تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

نماینده مجلس یازدهم : دُز دوم واكسن اسپوتنیك در ایران تولید نشده است+فایل صوتی

سامه یح نجف آبادی، نماینده مجلس یازدهم با اعلام این خبر كه هنوز دُز دوم واكسن اسپوتنیك در ایران تولید نشده است گفت: تا زمانیكه دُز دوم این واكسن تولید نشود مجوز استفاده از آن در كشور صادر نخواهد شد.

1400/06/15
|
15:18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، دكتر همایون سامه یح نجف آبادی، نماینده مجلس یازدهم در گفتگو با برنامه تهران ما سلامت یكشنبه 14 شهریورماه رادیو تهران درباره حواشی تولید واكسن اسپوتنیك روسیه در ایران توسط شركت اكتور گفت: اظهارات متناقضی در چند روز اخیر توسط شركت اكتور ایران در راستای تولید واكسن اسپوتنیك ارائه شده است. در همین راستا و برای پاسخگویی مسئولان وزارت بهداشت، جلسه ای روز یكشنبه 14 شهریورماه در مجلس برگزار شد.

دكتر سامه یح نجف آبادی درباره نتیجه جلسه 14 شهریور مجلس با موضوع تولید واكسن اسپوتنیك توسط شركت اكتور و صادرات آن به برنامه تهران ما سلامت 15 شهریور گفت: این جلسه با حضور دكتر شانه ساز معاون دارویی وزیر بهداشت و دكتر حیدر محمدی مدیر كل داروی ایران برگزار شد.آن چیزی كه گفته شده تا به امروز صادراتی نداشته ایم.

وی تاكید كرد: دُزهای واكسن اسپوتنیك متفاوت است و هریك از این دُزها آنتی ژن های خاص خود را دارند. شركت اكتور تا كنون دُز یك این واكسن را تولید كرده است؛ به همین دلیل تا زمانیكه دُز دوم آن تولید نشود مجوز استفاده از آن صادر نخواهد شد.

نماینده مجلس یازدهم یادآور شد: وزارت بهداشت تلاش می كند دُز دوم واكسن اسپوتنیك را برای افرادی كه دُز یك این واكسن را تزریق كرده اند؛ فراهم كند. اگرچه این افراد می‌توانند برای دُز دوم از نوع دیگری از واكسن كرونا استفاده كنند. اما آنچه محرز است تاكنون صادراتی از دُز یك این واكسن توسط شركت اكتور انجام نشده است.

دكتر سامه یح تاكید كرد تا زمانیكه مطمئن نشویم دُز دوم این واكسن در ایران تولید می شود به تزریق دُز یك برای هموطنان اقدام نخواهیم كرد. فعلا منتظر تولید دُز دوم این واكسن در ایران هستیم.
وی افزود: واردات واكسن برای رئیس جمهور و كابینه وی اهمیت زیادی دارد و در همین راستا طبق گفته معاونت وزارت بهداشت تا پایان شهریورماه حدود 40 میلیون دز و تا پایان مهرماه 35 میلیون دُز دیگر واكسن وارد كشور می شود. 15 میلیون دُز از واكسنهای شهریورماه وارد شده و 25 میلیون دُز آن باقی مانده است. در حال حاضر سینوفارم به كشور وارد می شود ولی در مهرماه واكسن‌های دیگری همچون فایزر و جانسون & جانسون از كشورهای اروپایی به كشور وارد خواهد شد. ضمن اینكه تولیدات داخلی هم ادامه خواهد داشت و شركت های داخلی درصدد تولید انبوه هستند. اگر شرایط به خوبی پیش برود خیلی زودتر از زمان تعیین شده تمامی مردم ما واكسینه خواهند شد و مردم وضعیت بهتری پیدا خواهند كرد.

وی در پاسخ به اینكه چرا داروی قارچ سیاه موجود نیست؟ گفت: بیماری قارچ سیاه به كرونا مربوط است و بواسطه كاهش ایمنی بدن در ادامه مصرف زیاد كورتون و در پی مشكلات تنفسی بسیار شدید ایجاد می شود.مصرف آمفوتریسین‌بی كه دارویی ضد قارچ است به دلیل شیوع كرونا و استفاده زیاد از كورتون در ایران افزایش یافت و در حال حاضر 500 نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند. در حال حاضر این دارو به كشور وارد شده و در بیمارستان‌ها و داروخانه های منتخب دولتی موجود است و بیماران می توانند آن را دریافت كنند. اما آنچه مسلم است واردات این دارو باید ادامه پیدا كند.

نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به اینكه برنامه وزارت بهداشت دولت سیزدهم برای واردات داروهای خاص چیست ؟ گفت: تصمیم گیری برای این موضوع فقط در اختیار وزارت بهداشت نیست بلكه تامین بودجه آن و شرایط تحریمی كشور از مسائلی است كه باید در نظر گرفته شود. اما یكی از وظایف مهم وزارت بهداشت تامین داروی مردم است امیدواریم دكتر عین اللهی وزیر بهداشت بتواند به مسدولیت خود به خوبی عمل كند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.


دسترسی سریع
تهران ما سلامت