صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 25 دقیقه


حسین قناعتی رئیس اتاق فکر ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت: حدود 8 میلیون نفر از جمعیت ایران با ویروس کرونا مواجه شده اند و کوچکترین اهمالی می تواند باعث تاخت و تاز ویروس شده و آمار مبتلایان و مرگ و میر را افزایش دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، حسین قناعتی در گفتگو با برنامه تهران ما سلامت با اشاره به اخبار منتشره در مورد موج چهارم کرونا اظهار داشت: زمانی مرحله خطر تمام می شود که ویروس محاصره کامل شده و فرصت انتقال از فرد به فرد دیگری را پیدا نمی کند. در شرایطی که بیش از 70 درصد مردم ایمن شده باشند ویروس محصور می شود. قرنطینه هوشمند یکی از راه هایی است که در کنترل بیماری کرونا بسیار مثمر ثمر بوده است. به عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی ، بیماران شناسایی و قرنطینه شده و حمایت مالی هم از آنها صورت گرفته است و این راهکار موجب شده بیماری محدود شود.
وی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا به شدت مسری است و تنها راه مبارزه با آن فاصله گذاری اجتماعی است. واکسن هم هنوز فاز 3 را طی نکرده است. امید اصلی ما رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی است.

رئیس اتاق فکر ستاد مقابله با کرونای استان تهران با تاکید بر چرخش اقتصاد در عین کنترل بیماری اظهار داشت: زندگی مردم باید بچرخد و درآمد هم وجود داشته باشد به گونه ای که مرگ و میر بالا نرود. مسئولان هم با توجه به نیاز اقتصادی برخی هموطنان در دوره شیوع کرونا تصمیم می گیرند مدارس و تالارها باز شود یا خیر.

قناعتی با بازگشایی تالارها و مدارس مخالفت کرده و ابراز داشت: از جمعیت ایران حدود 8 میلیون نفر، معادل 10 درصد با ویروس مواجه شده اند و کوچکترین اهمالی می تواند باعث تاخت و تاز ویروس شده و آمار مبتلایان و مرگ و میر را افزایش دهد.

وی در ادامه این گفتگو بر نگاه علمی تاکید کرده و تصریح کرد: واکسن برای تولید و استفاده آن در انسان سه مرحله ایمنی سنجی، کارآیی و اثر بخشی را پشت سر می گذارد. در مرحله ایمنی، آلرژی زا بودن واکسن در بدن چک می شود که تعدادی از واکسن ها این مرحله را پشت سرگذارده اند. در مرحله کارآیی باید دید آیا آنتی بادی در بدن بالا می رود یا خیر ؟. ولی مرحله سوم که اثربخشی است هنوز اثبات نشده است. این موضوع که آیا با تولید آنتی بادی، ایمنی جمعی ایجاد می شود یا خیر زمانبر است. نکته بعدی این است که زمان زیادی طول می کشد تا عوارض دارو و واکسن شناسایی شود. چون این واکسن در حجم بالا استفاده می شود به تعداد مرگ و میر آن باید دقت کرد ولی این موضوع مبنایی برای عدم استفاده از واکسن نیست. چون در حالت اورژانس و پاندمی قرار داریم باید برخی تبعات آن را پذیرفت.

رئیس اتاق فکر ستاد مقابله با کرونای استان تهران با اشاره به اینکه مشکلات ناشی از کرونا بسیار زیاد است اظهار داشت: کرونا یک معضل فراگیر است. در بسیاری از کشورها مردم انبارهای موادغذایی را غارت کرده اند و در برخی دیگر بیش از 44 درصد مردم بیکار شده اند. با انجام کارهای ساده مثل عدم برگزاری مهمانی ها و استفاده از ماسک و رعایت موارد بهداشتی می توان بیشتر این بیماری را کنترل کرد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبکه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی با شناسه Tehraan360@ پیدا و همراهی کنید.
همچنین علاقه مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیکیشن ایران صدا دریافت کنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذکر منبع مجاز است.

مرتبط با این خبر

  • مینو محرز، کشندگی سه روزه ویروس کرونای انگلیسی را تکذیب کرد/ کرونای انگلیسی می تواند منجر به موج چهارم شود+فایل صوتی

  • افزایش ملایم آمار مبتلایان به کرونا در پایتخت/ آزمون دکترا با رعایت پروتکل‌ها برگزار می‌شود+فایل صوتی

  • شاخص‌ترین علامت کرونای انگلیسی/ علائم کرونای جهش یافته چه زمانی نمایان می‌شود؟+فایل صوتی

  • ماسک های ویژه افراد کم شنوا را با ناشنوایان اشتباه نگیرید+فایل صوتی

  • آخرین آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در کشور/ افزایش مصونیت با استفاده توأمان از دو ماسک+فایل صوتی

  • شیوع آنفلوآنزا در تهران/ در صورت ادامه دار بودن علائم ، تست کرونا بدهید+فایل صوتی

  • واکسن برکت در اواخر بهار سال آینده آماده خواهد شد+فایل صوتی

  • محموله دوم واکسن کرونای روسی 30 بهمن وارد کشور می شود+فایل صوتی

  • آخرین آمار مبتلایان به کرونای جهش‌یافته/ وارد موج چهارم نشده ایم+فایل صوتی

  • بهبودیافتگان کرونا با مشاهده علائم مشکوک، فورا به پزشک مراجعه کنند+فایل صوتی