تهران ما، سلامت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو تهران

تهران ما سلامت

استفاده از ماسك در كشور به 44 درصد كاهش یافته است+فایل صوتی

معاون فنی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت با اشاره به اینكه استفاده از ماسك در كشور به 44 درصد كاهش یافته؛ گفت: میانگین كشوری رعایت پروتكل‌های بهداشتی به 39.91 درصد رسیده است.

1400/06/16
|
14:03

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران، محسن فرهادی معاون فنی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت در گفتگو با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران درباره نظارت بر پاساژها و مراكز خرید در تهران با توجه به پاندمی كرونا گفت: نظارت توسط اتاق اصناف و اتحادیه های مرتبط و در نهایت بازرسان وزارت بهداشت صورت می‌گیرد اما متاسفانه اعمال محدودیت و رعایت پروتكل‌های بهداشتی در شهرهای بزرگی مثل تهران به خوبی انجام نمی‌شود و در حال حاضر شرایط خوبی نداریم.

وی تاكید كرد: در این شهرها پاساژها، تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، و مراكز خرید بزرگ ضمن اینكه تجمعات بزرگی دارند از تهویه خوبی هم برخوردار نیستند و با نزدیك شدن به فصل پاییز و با وجود كرونای دلتا كه عمده‌ترین راه انتقال آن نداشتن فواصل اجتماعی است ،هم روبرو هستیم روند بدتر خواهد شد.

فرهادی در واكنش به اظهارات محسنی بندپی استاندار تهران در راستای شیفت‌بندی فعالیت پاساژها گفت: در حال حاضر شیفت‌بندی نداریم ولی افزایش پوشش واكسیناسیون را خواهیم داشت. زمانیكه پوشش واكسیناسیون افزایش پیدا كرد تصمیمات متناسب با این روند اتخاذ خواهد شد. وزیر بهداشت عمده‌ترین محور در خصوص پروتكل‌های بهداشتی را كارت واكسیناسیون اعلام كرده كه اگرچه چون پوشش واكسیناسیون هنوز خیلی بالا نرفته نمی‌توانیم آن را عملیاتی كنیم ولی با افزایش پوشش واكسیناسیون می‌توانیم شیفت‌ها را به كارت واكسن متصل كنیم و یا اینكه داشتن این كارت را شرط اصلی برای ورود به مراكز خرید و سربسته در نظر بگیریم ضمن اینكه پروتكل‌های بهداشتی زدن ماسك؛ رعایت فاصله اجتماعی و تهویه مناسب را رعایت می‌كنیم. در این حالت حتی به راحتی می‌توان به سینما و تئاتر و حتی كنسرت‌های موسیقی رفت كه نیازمند بازنگری بر پروتكل‌های بهداشتی متناسب با شرایط جدید است كه در سراسر دنیا هم اجرا می‌شود.

معاون فنی مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت میانگین كشوری رعایت پروتكل‌های بهداشتی را 39.91 درصد و تهویه مناسب 46 درصد عنوان كرد و گفت: به صورت میانگین حدود 44 درصد از هموطنان ما ماسك می‌زنند در حالیكه پیش از این حدود 84 درصد از مردم ماسك می‌زدند. این رقم در تهران به صورت میانگین حدود 48 درصد است.

وی تاكید كرد: شرایط انتقال ویروس دلتا در تهران به طور كامل فراهم است. به ویژه این شرایط در محیط‌های بسته كافی شاپ‌ها و اغذیه فروشی‌ها و جگركی‌ها و طباخی‌ها به صورت كامل مهیا است. مردم نباید به راحتی در این فضاها ماسك خود را بردارند و غذا بخورند. در تمام دنیا بالاترین میانگین ابتلاء به كرونا در همین محل‌ها اتفاق می‌افتد. حتی پیك‌های مسئول تحویل غذا باید شرایط استانداری را از جمله كارت بهداشت رعایت كنند. اگرچه در تمام دنیا غذا هیچ فردی را آلوده نكرده مگر اینكه فرد آلوده‌ای ظروف غذا را آلوده كرده باشد.

فرهادی در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها گفت: بیشتر فرهنگیان و اساتید دانشگاه‌ها واكسن زده و دانشجویان علوم پزشكی واكسینه شده‌اند و بقیه تا پایان مهرماه واكسینه خواهند شد. دانش اموزان فعلا در هدف واكسیناسیون نیستند ولی آنچه مصوب شده سال تحصیلی از اول مهرماه با آموزش الكترونیك آغاز می‌شود و به تدریج تلفیقی از حضوری و غیرحضوری و آزمایشگاهی و كارگاهی و بالینی آغاز می‌شود.

و در پاسخ به اینكه چرا نانواها ماسك نمی‌زنند؟ گفت: بخشی از آمار ارائه شده مربوط به همین عزیزان است. در فصل گرما ماسك باید در فواصل كوتاه عوض شود و این برای نانوا كه در مواجهه با دمای بسیار زیاد تنور است؛ كاری سخت است . پرسنل نانوایی كه با مردم در ارتباط مستقیم هستند حتما باید ماسك بزنند. متاسفانه علیرغم زحمتی كه این صنف متقبل می‌شوند بخش بزرگی از شكایات به مراجع قضایی و پلمپ را به خود اختصاص داده‌اند.

مخاطبان در سرتاسر دنیا از طریق وب سایتWWW.RADIOTEHRAN.IR ضمن استفاده از پخش زنده شبكه، در جریان آخرین خبرهای رادیو تهران قرار بگیرید.
ما را در اینستاگرام و دیگر شبكه‌های اجتماعی با شناسه tehraan360@ پیدا و همراهی كنید.
همچنین علاقه‌مندان می توانند برنامه های رادیو تهران را از اپلیكیشن ایران صدا دریافت كنند.

*هرگونه بهره برداری و استفاده از محتوای پایگاه اطلاع رسانی رادیو تهران تنها با ذكر منبع مجاز است.

دسترسی سریع
تهران ما سلامت