تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 25 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

معاون وزیر بهداشت: منتظر تامین اعتبار برای اجرای طرح پزشك خانواده هستیم+فایل صوتی

كمال حیدری با اشاره به اینكه برخی استان‌ها برای اجرای طرح پزشك خانواده پیش‌قدم شده اند، گفت: این طرح با فاصله كم، در سه مرحله و در كمتر از 6 ماه اجرا خواهد شد. نواقص طرح در مراحل اول اجرا برطرف و در نهایت برای كل كشور محقق خواهد شد.

1401/06/01
|
13:15
|

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، دكتر كمال حیدری معاون وزیر بهداشت ضمن تبریك روز پزشك و آرزوی سلامتی برای تمامی پزشكان درباره طرح فراگیر پزشك خانواده كه سالهاست به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب تكمیل نشده به برنامه تهران ما سلامت اول شهریورماه گفت: برنامه پزشك خانواده از آرمان‌های حوزه نظام سلامت است و در برنامه‌های 4 تا 6 توسعه قرار گرفت اما اجرایی نشد.

وی افزود: این برنامه بسیار گسترده بوده و انقلابی را در نظام سلامت ایجاد خواهد كرد و در صورت اجرا سطح سلامت جامعه بسیار ارتقاء خواهد یافت. تشخیص زودتر بیماری‌ها با اجرای این طرح موجب جلوگیری از عوارض طولانی مدت و بیشتر خواهد شد و به تبع آن مصرف دارو كاهش خواهد یافت.

دكتر حیدری با اشاره به اینكه پزشك خانواده و خانواده یك تیم محسوب می‌شوند و در راس پزشك خانواده ایستاده است گفت: با اجرای این طرح خانواده‌ها پزشك خود را انتخاب می‌كنند و پس از شناسایی و مدیریت و ارائه آموزش‌های لازم توسط پزشك خانواده جهت ارتقاء سلامت خانواده قدم خواهیم برداشت. بسیاری از مصرف‌های خودسرانه دارو و نیاز مراجعه به پزشك متخصص توسط پزشك خانواده به عنوان مشاور سلامت خانواده مدیریت و كنترل می‌شود. پزشك زمانی موفق است كه بتواند سلامت خانواده را ارتقاء دهد.

وی تاكید كرد: بستر برای اجرای طرح پزشك خانواده فراهم شده است. پوشش كامل جمعیت كشور در شهر و روستا هدف اصلی این طرح است. در حال حاضر این طرح در روستاها اجرا می‌شود. با جایی رسیده ایم كه می‌توانیم این طرح را اجرا كنیم. با توجه به اهمیت و اثربخشی این طرح باید حتی در صورت داشتن نواقص به سرعت اجرا شود. مشكلات زیرساختی ما كم است . از بابت سامانه ها الكترونیك و تعداد پزشك و ارتباط بین سطوح مختلف مشكلی نداریم. فقط قبل از اجرا باید برای آموزش و هماهنگی آن اقداماتی انجام شود. نمی‌گوییم 100 درصد همه كارها آماده است اما به حدی رسیده ایم كه می‌توانیم این طرح را عملیاتی كنیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینكه برخی استان ها برای اجرای طرح پزشك خانواده پیش قدم شده اند، گفت: این طرح با فاصله كم و در سه مرحله در سطح كشور در كمتر از 6 ماه اجرا خواهد شد. نواقص طرح در مراحل مختلف اجرا برطرف می‌شود و در نهایت برای كل كشور محقق خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت درباره تاریخ نهایی شدن اجرای طرح پزشك خانواده ضمن تشكر از كمیسیون بهداشت و درمان مجلس و سازمان برنامه و بودجه گفت: جلسات متعددی برگزار شده است. رئیس جمهور و معاون اول ایشان بر اجرای این طرح به عنوان هدیه ای برای تامین سلامت مردم اهتمام دارند. در حال حاضر منتظر تامین اعتبار اجرای طرح پزشك خانواده هستیم. این كار بسیار بزرگ است و نیروی انسانی زیادی لازم دارد. تامین اعتبار در مراحل نهایی است و اجرای آن یك ماه پس از تایید اعتبار، آغاز خواهد شد. طی این یك ماه مقدمات آغاز طرح در استان‌هایی كه پیشقدم شده اند انجام خواهد شد.

وی در ادامه گفت و گو با برنامه تهران ما سلامت در روز پزشك ضمن تقدیر از تلاش تمامی پزشكان به ویژه در دوره شیوع كرونا در كشور گفت: همه مردم دیدند پزشكان پای جان خویش ایستادند. اقداماتی در كمیسیون مجلس برای بهبود سطح دریافتی‌های پزشكان به ویژه در مناطق محروم انجام شده است. طرح پزشك خانواده هم طوری برنامه ریزی شده تا پزشكان بتوانند دریافتی مناسبی نسبت به زحمات خود داشته باشند. جایگاه پزشك عمومی بسیار بالا است اما متاسفانه فرهنگ ما به سوی تخصصی شدن رفته و جایگاه پزشك عمومی تضعیف شده است. ان شاء الله بتوانیم این پزشكان را به جایگاه اصلی خود بازگردانیم.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران ما سلامت