تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

فاز اول طرح «دارو‌یار» برای 1 هزار و 45 قلم داروی تولید داخل در حال اجرا است+فایل صوتی

دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی حوزه سلامت با اعلام این خبر گفت: 366 قلم داروی بدون بیمه هم با اجرای طرح «دارو‌یار» از پوشش بیمه ای برخوردار شده‌اند.

1401/05/11
|
12:33
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، طرح دارویار با هدف افزایش تعداد داروهای تحت پوشش بیمه و كاهش هزینه های پرداختی از سوی بیماران اجرایی شده است در همین راستا دكتر حیدر محمدی دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی حوزه سلامت به برنامه «تهران ما سلامت» گفت: قانون بودجه 1401 دولت را به اصلاح سیاست‌های ارزی مكلف كرد به نحوی كه اعتبارات مربوط به یارانه ارزی از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره در خصوص كالاهای اساسی به صورت یارانه نقدی و در خصوص اقلام سلامت محور در قالب پوشش بیمه ای اجرا شود.

فاز اول طرح «دارو‌یار» برای 1 هزار و 45 قلم داروی تولید داخل در حال اجرا است
دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی حوزه سلامت افزود: قرار شد فاز اول این طرح با هدف اصلاح مسیر یارانه به دلیل وجود موارد متعددی مثل نبود ارز ترجیحی، مشكلات انتقال ارز، فساد قاچاق معكوس و كاهش صادرات برای داروهای داخل كشور كلید خورد. بر همین اساس این طرح برای 1 هزار و 45 قلم داروی تولید داخل در قالب 9700 پروانه داخل اجرایی شد. با اجرای این طرح یارانه ای كه قبلا به دارو داده می‌شد؛ حذف و به سازمان‌های بیمه‌گر برای افزایش پوشش بیمه ای داده می‌شود.

366 قلم داروی بدون بیمه از پوشش بیمه ای برخوردار شده اند
محمدی با اشاره به اینكه با اجرای طرح «دارو‌یار» دار قیمت دارو به صورت آزاد و واقعی محاسبه می‌شود و انگیزه ای برای قاچاق وجود نخواهد داشت. نكته مهم در اجرای این طرح این است كه نرخ دریافت دارو با نسخه هیچ افزایشی نباید داشته باشد و هر اضافه بها باید در قالب پوشش بیمه‌ای پرداخت شود. ضمن اینكه 366 قلم دارو كه قبلا بیمه نبود از 23 تیرماه و همزمان با آغاز اجرای این طرح با هدف حمایت از مردم از پوشش بیمه ای بهره مند شدند.

با اجرای طرح «دارو‌یار» پوشش بیمه ای افزایش یافته است
وی با اشاره به اینكه میزان پوشش بیمه ای داروها قبل از اجرای طرح «دارو‌یار» متفاوت بود گفت: پیش از این اگر دارویی مثل استامینوفن 10 تولیدكننده داشت؛ سازمان های بیمه گر، كمترین قیمت این دارو را پوشش می دادند اما با اجرای این طرح مصوب شد از بین قیمت ها و پروانه های مختلفی كه از یك دارو وجود دارد، دارو و قیمتی پوشش داده شود كه 50 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده باشد و طبیعتا با این مصوبه پوشش بیمه ای افزایش یافت و بر اساس محاسبات صورت گرفته 10 تا 82 درصد برای داروهای مختلف پرداخت از جیب مردم كاهش یافته است.

به زودی؛ 115 قلم از داروهای بدون نسخه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند
محمدی افزود: 115 قلم از داروهای بدون نسخه(OTC) از هفته های آتی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. ما منتظر ابلاغ هیات وزیران هستیم.

مردم هرگونه افزایش بهای دارو را به سامانه 190 اطلاع دهند
دبیر قرارگاه اصلاح سیاست های ارزی حوزه سلامت در پاسخ به اینكه برخی مردم اظهار می‌كنند قیمت دارو پس از اجرای طرح دارو یار كاهش یافته اما برخی هم می‌گویند قیمت دارو افزایش داشته است گفت: اساس محاسبات سازمان های بیمه گر و ابلاغ ما این است كه قیمت دارو برای بیمه شدگان پس از اجرای این طرح با افزایش پوشش‌های بیمه ای تغییر نكند . از مردم خواهش می كنیم هر مشكلی در پرداخت و اضافه بها در داروخانه و مراكز درمانی را به معاونت های غذا و داروی سراسر كشور و سامانه 190 اطلاع دهند.

با مراجعه به وب‌سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برنامه‌های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره‌برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
تهران ما سلامت