پارك شهر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:40 به مدت 95 دقیقه

به زودی برای جمع آوری پسماند شهر تهران از مخازن هوشمند استفاده خواهد شد+فایل صوتی

معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماند با اشاره به طرح های متعدد شهرداری تهران در راستای جمع آوری بهینه زباله و كاهش زباله گردی گفت: به زودی برای جمع آوری پسماند شهر تهران از مخازن هوشمند و كیسه‌های تگ‌دار استفاده خواهد شد.

1400/07/15
|
00:00

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، امیر جعفری معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماند در گفتگو با برنامه پارك شهر رادیو تهران درباره بهداشت سطل های زباله گفت: یكی از برنامه های سازمان مدیریت پسماند، بهینه سازی مخازن یا مبادی جمع آوری و ذخیره سازی پسماند است . یكی از این مراحل هوشمندسازی مخازن پسماند است و تا زمانیكه این فرآیند تكمیل شود از مخازن دارای درپوش حفاظتی استفاده می كنیم. درب این مخازن یكطرفه و به گونه ای است كه به راحتی می‌توان زباله را به داخل آن انداخت ولی نمی توان زباله را از آن خارج كرد. برای خارج كردن زباله ها و باز كردن درب مخازن نیاز به آچار مخصوص است.
وی افزود: این طرح به صورت پایلوت در منطقه 16 اجرا شده و با استقبال شهروندان مواجه شده است و تا حد زیادی تعداد زباله گردان را كاهش داده است اگرچه نمی توان به صورت 100 درصدی گفت كه زباله‌گردها به منبع دسترسی ندارند.

معاون برنامه ریزی سازمان مدیریت پسماند خاطرنشان كرد: این طرح‌ها، طرح‌هایی مكمل هستند در آینده از MRF استفاده خواهد شد و چون احتمالا زباله گردها در ارتباط با پیمانكاران هستند این پسماندها در ایستگاه‌های پیشرفته سطح شهر تفكیك شده و نیازی به زباله گردی نیست.ضمن اینكه تفكیك از منبع باید به روش پاك انجام شود. پیش از این ما با استفاده از غرفه های بازیافت و خودروهای مخصوص پسماندهای خشك را تحویل می گرفتیم ولی در طرحی قرار است مخازن ویژه ای به مجتمع ها داده شود و زباله ها به صورت تفكیك شده تحویل شوند.

وی در پاسخ به نقاط ضعف این طرح و اینكه آیا بحث مطالعاتی در این خصوص انجام شده یا خیر؟ گفت: بعد از 20 سال طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران در فروردین سال جاری تصویب و ابلاغ شد. بر اساس این طرح برنامه ریزی مدیریت پسماند طی برنامه ای 20 ساله انجام خواهد شد. تمامی پیشنهادات و مطالعات صورت گرفته كه یكی از آنها واگذاری مخازن به مبادی تولید است. اما این طرح برای تمامی منازل و ساختمان های مسكونی كاربرد ندارد. این طرح با همكاری معاونت شهرسازی شهرداری برای ساختمان‌هایی در نظر گرفته شده است كه به تازگی احداث شده و سرایدار داشته باشد. برای ساختمان‌هایی كه ویژگی های این طرح را ندارند مثل ساختمان‌هایی كه در 5 منطقه مركزی تهران قرار گرفته اند همچنان از مخازن پسماند استفاده خواهیم كرد. این مخازن به صورت هوشمند خواهند بود.استفاده از مخازن كوچكتر و كیسه های تگ‌دار یكی از این نمونه ها هستند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
پارك شهر