صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:00 به مدت 30دقیقه

دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته ملی کشوری ستاد مبارزه با کرونا در گفتگو با تهران کلینیک رادیو تهران به تأیید و یا تکذیب برخی از شایعات در رابطه با کرونا پرداخت.

دکتر محرز در گفتگو با برنامه تهران کلینیک در پاسخ به این پرسش که آیا مصرف سبزیجات تخمیر شده (ترشیجات)، عامل کاهش مرگ و میر ناشی از کووید-19 هستند؟ اظهار داشت: طبیعتا ترشیجات اسید معده را مقداری بیشتر می‌کند اما چون ویروس کرونا بیشتر حلق و بینی را درگیر می کند، این خبر تا به این لحظه مورد تأیید نیست.

وی در ادامه در خصوص لمس مواد غذایی با دست آلوده و شستشوی بسته بندی های مواد غذایی با الکل و خطرات آن گفت: غذای پخته به دلیل حرارتی که می بیند آلودگی ندارد .همچنین الکل مورد استفاده جهت ضدعفونی کردن دست و سطوح، آلرژی‌زا نیست و خطری ندارد؛ اما درصورت استفاده از وایتکس رقیق کردن محلول با آب الزامی است زیرا استنشاق آن مضر می‌باشد.

متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این پرسش که آیا افراد مبتلا به کووید-19، ممکن است در آینده دچار سکته های مغزی، هذیان گویی و آسیب به سیستم عصبی شوند پاسخ داد: گزارشاتی با استناد به مقالاتی که در سراسر جهان نوشته می‌شود در زمینه حضور ویروس های خاص پس از ابتلا به یک بیماری مشخص، از جمله وجود ویروس های هرپس نوع 6 و 7 در افرادی که آلزایمر دارند، مشاهده شده است؛ اما در رابطه با کووید-19 همچنان نظر قطعی وجود ندارد.

وی در واکنش به اظهارات مجری برنامه که به ماندگاری ویروس کرونا بر موی سر تا 2 الی 3 روز اشاره کرد، بیان داشت: این موضوعات هنوز تأیید نشده است اما بهتر است هرروز دوش گرفته ‌شود و موی سر به ویژه در آقایان به صورت روزانه شسته شود.
وی افزود : نکته مهمی که لازم است مردم رعایت کنند، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است و مردم ذهن خود را درگیر این قبیل از شایعات نکنند.

عضو کمیته ملی کشوری ستاد مبارزه با کرونا در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر نقش کولر خودرو در انتقال ویروس کرونا گفت: این مورد نیز همچنان مورد تأیید نیست اما در دست تحقیق است. با توجه به الزام بر استفاده از ماسک، درصورت استفاده از آن در خودرو، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

محرز در انتهای این گفتگوی رادیویی از وضعیت وخیم ابتلا به کرونا و مراجعات بسیار زیاد به بیمارستان امام خمینی(ره) خبر داد و اظهار داشت: وضعیت بسیار وخیم است و تعداد مراجعین به شدت افزایش داشته است. در ابتدا مراجعه ها بصورت فردی انجام می‌گرفت اما هم اکنون یک خانواده مبتلا به کووید-19 مراجعه می‌کنند. اکثریت این افراد با شرکت در مراسم های عزا و عروسی به این بیماری مبتلا شده اند.

مخاطبان در محدوده استان تهران از طریق موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز و ای.ام ردیف 1332 کیلوهرتز شنونده ما خواهند بود.
همچنین شنوندگان از سرتاسر کشور هم می توانند شبکه رادیویی تهران را از طریق گیرنده های دیجیتال(ست تاپ باکس) دریافت کنند.

#تهران 360
#تهران360
#تهران_360
#tehran360
#tehran_360
#tehraan360
#tehraan_360

مرتبط با این خبر

  • 50 درصد داروهای وارداتی مشابه تولید داخل داشته‌اند/ ماسک با قیمت مصوب به دست مردم نمی‌رسد+فایل صوتی

  • کنکور در استادیوم‌های بزرگ برگزار شود+فایل صوتی

  • بهبودیافتگان کرونا در روز عرفه پلاسما اهدا کنند+فایل صوتی

  • تجمعات باعث بحران می‌شود/ آخرین جزئیات از واکسن کرونای ایرانی+فایل صوتی

  • ماجرای کشف شربت درمان کرونا/ افزایش مبتلایان بی علامت کرونایی+فایل صوتی

  • تولید داروهای کرونا با هدف جمع شدن بازار سیاه/ تولید انسولین قلمی در کشور+فایل صوتی

  • دولت حاضر به توزیع ماسک رایگان بین محرومان نیست+فایل صوتی

  • قیمت "رمدسیویر" و "فاویپیراویر" اعلام شد+فایل صوتی

  • موج دوم کرونا و افزایش آمار مبتلایان کادر درمانی+فایل صوتی

  • بازیافت ماسک تخلف است/ مردم در صورت مشاهده به وزارت بهداشت اطلاع دهند+فایل صوتی