تعرفه‌های واردات و صادرات را كم كنند، می‌توانند انرژی مورد نیاز خود را در از یكدیگر تأمین كنند. در حوزه‌های امنیتی نیز می‌توانند نسبت به هم تعهداتی داشته باشند و از یكدیگر حمایت كنند به‌این‌ترتیب كه اگر یكی از این كشورها مورد تعارض قرار بگیرد بقیه كشورها موظف هستند با دشمنان آنها تقابل كنند این سازمان شبیه به سازمان ناتو است اما كاركرد ناتو تنها در حوزه‌های امنیتی و نظامی است ولی سازمان همكاری‌های شانگهای علاوه بر حوزه امنیتی حوزه‌های اقتصادی را هم را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آل اسحاق در پاسخ به این پرسش كه ما چگونه می‌توانیم از این فرصت بهترین استفاده را بكنیم؟ اظهار داشت: در ابتدا باید ضوابط و بروكراسی‌های اداری این عضویت انجام شود در مرحله بعد باید تعاملات دوجانبه و چندجانبه با كشورهای اعضای سازمان شانگهای داشته باشیم. به طور مثال طی سفر رئیس جمهور ایران به تاجیكستان در حوزه های مختلف توافق‌نامه‌هایی به ارزش500 میلیون دلار امضا شد.
وی در پایان اظهارداشت: اعضای این سازمان می‌توانند در حوزه‌های مختلفی همچون مبارزه با مواد مخدر و مسائل فرهنگی دیگر تفاهم‌نامه داشته باشند. مجموعه این امكانات قدرت بازدارندگی ایجاد می‌كند كه اگر دشمن بخواهند به یكی از این اعضا حمله كنند با حمایت سایر اعضا مواجه خواهد شد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.دسترسی سریع
پارك شهر